همه ملاحظات کرونایی برای برگزاری فجر جهانی ، تعطیلی چاره کار نیست

به گزارش اخبار مشروح، کیانوش جهانپور مدیر مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، از ستاد برگزاری جشنواره جهانی فیلم فجر دیدن کرد.

همه ملاحظات کرونایی برای برگزاری فجر جهانی ، تعطیلی چاره کار نیست

به گزارش خبرنگاران و به نقل از ستاد خبری سی وهشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر، در حالی که دو هفته تا آغاز به کار جشنواره سی وهشتم زمان باقی است، عصر روز چهارشنبه بیست و دوم اردیبهشت ماه ستاد برگزاری این رویداد میزبان کیانوش جهانپور مدیر مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت بود.

او در جلسه ای با حضور دبیر و مدیران جشنواره حضور پیدا کرد و بعد از شنیدن توضیحات برگزارنمایندگان جشنواره، نظرات خود را درباره این رویداد سینمایی اعلام کرد.

محمدمهدی عسگرپور دبیر جشنواره در ابتدای این جلسه به تاخیر یک ساله در برگزاری جشنواره جهانی فیلم فجر اشاره نمود و گفت: ما نخستین جشنواره و رویداد فرهنگی، هنری بودیم که به دلیل مسئله کرونا تصمیم به تعطیلی گرفتیم. این تصمیم در حالی بود که بسیاری از برنامه ها برای برگزاری جشنواره پیش رفته بود.

او با اشاره به تمهیداتی که برای برگزاری این دوره از جشنواره اندیشیده شده است، گفت: برای آنکه جشنواره سال جاری بتواند برگزار گردد، برنامه ریزی هایی انجام دادیم، از جمله اینکه بخش پر رفت وآمد و شلوغ بازار را از شکل فیزیکی به شکل مجازی تبدیل کردیم. سال جاری برای نخستین بار، بخش بازار جشنواره به شکل مجازی و در پلتفرمی امن که مورد استفاده جشنواره کن هم بود، برپا می گردد.

او تاکید نمود: این تغییر، بخش قابل توجهی از تجمع ها را در جریان جشنواره از بین خواهد برد.

عسگرپور از تعطیل کردن بخش دارالفنون که یکی از بخش های پرطرفدار جشنواره بود، به دلیل کرونا خبر دارد و یادآور شد: با وجود اینکه در نتیجه بخش دارالفنون جشنواره، فیلمسازانی هم به سینما معرفی می شدند و مهمانانی از کشورهای مختلف به ایران می آمدند، به دلیل شرایط کرونا مجبور به تعطیلی این بخش شدیم. همچنین کارگاه های جشنواره سال جاری به صورت مجازی برگزار می گردد.

در ادامه عسگرپور تاکید نمود: از پیکره جشنواره، آنچه به شکل فیزیکی برگزار می گردد، بخش نمایش فیلم است که آن هم مطابق با دستورالعمل های ستاد مقابله با کرونا و وزارت بهداشت خواهد بود. همچنین به قاعده باز بودن سالن سینما، مخاطبان می توانند از فیلم های جشنواره بهره مند شوند.

نمایش فیلم برای مخاطبان در فضای باز پردیس چارسو

امیر اسفندیاری نیز در این نشست به موضوع نمایش فیلم ها برای مخاطبان اشاره نمود و گفت: علاوه بر نمایش در فضای باز که در تراس پردیس چارسو و فضای سینما کانون خواهد بود، نمایش های داخل سالن پردیس چارسو به دلیل بلند بودن سقف این مجموعه، شرایط خوبی را برای مخاطبان به وجود می آورد. ضمن اینکه این مجموعه دارای سالنی با سقف بسیار بلند است که کاملاً می تواند برای نمایش فیلم در شرایط کرونا مناسب باشد.

او همچنین تاکید نمود: مخاطبان جشنواره جهانی فیلم فجر، افرادی اند که به نوع خاصی از سینما علاقه دارند و همین نوع علاقه به سینما و نگاه شان موجب می گردد، خواسته آنان هم از ما، رعایت بیشتر پروتکل ها و نمایش فیلم ها در شرایط کاملاً استاندارد باشد.

در ادامه سخنان عسگرپور و اسفندیاری، جهانپور با یادآوری اینکه اهمیت برگزاری جشنواره ها و رویدادهای فرهنگی و هنری در دوران کرونا البته با رعایت اصول و قواعد بر کسی پوشیده نیست، گفت: امروز دیگر همه به این نتیجه رسیده اند که برگزاری جشنواره ها و برنامه های هنری چقدر می تواند تاثیرگذار باشد و تعطیل کردن آن ها راهکار نیست. حالا باید به نوعی از برنامه ریزی رسید که براساس آن هم اصول و قواعد رعایت شوند تا مسئله ای برای کسی به وجود نیاید و رویداد فرهنگی هم برپا گردد.

او تاکید نمود رویدادهای فرهنگی با رعایت پروتکل های بهداشتی می توانند تاثیر مثبت در فضای اجتماعی نیز ایفا نمایند.

در ادامه این جلسه عسگرپور که سابقه سال ها فعالیت در زمینه امور صنفی را دارد، دغدغه ای جدی را در خصوص هنرمندان با مدیر مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت مطرح نمود. او با اشاره به هنرمندانی که به دلیل ابتلا به کرونا جان خود را از دست داده اند، یادآور شد: در یک سال و اندی که از ورود کرونا به ایران می گذرد یکی از گروه هایی که به شدت تحت تاثیر این بیماری قرار گرفتند هنرمندان هستند. از شرایط معیشت آنان تا شرایط کاری و درگذشتگانی که سینما و جامعه هنری را داغدار نموده اند. تا به امروز چهره های شاخصی را در این عرصه از دست داده ایم.

او ادامه داد: اگر فرض کنیم افرادی که پشت صحنه هستند همیشه می توانند ماسک بگذارد، اما به طور تعیین گروه بازیگران در دو مرحله گریم که مجبور هستند ماسک را از صورت بردارند و همچنین وقتی در مقابل دوربین قرار می گیرند کاملاً در معرض کرونا هستند. درخواست ما از وزارت بهداشت این است که به شرایط این گروه رسیدگی گردد. چون از یک سو واقعاً نمی توان تولیدات را تعطیل کرد، زیرا خود این تعطیل کردن تبعات بسیاری به همراه دارد و از سوی دیگر کار کردن در چنین شرایطی بسیار پرخطر است.

پس از صحبت های عسگرپور برای توضیحات بیشتر در خصوص دشواری های کار هنرمندان در روزهای کرونا رضا کیانیان که خود سرصحنه فیلمبرداری بود در تماس تصویری دغدغه های خود و گروه سینماگران را با کیانوش جهانپور در میان گذاشت، و جهانپور ابراز امیدواری کرد شرایطی برای آنالیز دقیق تر این شرایط فراهم گردد.

سی وهشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر، از 5 تا 12 خرداد 1400 به دبیری محمدمهدی عسگرپور نویسنده، کارگردان و تهیه نماینده سینما در تهران برگزار می گردد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 21 خرداد 1400 بروزرسانی: 21 خرداد 1400 گردآورنده: spikenews.ir شناسه مطلب: 1099

به "همه ملاحظات کرونایی برای برگزاری فجر جهانی ، تعطیلی چاره کار نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه ملاحظات کرونایی برای برگزاری فجر جهانی ، تعطیلی چاره کار نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید