طرح ترافیک سال نو چگونه اجرا می گردد؟

به گزارش اخبار مشروح، به گزارش خبرنگاران، طرح ترافیک در سال تازه و با شروع ماه رمضان چگونه اجرا می گردد؟

طرح ترافیک سال نو چگونه اجرا می گردد؟

آنگونه که فارس گزارش داده، بر اساس اعلام شهرداری تهرانطرح ترافیک از روز 29 اسفند1400 تا خاتمه روز سیزدهم فروردین 1401 لغو شد و از صبح روز 14 فروردین طرح ترافیک در تهران جاری می شود.

بعلاوه بنابر تصمیم ستاد ملی مبارزه با کرونا، بازگشایی مدارس و مراکز آموزشی همزمان با 14 فروردین 1401 خواهد بود. این بازگشایی تغییراتی در حجم تقاضای سفر در مدهای مختلف حمل و نقل شهری تهران ایجاد خواهد نمود.

مدیران حوزه حمل و نقل شهرداری می گویند، شهرداری تهران با تزریق منابع اقتصادی و بعلاوه اقداماتی که ظرفیت سازی لازم در مدهای تاکسیرانی، اتوبوسرانی و مترو را به حداکثر برساند، تمهیداتی در راستای مدیریت ترافیک و تسهیل در جابجایی شهروندان پیش بینی نموده است و سرفاصله زمانی حرکت وسایل حمل و نقل عمومی کاهش می یابد.

پایان ساعات طرح ترافیک پس از بازگشایی حضوری مدارس و دانشگاه ها

درباره احتمال تغییر ساعات محدوده طرح ترافیک به سراغ مجتبی شفیعی معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران رفتیم. وی درباره این موضوع گفت: باتوجه به مصوبه شورای ترافیک شهر تهران، قرار بود که ساعات طرح ترافیک پس از بازگشایی حضوری مدارس و دانشگاه ها به حالت پیش از شرایط کرونایی برشود؛ برهمین اساس مقرر شده است که در روزهای ابتدایی بازگشایی مراکز آموزشی شرایط ترافیکی پایش شود و چنانچه مراکز آموزشی به صورت کامل بازگشایی شده بودند، ساعات طرح ترافیک به پیش از کرونا بازشود به عبارتی در نیمه نخست سال ساعت ترافیک از 6:30 تا 19 باشد.

احتمال تغییر ساعات طرح ترافیک در ماه رمضان

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران با بیان اینکه معمولاً در ماه مبارک رمضان، طرح ترافیک یک ساعت زودتر به اتمام می رسد، اضافه نمود: قرار شده که جزئیات تغییر نحوه ساعت کاری در جلسه ای پس از تعطیلات نوروزی آنالیز و به اطلاع عموم برسد.

افزایش تعرفه ها طبق مصوبه شورای شهر تهران

عمار سعیدیان فر سرپرست معاون بهره برداری از سیستم های حمل و نقل و محدوده های ترافیکی شهرداری تهران نیز درباره جزئیات طرح ترافیک بیان داشت: ساز و کار اجرایی مصوبه مدیریت محدوده طرح ترافیک و کنترل آلودگی هوا در سال 1401 مطابق با طرح ترافیک سال 1400 است و تنها تفاوت آن نسبت به سال 1400، افزایش تعرفه ها طبق مصوبه شورای اسلامی شهر تهران است.

نرخ پایه عوارض

وی درباره نرخ پایه عوارض گفت: این نرخ در سال 1401 مبلغ 43هزارو800 تومان است که نسبت به سال 1400، 25 درصد افزایش یافته است. اگر متقاضیان در محدوده طرح ترافیک تردد نمایند ضریب محدوده تردد1.5 و اگر در محدوده کنترل آلودگی هوا تردد نمایند ضریب 0.75 محاسبه می شود. اما در محدوده کنترل آلودگی هوا هر شهروند دارای پلاک با سر شماره شهر تهران، 20 روز سهمیه تردد فصلی رایگان دارد که در صورت اتمام 20 روز سهمیه مذکور،عوارض تردد از وی دریافت می شود.

نحوه رزرو طرح ترافیک

سعیدیانفر درباره نحوه رزرو طرح ترافیک سال 1401 گفت: این مساله مانند سال 1400 به وسیله درگاه اینترنتی و اپلیکیشن تهران من انجام می شود. افرادی که به صورت روزانه قصد ورود به طرح ترافیک را دارند، باید تردد خود را رزرو نمایند. عملیات رزرو را می توانند به صورت هفتگی و از چهارشنبه هفته قبل انجام دهند یا به صورت روزانه رزرو نمایند.

سرپرست معاون بهره برداری از سیستم های حمل و نقل و محدوده های ترافیکی شهرداری تهران گفت: حتی پس از بازگشت به مبدأ، تا ساعت 24 همان روز امکان رزرو دارند، البته این درحالی است که سهمیه تردد روزانه تکمیل نشده باشد. چنانچه شهروندان تا ساعت 24 همان روز ورود خود به محدوده طرح ترافیک رزرو را انجام ندهند، مبلغ 98هزارو550 تومان به بدهی عوارض تردد در طرح ترافیک آن ها در سامانه تهران من اضافه می شود.

عوارض تردد در محدوده طرح ترافیک و کنترل آلودگی هوا

وی در خصوص عوارض تردد در محدوده طرح ترافیک و کنترل آلودگی هواگفت: نخستین ورود و آخرین خروج خودروها ملاک محاسبه مقدار پرداختی عوارض تردد در محدوده های طرح ترافیک و کنترل آلودگی هوا است. اگر خودرو دارای معاینه فنی برتر پس از ساعت 10 وارد محدوده و پیش از ساعت 16 از محدوده خارج شود باید مبلغ 321 هزار و 930 ریال به ازای هر روز در محدوده طرح ترافیک و 160 هزار و 965 ریال به ازای هر روز در محدوده کنترل آلودگی هوا بپردازد.

تسهیلات ساکنین محدوده های طرح ترافیک و کنترل آلودگی هوا

سعیدیانفر درباره تسهیلات ساکنین محدوده های طرح ترافیک و کنترل آلودگی هوا گفت: ساکنان محدوده کنترل آلودگی هوا و طرح ترافیک پیش از ساعت 9 می توانند یک خروج رایگان داشته باشند و پس از ساعت 14:30 نیز در شرایط شیوع بیماری کرونا می توانند یک ورود رایگان داشته باشند، اضافه نمود: امکان تردد بین این 2 ساعات برای ساکنان محدوده طرح ترافیک و کنترل آلودگی هوا نیم بها محاسبه می شود و احتیاجی به رزرو طرح ندارند. مستاجران نیز باید قرارداد اجاره و مالکین سند مالکیت خود را به دفتر خدمات الکترونیک شهرداری ارائه دهند تا پس از تأیید، سکونت در محدوده های دوگانه برای آن ها درج شود.

طرح ترافیک پنجشنبه ها اجرا نمی شود

سرپرست معاون بهره برداری از سیستم های حمل و نقل و محدوده های ترافیکی شهرداری تهران اظهار داشت: طرح ترافیک در روز پنجشنبه اجرا نمی شود و محدوده های دوگانه کنترل آلودگی هوا و طرح ترافیک در روز پنجشنبه تبدیل به یک محدوده کنترل آلودگی هوا می شوند. اگر سهمیه 20 روز تردد فصلی تمام شده باشد در صورت تردد در محدوده کنترل آلودگی هوا، نصف تعرفه محدوده طرح ترافیک به حساب شهروند منظور می شود؛ چنانچه سهمیه 20 روز تردد فصلی تمام نشده باشد به صورت رایگان می توانند وارد محدوده کنترل آلودگی هوا شوند.

تغییر ساعات طرح روی میز مدیران

جزئیات طرح ترافیک از جمله نرخ پایه عوارض و نحوه رزرو و تسهیلات ساکنین محدوده های طرح ترافیک و کنترل آلودگی هوا تعیین است ولی آنچه اکنون برای شهروندان سوال ایجاد نموده ساعت دقیق اجرای طرح که قرار است روز 14 فروردین برای آن تصمیم گیری شود.

پیش از شیوع کرونا طرح ترافیک که محدودیت هایی برای ورود به نقاط مرکزی شهر دارد، از ساعت 6:30 صبح تا 19 اجرا می شد اما با شیوع کرونا و در راستای یاری به حفظ سلامتی شهروندان، ساعت اجرای طرح به 8:30 تا 16 با مجوز یک بار خروج رایگان از ساعت 14:30 تغییر یافت.

اما طبق مصوبه شورای ترافیک شهر تهران در پاییز سال گذشته از دهم آبان ماه، ساعت اجرای ورود به محدوده طرح ترافیک تغییر یافت و بر این اساس مقرر شد در گام نخست، ساعات صبحگاهی طرح ترافیک از ساعت 8:30 به 7:30 صبح و ساعت عصرگاهی از 16 به 17 تغییر کند.

در گام بعدی قرار بود از اول آذرماه محدودیت ها از 7:30 به ساعت 6:30 صبح و از 17 به 18 تغییر کند اما معاونت حمل ونقل و ترافیک اعلام نمود: با توجه به عدم بازگشایی کامل مراکز آموزشی شهر تهران، ساعات محدوده طرح ترافیک و کنترل آلودگی هوا تغییر نمی یابد.

بنابراین تا خاتمه سال 1400 ساعات اجرای طرح ترافیک از ساعت 7:30 تا 17 اجرایی شد اما ششم فروردین امسال سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام نمود: بر اساس مصوبه ستاد، ساعات کاری ادارات به شرایط پیش از اوج گیری بیماری کرونا برمی شود؛ در این جلسه بعلاوه تأکید شد که مدارس و دانشگاه ها از 14 فروردین حضوری خواهند بود و هیچ عذر و بهانه ای پذیرفتنی نیست.

مدیران شهرداری می گویند شاید احتیاج باشد چند روزی شرایط را رصد کنیم تا مطابق شرایط تقاضای سفر، ساعات محدودیت ترافیک را به صورت قطعی اطلاع رسانی کنیم و حالا باید منتظر ماند و دید تصمیم برای ساعات طرح ترافیک چگونه خواهد بود.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 5 خرداد 1401 بروزرسانی: 5 خرداد 1401 گردآورنده: spikenews.ir شناسه مطلب: 1500

به "طرح ترافیک سال نو چگونه اجرا می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرح ترافیک سال نو چگونه اجرا می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید