نیازهای غذایی بچه ها 2 تا4 ساله(3)

به گزارش اخبار مشروح، از میان برنامه های پر مشغله والدین و وظایف بچه ها، فعالیتها و تمرینها، نشستن با هم بر سر میز شام می تواند چالش بزرگی باشد. دلایل فراوان خوبی وجود دارد که این سنت کهنسال از خانه شما برچیده نشود. مطالعات نشان می دهد که خانواده هایی که به طور مرتب دور هم غذا می خورند، غذاهای مقوی تری مصرف می نمایند و از میوه و

نیازهای غذایی بچه ها 2 تا4 ساله(3)

احتیاجهای غذایی بچه ها 2 تا4 ساله(3)

وعده غذایی خانوار

از میان برنامه های پر مشغله والدین و وظایف بچه ها، فعالیتها و تمرینها، نشستن با هم بر سر میز شام می تواند چالش بزرگی باشد. دلایل فراوان خوبی وجود دارد که این سنت کهنسال از خانه شما برچیده نگردد. مطالعات نشان می دهد که خانواده هایی که به طور مرتب دور هم غذا می خورند، غذاهای مقوی تری مصرف می نمایند و از میوه و سبزیجات و غذاهای لبنی بیشتر و غلات کامل استفاده می نمایند. مطالعات متعددی نشان داده اند که بچه های که وعده های غذایی را با خانواده صرف می نمایند، کمتر احساس افسردگی دارند. همین تداوم، ارتباط، و صرف وقت برای با هم بودن است که آیین وعده های منظم را به عادتی ارزشمند برای خانواده ی شما در زمان خردسالی بچه ها تبدیل می نماید. راههایی هست که این هدف را به لذت و نه مشقت تبدیل می نماید:

وعده غذایی را داشته باشید - هر وعده ای

لازم نیست که حتما شام باشد. اگر اول صبح وقت خوردن صبحانه دسته جمعی دارید، این را به وعده غذای جمعی خود تبدیل کنید. البته دقت کنید که وقت کافی داشته باشید. نباید این وعده را با عجله یا استرس خورد. اگر وعده های غذایی خانوادگی عادت فعلی شما نیست، با دو یا سه وعده غذای دسته جمعی در هفته آغاز کنید. سعی کنید آن را در هفته به حداقل پنج تا هفت وعده - تعداد به دست آمده در ارتقای سلامت نوجوانان - خصوصا آخرهفته ها برسانید.

از نیم چاشت ها بهره ببرید

اگر کودک شما ساعت 5 بعدازظهر احساس گرسنگی می نماید اما بقیه اعضا تا قبل از ساعت 7 به خانه نمی رسند، به او نیم چاشتی پروتئینی در اواخر بعدازظهر بدهید که ضعفش را رفع کند. بعدتر با هم غذا بخورید (و از لقمه ی قبل از خواب صرفنظر کنید). از سروِ دو وعده غذایی جداگانه، یکی برای بچه ها و یکی برای بزرگترها در دو زمان متفاوت اجتناب کنید.

پیش تر منو تهیه کنید

با فکر کردن به وعده غذایی هر هفته خود را از نگرانی ِ چی بپزم خلاص کنید. روزهایی را برای آشپزی و روزهایی را برای غذای فریز شده انتخاب کنید. هفته ای یک بار برای محتویات منوی خود خرید کنید تا در وقت صرفه جویی نموده و همه اقلام مورد احتیاجتان را داشته باشید.

انبار کنید

اگر با برنامه ریزی پیش از موعد راحت نیستید، ذخیره ی مواد در انبار خود تضمین می نماید که همه چیزهای مورد احتیاج برای ترتیب دادن فوری یک وعده غذا را دارید. این استراتژی خوبی هم هست برای روزهای شلوغی که برنامه های غذایی تغییر می نماید و احتیاج به تهیه غذایی مقوی - و فوری - دارید. انواع گوشت و ماهی را در حجم زیاد خریداری کنید، و آنها را در بسته های مناسب هر وعده غذایی در فریزر نگه دارید . از برخی غذاهای نیمه آماده مثل برنج قهوه ای قابل پختِ مایکروویو، پوره سیب زمینی، مخلوط پنکک و مواد سالاد شسته شده غافل نشوید.

از قبل همه چیز را آماده کنید

اگر صبحها وقت بیشتری دارید، از آن برای شستن و درست کردن سبزیجاتی که می خواهید بعدا بپزید بهره ببرید. بروکلی یا هویج را خرد کنید و در قابلمه ای روی اجاق بریزید. منوی روزانه را روی یخچال نصب کنید. نوشتن آن به یاد شما می آورد که صبح چه کارهایی ضروری است انجام دهید و به شما و دیگر اعضای خانواده خواهد گفت که چه کارهایی باید بعدا در روز انجام بگیرد.

سریع فکر کنید

خیلی از وعده های مقوی را می گردد با مایکروویو تهیه کرد، جوشاند و کباب کرد، یا سرخ کرد - همه راههای سریع آشپزی. اگر از کتاب آشپزی استفاده می کنید، دنبال دستورغذاهایی بگردید که زمان تهیه و پخت آنها روی هم به کمتر از یک ساعت برسد. وعده های پرزحمت تر را برای آخر هفته ها نگه دارید.

برای پس ماندها برنامه بریزید

غذاهایی مثل سوپ، آبگوشت و مرغ را دوبرابر بپزید تا بتوانید در روزهای بعد گرم و مصرف کنید. یا غذاهایی بپزید که دوکاره اند. مثلا، یک شب سیب زمینی اضافه بپزید و بسته ی سیب زمینی پخته ای تهیه کنید (که با پنیر و سبزیجات سرو می گردد) و بقیه را برای سالاد سیب زمینی روز بعد بهره ببرید.

غذای محبوب خانواده را پیدا کنید

مجبور نیستید در هر وعده غذایی اختراع کنید. لیست کوتاهی از وعده های سریع و مطمئن تهیه کنید. شاید در خانه ی شما هر دوشنبه ماهی خوب باشد.

تلویزیون را خاموش کنید.

خاموش نمودن تلویزیون، راه خوبی برای تمرکز کردن روی همدیگر است!

منبع:www.ninisite.com

ادامه دارد ...

منبع: راسخون
انتشار: 2 مهر 1400 بروزرسانی: 2 مهر 1400 گردآورنده: spikenews.ir شناسه مطلب: 1256

به "نیازهای غذایی بچه ها 2 تا4 ساله(3)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نیازهای غذایی بچه ها 2 تا4 ساله(3)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید