علت گرمای زمستان پایتخت چیست؟

به گزارش اخبار مشروح، چند سالی است گرمای هوای تهران بلای جان پایتخت نشینان شده است و بعضی از کارشناسان بالا رفتن دمای هوا را در شهر تهران هشداری جدی می دانند.

علت گرمای زمستان پایتخت چیست؟

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، در چند سال اخیر هوای تهران در فصول پائیز و زمستان تعادل خود را از دست داده است به طوری که دیده شده پایتخت نشینان در پاییز و بعضا در فصل زمستان با البسه تابستانی خود در شهر تردد می نمایند. همچنین در سال های اخیر دیده شده که در فصل پاییز و یا زمستان برف و بارانی که مختص این دو فصل بوده است را کمتر شاهدیم.

آلودگی و کاهش کیفیت آب و هوا در پایتخت باعث ایجاد بسیاری از مسائل زیست محیطی و بیماری های متعدد در تهران شده است و اثرات مخرب و جبران ناپذیری را برای سلامت مردم به همراه دارد که در سال های اخیر گریبان میلیون ها نفر از ساکنان تهران را گرفته است و هر ساله این شرایط وخیم تر می گردد.

یکی از دلایل آلودگی هوا غلظت اُزن است. این آلاینده در تیرماه امسال 13 روز از هوای تهران را آلوده نموده بود، ولی در مرداد ماه به صورت چشمگیری غلظت این آلاینده در هوای تهران کاهش داشته و تنها 5 روز از هوای پایتخت را در شرایط بحرانی برای گروه های حساس قرار داده بود.

بعضی از کارشناسان بر این باورند که گرمای تهران دلایل متعددی دارد. در این زمینه رامین عزتی عضو هئیت علمی دانشگاه خوارزمی با اشاره به این که بروز این تغییرات آب و هوایی غیرطبیعی پدیده گرمای کاذب تهران نام دارد اظهار کرد: اصولاً هر حادثه اکولوژیکی که به صورت کاذب رخ می دهد دو دلیل عمده دارد که اولین دلیل آن توسط انسان و دلیل دوم آن عامل طبیعی است.

وی توضیح داد: اصولاً در پدیده گرمای کاذب آلودگی وجود دارد و کشور ایران هم متأثر از آن است یکی از علت ها وزش باد هایی است که از سمت اقیانوس آرام در حرکت هستند و صحرای آفریقا را تحت تأثیر خود قرار می دهد و گردغبار را با خود به سمت ایران می آورد.

باکتری های تجریه نماینده عامل پدیده گرمای کاذب

عزتی ادامه داد: گرد و غبار به تنهایی هیچ گونه ضرری ندارد، اما به این دلیل که سالیان پیش این کویر ها و صحرا ها دریا بودند و زمانی که به علت گرمای موجود در هوا آب های این دریا ها تبخیر شده و موجودات زنده ای که در این زیست بوم قرار داشتند به دلیل تبخیر آب ها از بین رفته، تجزیه شده در خاک باقی ماندند.

این استاد دانشگاه اضافه نمود: در میلیون ها سال باکتری و قارچ های تجزیه نماینده این موجودات زنده هستند و زمانی که وزش بادی از سمت اقیانوس آرام صورت گیرد گرد وغبار به همراه این باکتری ها و قارچ ها از سمت ترکیه به ایران می آیند. این گردوغبار ها شامل باکتری و قارچ است و از سمت مناطق گرراستا کره زمین عبور نموده است. این گرمایش کاذب است گرمایشی که نباید اتفاق بیفتد، البته این شرایط دست ساز طبیعت است و انسان نمی تواند فرایند این چرخه طبیعی را متوقف سازد.

وی توضیح داد: موردی که توسط انسان به وجود می آید و دست ساز اوست در شهر های صنعتی مانند لندن، استانبول، توکیو و شهر های ایجاد می گردد که همواره منبع بزرگی از آلودگی بوده است.

عزتی با اشاره به این مطلب که شهری مانند تهران در بعضی از ساعات روز چنان پرترافیک می گردد که ماشین ها با دنده یک و دو حرکت می نمایند. سرعت پایین باعث می گردد خودرو ها بیشترین میزان بنزین خام را بسوزانند که این مسأله آلودگی و گرمایش شدیدی را با خود به همراه دارد.

کاهش آلودگی با افتتاح اتوبان خرازی- تهران

این کارشناس حوزه محیط زیست درمورد وظایف مدیران شهری در کنترل آلودگی هوای ناشی از خودرو ها گفت: بهترین کاری که از دست مسئولین شهری برمی آید این است که اگر ما بتوانیم خیابان ها و اتوبان ها را به گونه ای احداث کنیم که راستا هایی که به درون شهر می آیند با راه هایی که به سمت درون شهر می آیند تفکیک گردد سرعت تردد خودرو ها بالاتر رفته و از خام سوزی، استهلاک و آلایندگی آن ها به نحو مؤثری کاسته می گردد.

وی اضافه نمود: براساس محاسبه ای که من انجام دادم حدود 33 درصد از آلودگی هایی که وارد تهران می گردد و به عنوان عوامل اصلی گرمایش کاذب می گردد را می توان با اصلاح راستا اتوبان ها و روان تر کردن تردد خودرو ها در اتوبان کرج-تهران کنترل کرد.

تردد خودرو مهمترین علت گرمای کاذب

او در ادامه اضافه نمود: طی محاسبه ای که من انجام دادم حدودا 33 درصد از آلودگی هایی که وارد تهران می گردد باعث ایجاد گرمایش کاذب می گردد را می توانیم از ورود این میزان جلوگیری کنیم اگر راستا اتوبان کرج به تهران روان باشد البته اگر اتوبان های دیگری هم افتتاح گردد می توانیم این راستا را بهتر کنیم.

این استاد دانشگاه در ارتباط با روش های پیشنهادی خود را برای کنترل گرمای کاذب انسان ساز گفت: اگر بتوانیم سطح پل کرج و مکان هایی که مناسب گیاهان مختلف همچون کاج، سدوس و اقاقیا بکاریم نیز می توانیم به شکل مؤثرتر به کاهش آلودگی یاری کنیم.

وی در خصوص تأثیرات آلودگی بر نقاط مختلف بدن انسان نیز اظهار کرد: آلودگی ها بیشتر بر چشم ها، بینی، گلو و گوش تأثیر می گذارد و دلیل اثرگذاری بالا بر این نقاط این است که این بخش ها در بدن دارای رطوبت هستند و برای رشد و تکثیر باکتری و قارچ شرایط مطلوبی دارند. آلودگی هایی که از سمت اتوبان ها و ماشین ها متصاعد می گردد بیشترین ضرر را در سیستم فوقانی تنفس خواهد داشت بدین معنی که در قسمت ریه، گلو و چشم سوزش به همراه دارد و فعالیت های انسان را دچار اختلال می نماید.

این کارشناس در خاتمه اظهار داشت: در زمستان اگر شاهد یک سامانه هوای گرم بودید متأسفانه مردم ما شاد می شوند که در زمستان هوای گرم دارند در صورتی که این هوای گرم برگرفته از آلودگی های صنعتی دست ساز بشر است و یا همان آلودگی های طبیعی مانند باد هایی که همراه با قارچ و باکتری در حال وزیدن است.

منبع : آنا

بازگشت به صفحه رسانه ها

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 8 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: spikenews.ir شناسه مطلب: 253

به "علت گرمای زمستان پایتخت چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علت گرمای زمستان پایتخت چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید