رشته های ورزشی المپیک نوین؛ دوچرخه سواری

به گزارش اخبار مشروح، تاریخچه ورزش دوچرخه سواری

دوچرخه از نظر فیزیکی ابزاری برای حرکت و حمل انسان است و با استفاده از پاها به حرکت درمی آید.

رشته های ورزشی المپیک نوین؛ دوچرخه سواری

لغت دوچرخه ریشه یونانی دارد که برگرفته از کلمه KYKLOS است و به مرور زمان و بر اثر تغییر و تحول تاریخ، این لغت به BICYCLE تغییر پیدا کرد که 2 حرف ابتدایی آن یعنی BI به معنای عدد 2 و کلمه CYCLE به دایره یا طوقه معنی شده است.

نخستین نام این وسیله، سله ریفر نام داشت است که به وسیله شخصی به نام سیوراک (sivrac) ساخته شده است. وی در سال 1690 میلادی، این دوچرخه را از جنس چوب به گونه ای ساخت که یک چوب به شکل عمودی به دو تا چرخ وصل می شد. این وسیله رکاب نداشت و با بکارگیری از پاها به سمت جلو و عقب حرکت می کرد. او به دوچرخه لقب اسب چوبی داد و از آن موقع تا سال 1790 میلادی، این وسیله را شبیه حیواناتی چون اسب، مار، شیر و... برای بازی بچه ها و نوجوانان می ساختند.

دوچرخه روزبه روز رونق و پیشرفت بسزایی در کشور فرانسه پیدا کرد، اما مورد توجه مردم آنجا واقع نشد و تنها افراد دوره گرد برای حمل بار و اثاث خود از آن استفاده می کردند.

سال 1817 میلادی در آلمان، مردی به نام بارون فون دریاس دوچرخه بهتر و پیشرفته تری فراوری کرد و برای استفاده راحت تر زینی برای نشستن به آن افزود. فون دریاس با دوچرخه اش نظر اغلب کشورهای قاره اروپا را به خود جلب کرد و علاقه مندان بسیاری از این وسیله استقبال کردند. یکی از این علاقه مندان دنیس جانسون نام داشت. او این دوچرخه را خرید و به انگلستان برد تا مانند آن را طراحی کند و بسازد. پس از بازگشت به انگلستان دوچرخه را به فراوری انبوه رساند و بعلاوه کلاس دوچرخه سواری راه اندازی کرد تا مردم بتوانند از این وسیله برای کارهای روزمره خود استفاده نمایند.

در سال 1868 میلادی اولین مسابقه دوچرخه سواری در کشور انگلستان برگذار شد. نخستین اتحادیه دوچرخه سواری در سال 1878 میلادی، در کشور انگلستان با قوانین خاص پایه گذاری شد و همزمان با تاسیس این کمیته، فدراسیون دوچرخه سواری به نام فیاک به وجود آمد .

دوچرخه سواری در فهرست رشته های ورزشی المپیک تازه که در سال 1896 میلادی برگذار شد، نهاده شد. از آن موقع تا به امروز، مسئولان فدراسیون دوچرخه سواری در راستای پیشرفت و بهتر شدن این رشته کوشش می نمایند.

منبع: کجارو / بیتوته / tebyan.net
انتشار: 15 اسفند 1400 بروزرسانی: 15 اسفند 1400 گردآورنده: spikenews.ir شناسه مطلب: 1435

به "رشته های ورزشی المپیک نوین؛ دوچرخه سواری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رشته های ورزشی المپیک نوین؛ دوچرخه سواری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید