چرا وقتی می خوابیم دست مان خواب می رود؟

به گزارش اخبار مشروح، خواب رفتگی در یک یا هر دو دست ، با احساس از دست دادن حس در دست یا انگشتان توصیف می گردد.

چرا وقتی می خوابیم دست مان خواب می رود؟

به گزارش ، بیشترمان تجربه اش را داشته ایم؛ نیمه شب از خواب بیدار می شویم و می بینیم دست مان بی حس شده یا اصطلاحاً به خواب رفته است. گاهی یک حس سوزن سوزن شدن را هم تجربه می کنیم، انگار که سوزن های ریزی را در پوست مان فرو می نمایند. در پزشکی به این حالت اصطلاحاً پارستزی یا همان خواب رفتگی می گویند. اما اصلاً چرا چنین اتفاقی رخ می دهند و آیا باید نگرانش باشیم؟ برای دانستن پاسخ این سؤالات با ادامه مطلب همراه باشید.

توجه: به خاطر داشته باشید که این مطلب هدفی جز آگاهی بخشی ندارد و برای دریافت مشاوره حرفه ای یا تشخیص مشکل خود باید به پزشک مراجعه کنید.

به گفته کارشناسان پاراستزی یا همان خواب رفتگی در قسمت های مختلفی از بدن می تواند رخ دهد. این حالت بدون هیچ نشانه قبلی هشدار دهنده ای و معمولاً در اثر فشار ممتد به عصب ها رخ می دهد. خواب رفتگی اگر زودگذر باشد معمولاً بی خطر است، اما اگر زیاد دچار این حالت می شوید می تواند نشانه یک بیماری پنهان باشد.

خوابیدن روی شکم و گذاشتن دست ها زیر بدن، خوابیدن به پشت و قرار دادن دست ها زیر سر، یا خوابیدن به پهلو و پیچ دادن دست، همگی حالت های نامناسبی از خوابیدن هستند که می توانند باعث وارد شدن فشار اضافه به عصب ها شوند. این امر منجر به مختل شدن گردش خون می شود و دستگاه عصبی بدن با یک حس سوزن سوزن شدن به آن واکنش نشان می دهد.

عصب اولنار یا زند زیرین از کتف تا آرنج امتداد دارد و کار آن حس بخشی به دست های ما است. مچ درد، کم شدن قدرت چنگ زنی و گرفتن در دست ها و بی حس شدن دست ها، نشانه های احتمالی وارد شدن فشار به عصب اولنار هستند. درد ناشی از این حالت معمولاً خود به خود برطرف می شود، اما اگر بیشتر از دو روز ادامه یافت باید به پزشک مراجعه کنید.

ویتامین ب 12 که به طور طبیعی در گوشت قرمز، ماهی، ماکیان و لبنیات وجود دارد - سلامت عصب ها و سلول های خونی ما را حفظ می نماید. کمبود ویتامین ب 12 می تواند باعث بروز مسائل عصبی ای شود که ممکن است با کم شدن حس یا سوزن سوزن شدن بروز کند.

وقتی مضطرب یا نگران هستیم، بدن مان وارد حالت جنگ یا گریز می شود که در آن هورمون های اضطراب در نقاط خاصی ترشح می نمایند، تا بیشتر بتوانیم از عهده تهدید موجود برآییم. در این واکنش فیزیولوژیکال جریان خون به سمت اندام هایی راهنمایی می شود که از اهمیت بیشتری برای بقای ما برخوردارند. کاهش گردش خون در بعضی قسمت های بدن باعث حس سوزن سوزن شدن می شود.

اضطراب می تواند باعث ایجاد تنش در عضلات هم شود، امری که ممکن است منجر به حس سوزن سوزن شدن شود.

خواب رفتگی مزمن هم ممکن است نشانه وجود یک مشکل پزشکی باشد که دستگاه عصبی بدن را تحت تأثیر قرار داده است. اگر بی حسی با ضعف عضلانی یا دیگر نشانه ها همراه بود، بهتر است فوراً به پزشک مراجعه کنید.

معمولاً به محض برداشته شدن فشار حس دست ها بازمی شود. اما تکان دادن دست ها می تواند به افزایش گردش خون یاری کند.

می توانید دست هایتان را بالای سرتان ببرید و شانه هایتان را بالا و پایین کنید تا از فشار وارده به گردن کاسته شود و عصب ها شل شوند.

دست هایتان را درست بگذارید و از جمع کردن آن ها زیر بدن خودداری کنید. سعی کنید مچ دست هایتان را صاف نگه دارید تا خون درست و روان گردش یابد. طوری بخوابید که دست هایتان را به جای اینکه بالای سرتان بگذارید، دو طرف بدن تان قرار دهید تا جریان خون به سمت دست ها قطع نشود.

از خوابیدن به حالت جنینی پرهیز کنید، چون خم کردن دست ها و آرنج ها می تواند باعث وارد آمدن فشار به عصب ها شود.

آتل یا مچ بند به صاف ماندن مچ دست یاری می نماید و بنابراین دیگر لازم نیست نگران خم شدن دست تان در هنگام خواب باشید. می توانید یک حوله هم دور آرنج تان ببندید و با یک بانداژ محکمش کنید تا آرنج تان خم نشود.

ورزش منظم سلامت قلبی عروقی را به طور کلی بهبود می بخشد و به گردش خون یاری می نماید. داشتن عادت های غذایی مناسب هم مانع از کمبود ویتامین می شود و درد های عصبی را به حداقل می رساند.

اگر مشکل تان شدید یا مزمن است، به پزشک مراجعه کنید تا معلوم شود که بی حسی یا سوزن سوزن شدن دست تان علت پزشکی دارد یا خیر و در صورت لزوم، درمان یا داروی مناسب برایتان تجویز شود.

بی حسی ناگهانی می تواند نشانه سکته مغزی هم باشد، بنابراین اگر خواب رفتگی دست تان با سرگیجه، فلج شدن، دشواری در صحبت کردن، از دست دادن تعادل و سردرد شدید همراه بود، باید فوراً یاری بگیرید.

منبع:روزیاتو

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 4 شهریور 1400 بروزرسانی: 4 شهریور 1400 گردآورنده: spikenews.ir شناسه مطلب: 1223

به "چرا وقتی می خوابیم دست مان خواب می رود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا وقتی می خوابیم دست مان خواب می رود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید