تبعات افزایش آلاینده ها؛ کرونا بیشتر قربانی می گیرد

به گزارش اخبار مشروح، تهران (پانا) - هوای پایتخت و برخی کلانشهرهای کشور برای چند روز متوالی در شرایط ناسالم قرار گرفته است، این در حالی است که در پی شیوع ویروس کرونا، کارشناسان محیط زیست هشدار داده اند که آلودگی هوا موجب افزایش شیوع ویروس کرونا خواهد شد.

تبعات افزایش آلاینده ها؛ کرونا بیشتر قربانی می گیرد

امسال آلودگی هوا با شیوع بیماری کرونا مصادف شده است و بر اساس مقالات علمی هر واحد افزایش در غلظت ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون، 8 درصد تلفات بیماران کرونایی را بیشتر می کند و حتی در برخی مقالات این رقم 15 درصد است. به گفته کارشناسان سلامت کشور، سالانه 468 هزار و 682 سال عمر هدر رفته از آلودگی هوا داریم و بررسی ها نشان داده است که علت مرگ ها در 6.5 درصد از سکته های قلبی، 8 درصد از سکته های مغزی و 11 درصد از سرطان های ریه، منتسب به آلودگی هوا است. همچنین سالانه 11 هزار مرگ در کشور منتسب به آلودگی هوا ثبت می شود و 8.9 درصد از مرگ های طبیعی نیز به علت آلودگی هوا رخ می دهد.

هنوز یک ماه از فصل پاییز نگذشته است اما برخی کلانشهرهای کشور از جمله مشهد، البرز، تهران و اصفهان به استقبال زودهنگام آلودگی هوا رفته اند و آلودگی هوا بر اثر افزایش غلظت ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون در این کلانشهرها درحالی آغاز شده است که نگرانی هایی از تاثیر آن بر شیوع بیشتر بیماری کرونا و افزایش تلفات این بیماری وجود دارد. در عین حال سازمان هواشناسی کشور نیز پیش بینی کرده است تا اواسط هفته جاری شرایط جوی پایدار و آلودگی هوا در تهران و برخی کلانشهرهای کشور کماکان تداوم داشته باشد. همچنین اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران اواخر هفته گذشته، با صدور اطلاعیه ای از بیماران قلبی و ریوی، سالمندان و بچه ها خواست تا از فعالیت بدنی در فضای باز خودداری کنند.

اما تلاقی آلودگی هوا و گسترده تر شدن شیوع بیماری کرونا موجب نگرانی هایی شده است و این سوال وجود دارد که آیا آلودگی هوا موجب تشدید تلفات ناشی از بیماری کرونا می شود یا خیر؟ سازمان حفاظت محیط زیست اعلام کرده است که امسال باتوجه به شیوع ویروس کرونا سال سخت و پیچیده ای برای مدیریت آلودگی هوا است. محمد حیدری، کارشناس محیط زیست درباره تاثیر آلودگی هوا بر شیوع ویروس کرونا و افزایش تلفات این بیماری به پانا گفت: هر ساله در نیمه دوم سال با وارونگی دما و افزایش آلودگی هوا ناشی از ذرات معلق کمتر از دو و نیم میکرون روبرو هستیم اما امسال با توجه به شیوع ویروس کرونا و مسائلی که در زمینه حمل و نقل عمومی وجود دارد و کاهش استفاده از حمل و نقل عمومی و همچنین استفاده از خودروی شخصی که یکی از کانون های آلودگی هوا محسوب می شود، نگرانی هایی وجود دارد.

این کارشناس محیط زیست با بیان اینکه آلودگی هوا به مرور به ایجاد مسائل تنفسی و ضعف سیستم ایمنی بدن منجر می شود، گفت: مواجهه با ذرات معلق کمتر از دو و نیم میکرون موجب می شود، پیامدهای ناشی از بیماری های تنفسی از جمله ویروس کرونا و آنفلوآنزا به صورت حادتری ظاهر شوند چون حضور طولانی در مناطق آلوده، سیستم ایمنی و تنفسی افراد را تحت تاثیر قرار می دهد. همچنین مواجهه کوتاه مدت با این آلاینده می تواند منجر به تشدید علایم بیماری های قلبی و ریوی و علایم تنفسی شود همچنین مرگ و میر زودرس و تشدید بیماری های قلبی و ریوی از جمله اثرات سوء ذرات معلق است.

این کارشناس محیط زیست گفت: مکانیسم تاثیر آلودگی هوا به این شکل است که آلودگی هوا باعث آسیب به سلول های افرادی که در معرض آن قرار می گیرند می شود و پاسخ سیستم ایمنی به عفونت ها به شدت سرکوب می شود و باعث می شود افراد هنگام دچار شدن به یک عفونت تنفسی نتوانند مقاومت لازم را داشته باشند.

وی تاکید کرد: بنابراین امسال علاوه بر افرادی که دارای بیماری زمینه ای هستند و هر ساله در این ایام حساسیت هایی درباره تردد آنها در شهر وجود داشت، افراد سالم نیز باید محتاط تر باشند و تمهیدات لازم را برای عبور و مرور خود در نظر بگیرند. بنابراین در شرایط همزمانی آلودگی هوا با شیوع ویروس کرونا بهتر است افراد تا جای ممکن در منزل بمانند و برای کارهای غیرضروری از خانه خارج نشوند همچنین لازم است افراد استفاده مداوم از ماسک در فضای خارج از منزل را در اولویت خود قرار دهند.

حیدری درباره توصیه های لازم در ایام آلودگی هوا گفت: خودروهای دیزلی از مهمترین منابع انتشار ذرات معلق کمتر از دو و نیم میکرون هستند که در نیمه دوم سال موجب تشدید آلودگی هوا می شوند که در این راستا توصیه می شود در روزهای آلوده از ورود این خودروها به کلانشهرهای آلوده از جمله تهران جلوگیری شود. علاوه بر این اخذ معاینه فنی یکی از راهکارهایی است که موجب کاهش آلودگی هوا خواهد شد. علاوه بر این نصب فیلتر جاذب دوده بر روی اتوبوس های درون شهری نیز راهکار دیگری است که متولیان حوزه آلودگی هوا می توانند به آن توجه کنند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 5 آذر 1399 بروزرسانی: 5 آذر 1399 گردآورنده: spikenews.ir شناسه مطلب: 732

به "تبعات افزایش آلاینده ها؛ کرونا بیشتر قربانی می گیرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تبعات افزایش آلاینده ها؛ کرونا بیشتر قربانی می گیرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید