روباتی که احساسات انسان را درک می کند

به گزارش اخبار مشروح، گروهی از محققان پیروز به توسعه یک روبات انسان نما شده اند که همانند یک کودک به نظر می رسد و قادر به خواندن و درک احساسات انسان ها است.

روباتی که احساسات انسان را درک می کند

این روبات انسان نما آبل(Abel) نام دارد، حاصل همکاری مهندسان زیستی دانشگاه پیزا و گوستاو هوگن (Gustav Hoegen)، هنرمند FX شرکت بایو میمیک (Biomimic) در لندن است که در زمینه انیماترونیک واقع گرایانه تخصص دارد.

انیماترونیک(Animatronics) دانش و فناوری ساخت مدل های متحرک موجودات و اشیاء به شکل طبیعی یا فانتزی آن ها است. انیماترونیک فصل مشترک دانش مهندسی و هنر بوده و از ترکیب حیوانات انیماترونیک یا جانوران انیماترونیک می باشد. ساختار یک سیستم انیماترونیکی، بیشتر شبیه به پیکربندی بدن انسان و جانوران است.

توسعه دهندگان آبل طوری آن را طراحی کرده اند که این روبات ویژگی های یک پسر 12 ساله را دارند. محققان امیدوارند پتانسیل ارتباط این روبات را با ارتقای آن، افزایش دهند.

آبل به دلیل مجهز بودن به برخی فناوری ها قادر به ارزیابی احساسات انسان با تجزیه و تحلیل پارامترهایی مانند فرکانس صدا، تغییرات حرارتی روی پوست(که در تابش فروسرخ قابل مشاهده است) یا ضربان قلب است.

هدف محققان این پروژه ایجاد روباتی بود که بتوانند به عنوان یک همراه برای افراد مبتلا به اوتیسم یا آلزایمر باشد.

لورنزو کامینلی(Lorenzo Cominelli) محقق دانشگاه پیزا گفت: وقتی با این نوع ماشین ها روبرو می شویم بیشتر در مورد همدلی صحبت می کنیم اما درست تر است که در مورد هوش هیجانی یعنی مهارت درک احساس افرادی که در مقابل ما هستند و یک ویژگی خاص مخصوص انسانها است، صحبت کنیم. ما می خواهیم بدانیم که آیا یک دستگاه می تواند به اشخاص کمک کند تا نه تنها از نظر جسمی بلکه از نظر روحی و روانی نیز شرایط سالم خود را حفظ کنند. دانستن این امر در برخی موارد مانند اختلال طیف اوتیسم یا اختلالات رفتاری و اجتماعی، یا حتی در افرادی که در معرض ابتلا به آلزایمر هستند، بسیار مهم است.

در حال حاضر ، آبل به حسگرهای خارجی متصل به شخص متکی است اما در مرحله بعدی توسعه ربات محققان امیدوارند که حسگرها را در داخل خود روبات تعبیه کنند.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 20 تیر 1400 بروزرسانی: 20 تیر 1400 گردآورنده: spikenews.ir شناسه مطلب: 1151

به "روباتی که احساسات انسان را درک می کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روباتی که احساسات انسان را درک می کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید