هشدار قرمز به 15 استان: آخر هفته منتظربارش های سیل آسا باشید !

به گزارش اخبار مشروح، خبرنگاران : سازمان هواشناسی با هشدار نسبت به بارش های سیل آسا و سیلاب ناگهانی در 15 استان، از ورود توده گردوخاک به مرزهای غربی طی پنجشنبه و آدینه اطلاع داد.

هشدار قرمز به 15 استان: آخر هفته منتظربارش های سیل آسا باشید !

به گزارش تسنیم، بر اساس پیش بینی کلی نقشه های همدیدی و آینده نگری سازمان هواشناسی، امروز در استان های مازندران، گلستان، خراسان شمالی و بعضی منطقه ها استان های گیلان، اردبیل، شمال آذربایجان شرقی، شمال سمنان، ارتفاعات استان های تهران، البرز، سمنان و شمال خراسان رضوی بارش باران، گاهی رعدوبرق و وزش باد شدید موقتی روی می دهد. بارش های امروز در استان های گلستان و شمال خراسان شمالی دارای شدت بیشتری است.

فردا چهارشنبه در بعضی منطقه ها استان های گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی، شمال سمنان، شمال خراسان رضوی و ارتفاعات تهران و البرز در بعضی ساعات به ویژه ساعات بعدازظهر و اوایل شب بارش باران، گاهی رعدوبرق و وزش باد شدید موقتی پیش بینی می گردد.

پنجشنبه و آدینه در ساعات بعدازظهر و اوایل شب در ارتفاعات البرز مرکزی و ارتفاعات زاگرس مرکزی و جنوبی، رگبار پراکنده، گاهی رعدوبرق و وزش باد شدید پیش بینی شده است.

شنبه هفته آینده در بیشتر منطقه ها کشور آسمان صاف و جوّ پایداری حاکم خواهد بود.بر اساس اعلام سازمان هواشناسی طی 2 روز آینده با توجه به شکل گیری توده گردوخاک روی کشورهای همسایه و انتقال آن به بخش هایی از استان های کردستان، کرمانشاه، ایلام و خوزستان، بروز پدیده گردوغبار در این استان ها پیش بینی می گردد.

توصیف سامانه اول: رشد ابرهای همرَفتی و فعالیت سامانه بارشی

نوع مخاطره: رگبار باران همراه رعدوبرق، وزش باد شدید و در منطقه ها مستعد تگرگ

منطقه اثر:

سه شنبه 1401/05/18: گیلان، مازندران، گلستان، اردبیل، آذربایجان شرقی، شمال آذربایجان غربی، خراسان شمالی، دامنه و ارتفاعات البرز، تهران.

چهارشنبه 1401/05/19: کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، جنوب و غرب اصفهان، مازندران، شرق گیلان، دامنه و ارتفاعات استان های البرز، تهران، سمنان، مرکزی و فارس.

اثر مخاطره: احتمال صاعقه، احتمال آب گرفتگی معابر و جاری شدن روان آب به شکل محلی و محدود، احتمال بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه های فصلی، احتمال شکستن درختان کهنسال، احتمال سقوط اشیاء از ارتفاعات و احتمال تأخیر در پرواز.

توصیه: احتیاط در صعود به ارتفاعات، عدم پارک خودرو در اطراف درختان فرسوده و ساختمان های نیمه کاره، پرهیز از اُتراق در بستر رودخانه ها و احتیاط در عبور از حاشیه مسیل ها و عدم سم و محلول پاشی در مزارع و باغات.

توصیف سامانه دوم: باد و گردوخاک

نوع مخاطره: خیزش و نفوذ گردو خاک و وزش باد شدید موقت

منطقه اثر:

سه شنبه 1401/05/18: خراسان جنوبی، یزد، شرق و جنوب خراسان رضوی، سمنان، شرق کرمان، شمال اصفهان، خوزستان، ایلام

چهارشنبه 1401/05/19: خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، یزد، شرق کرمان، جنوب و شرق خراسان رضوی، سمنان، شرق اصفهان، ایلام، خوزستان و یزد

اثر مخاطره: احتمال کاهش کیفیت هوا و کاهش شعاع دید، احتمال سقوط اشیاء از ارتفاعات، احتمال خسارت به سازه های موقت و احتمال شکستن درختان کهن سال، احتمال اختلال در ناوگان حمل و نقل و احتمال آسیب به تأسیسات حساس به گردوغبار.

توصیه: عدم حضور افراد در فضای باز، به ویژه اشخاص آسیب پذیر، پایش شاخص آلودگی به وسیله دستگاه های ذی ربط و اتخاذ تصمیم مطابق با مقررات، عدم توقف و پارک خودرو در اطراف درختان فرسوده و ساختمان های نیمه کاره و استحکام سازه های موقت از جمله تابلوهای تبلیغاتی، موکب های برگزاری مراسم مذهبی و پوشش گلخانه ها.

توصیف سامانه دوم: افزایش گرادیان فشاری همراه با تشدید بادهای 120 روزه

زمان آغاز: سه شنبه 1401/05/18

زمان خاتمه: پنجشنبه 1401/05/20

نوع مخاطره: خیزش گردوخاک، وزش باد شدید و در نواحی مستعد طوفان گردوخاک

منطقه اثر: شرق خراسان جنوبی، شمال سیستان و بلوچستان

اثر مخاطره: خیزش گردوخاک، کاهش شعاع دید، کاهش کیفیت هوا، احتمال شکستن درختان کهنسال، احتمال خسارت به تأسیسات حساس به گردوخاک و صنعت کشاورزی، احتمال اختلال در حمل ونقل ریلی، تأخیر یا احتمال لغو پرواز.

توصیه: اجتناب از فعالیت در فضای باز، آمادگی دستگاه های اجرایی مرتبط مانند نیروهای امدادی، دانشگاه علوم پزشکی، فرمانداری ها و غیره، اجتناب از پرواز با بالگرد و هواپیماهای سبک و پرهیز از توقف خودرو در کنار درختان فرسوده و ساختمان های نیمه کاره.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 19 مرداد 1401 بروزرسانی: 19 مرداد 1401 گردآورنده: spikenews.ir شناسه مطلب: 1571

به "هشدار قرمز به 15 استان: آخر هفته منتظربارش های سیل آسا باشید !" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار قرمز به 15 استان: آخر هفته منتظربارش های سیل آسا باشید !"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید