درمان خانگی ترشحات واژن (درمان ترشحات واژن با داروهای گیاهی)

به گزارش اخبار مشروح، شستشو با سرکه، واژینال عسل و دود دادن عنبر نسارا، از راهکارهای درمان خانگی ترشحات واژن است. با سایر روشهای درمان خانگی ترشحات واژن آشنا شوید.

درمان خانگی ترشحات واژن (درمان ترشحات واژن با داروهای گیاهی)

سرویس سلامت - یکی از شایعترین دردسرها و ناراحتیهایی که مخصوص زنان و دختران جوان است، ترشحات واژن می باشد. تحت شرایط سالم و طبیعی بدن، واژن مقداری ترشح دارد که یاری میکند داخل آن مرطوب باقی بماند، همچنین در زمانهای معینی در ماه این ترشحات ممکن است به صورت ترشحاتی غلیظ و سفید رنگ دیده شود، ولی مقدار آن کم بوده و برای لک کردن لباس و یا ایجاد ناراحتی کافی نیست، این ترشحات مایعاتی هستند که از غدد داخل واژن و گردن رحم خارج شده و با این کار باکتری ها و سلول ها مرده داخل واژن را خارج می نمایند. بنابراین ترشحات طبیعی واژن نقش مهمی در پاکیزگی واژن و جلوگیری از بروز عفونت دارند و امریست طبیعی.

لیکن در بعضی زمانها و به علت بعضی عوامل و مسائل، مقدار این ترشحات افزایش یافته و گاهی مواقع با بوی بد، خارش، سوزش و یا احساس درد همراه میشود. در چنین مواقعی بایستی مسئله ایجاد شده جدی گرفته شده و بررسیهای دقیقتر صورت گیرد. عفونت، خارش و ترشحات واژن، مسائلی هستند که هر زنی در دوران زندگی خود با آن روبه رو شده است. در ادامه این مطب با راهکارهای درمان خانگی ترشحات واژن بیشتر آشنا شوید.

علت ترشحات واژن

ترشحات واژن چنانچه مقدارش زیادتر از حد معمول باشد، به طوریکه هر روز لباسها را لکه دار نموده و یا همراه با بوی بد و یا به رنگ خون باشد و با علایمی نظیر احساس زخم، سوزش و یا خارش در ناحیه واژن همراه باشد، مشکل جدی بوده و بایستی پیگیری شود. بعضی عوامل در ایجاد عفونت، ناراحتی واژن و افزایش ترشحات واژن تاثیر داشته که بعضی از آنها عبارتند از:

 • ناراحتیها و فشارهای عصبی نظیر هیجان، استرس، اضطراب، افسردگی
 • فعالیتهای جنسی پرخطر
 • استفاده مکرر از صابونها و لوسیونهای بهداشتی معطر
 • پوشیدن طولانی مدت لباسهای تنگ و چسبان
 • عفونتهای باکتریایی، قارچی و یا عفونت ویروسی دستگاه تناسلی
 • استفاده از قرصها و داروهای پیشگیری از بارداری

درمان خانگی ترشحات واژن

هر خانمی با ویژگیهای بدن و میزان ترشحات خود کم و بیش آشنا بوده و در واقع می داند که چه ترشحاتی در وی قابل قبول است و کدام ترشحات بیش از حد طبیعی است. داشتن رژیم غذایی سالم و رعایت بهداشت فردی از اولین مراحل درمان این مشکل است، بعضی شیوههای درمان خانگی ترشحات واژن با داروهای گیاهی عبارتند از:

 • سرکه سیب + عسل

یک قاشق غذاخوری سرکه سیب را با مقداری عسل در یک لیوان آب داغ حل نموده و صبح ناشتا مصرف شود، این کار باعث از بین رفتن و درمان عفونت واژن میشود.

 • جوشانده زعفران

6 تا 8 نخ رعفران را در یک لیوان آب بجوشانید، زمانی که حجم لیوان به نصف رسید دو قاشق چایخوری از این جوشانده را برای چند روز متوالی، روزانه بخورید.

 • ماست تازه

خوردن ماست تازه برای از بین بردن ترشحات و عفونتهای واژن مفید است و به فرایند سایر درمانها یاری میکند. ماست خالص و خوب گوسفندی، میتواند با افزودن باکتریهای خوب، باکتریهای بد رو از بین ببرد.

درمان خانگی ترشحات واژن و شستشو با داروهای گیاهی

 • پوست انار

یکی از راههای درمان خانگی ترشحات واژن شستشوی این ناحیه با جوشانده پوست انار است. به این منظور یک قاشق غذاخوری پوست انار خشک را در نیم لیتر آب بجوشانید، سپس آن را صاف نموده و به عنوان ماده شستشوی واژن استفاده نمایید.

 • پوست درخت انجیر

شستشوی محل واژن با جوشانده پوست درخت انجیر نیز برای درمان ترشحات واژن و برطرف عفونت موثر است. نصف قاشق چایخوری پوست درخت انجیر و به همان میزان پوست درخت انجیر هندی را آسیاب نموده در یک لیتر آب به مدت 5 دقیقه بجوشانید و از آن برای شستشو استفاده نمایید.

 • جوش شیرین

جوش شیرین هم در درمان قارچ واژن مفید بوده و از خارش و سوزش واژن جلوگیری میکند. کافی است دو قاشق جوش شیرین را در چند لیتر آب حل نموده و به مدت 20 دقیقه در محلول مورد نظر بنشینید و سپس با آب شسته و با حوله تمیز خود را خشک کنید.

درمان خانگی ترشحات واژن با طب سنتی

برای درمان ترشحات واژن با طب سنتی پیشنهادات زیر توصیه میشود:

 1. انجام حجامت عام و بعد از یک ماه انجام حجامت گودی کمر
 2. انجام واژینال عسل به میزان 10 سیسی هنگام خواب و در زمان پاکی
 3. خوردن دوسین (ترکیب عسل و سیاهدانه) هرشب به میزان یک قاشق مرباخوری
 4. خوردن عرق رازیانه به همراه عسل
 5. شستشوی واژن با سرکه (یک لیوان سرکه را با 3 لیتر آب مخلوط نموده و در لگنی بریزید و به مدت نیم ساعت در آن بنشینید)
 6. دود دادن عنبر نسارا (پشکل الاغ ماده) به ناحیه واژن
منبع: setare.com
انتشار: 5 آذر 1399 بروزرسانی: 5 آذر 1399 گردآورنده: spikenews.ir شناسه مطلب: 731

به "درمان خانگی ترشحات واژن (درمان ترشحات واژن با داروهای گیاهی)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درمان خانگی ترشحات واژن (درمان ترشحات واژن با داروهای گیاهی)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید