اولین و مهمترین علامت ابتلا به کرونا چیست؟

به گزارش اخبار مشروح، یک فوق تخصص بیماری های عفونی گفت: بیماری کرونا عمدتاً با لرز، بدن درد، گلودرد و سرفه خشک با یا بدون تب بروز می نماید.

اولین و مهمترین علامت ابتلا به کرونا چیست؟

علی امیری با اشاره به این که ویروس های کرونا خانواده بزرگی از ویروس ها هستند که می توانند حیوانات و انسان ها را بیمار نمایند، اظهار کرد: تعداد زیادی از ویروس های کرونا که تا به امروز شناخته شده اند، باعث ابتلا به طیفی از عفونت های دستگاه تنفسی در انسان ها می شوند، که از سرماخوردگی تا ابتلا به بیماری های شدیدتری مثل سندروم تنفسی خاورمیانه مرس- MERS و سندروم تنفسی حاد سارس- SARS متغیر هستند و ویروس کرونایی که به تازگی کشف شده است عامل ابتلا به بیماری کووید- 19 است.

وی با اشاره به این که این بیماری عمدتاً با لرز، بدن درد، گلودرد و سرفه خشک با یا بدون تب بروز می نماید، اسم کرد: تعدادی از بیماران هم علائمی مانند اسهال، درد شکم، سردرد، تعریق، گرفتگی بینی و آبریزش بینی دارند بعلاوه در بعضی از بیماران فقط تب و خستگی خفیف وغیره بروز پیدا می نماید و بیمارانی که این بیماری در آن ها شدت می یابد، دچار مشکل تنفسی و تنگی نفس می شوند و گفتنی است در بعضی از بیماران ممکن است از دست دادن حس بویایی و چشایی رخ داده که پس از یک تا دو هفته بهبود یابد.

امیری با اشاره به این که تشخیص سریع تر بیماری باعث می گردد که هم فرد مبتلا کمتر باعث انتقال آن در جامعه گردد وبعلاوه توجه بیشتر به علائم هشدار و آغاز سریع تر درمان شانس بهبودی را افزایش دهد، باید توجه داشت که در شرایط همه گیری یک ویروس، باید اولین شک ابتلا به همان ویروس باشد.

این فوق تخصص بیماری های عفونی در پاسخ به این سؤال که چه علائمی را در ارتباط با بیماری کووید 19 باید جدی گرفت؟ اعلام کرد: هنگام بروز هرنوع علائم تنفسی حتی علائم مشابه حساسیت فصلی و سرماخوردگی ساده مانند آبریزش بینی، گلودرد، عطسه، سرفه و ... تا زمان تمام شدن همه گیری، اولین شک باید کووید 19 باشد.

وی اسم کرد: تب یکی از اصلی ترین علائم کووید- 19 است اما همان طور که بارها محققان هشدار دادند امکان درگیری با این بیماری به شکل بدون علامت وجود دارد، پس افراد میتوانند تب نداشته باشند اما به کروناویروس مبتلا شوند.

امیری با اشاره به این که مهم ترین علائم کرونا در پوست ضایعاتی شبیه به کهیر، بیماری های ویروسی و آبله مرغان است، ادامه داد: وجود تب در افراد مهم است، یعنی اگر فردی به مراکز درمانی مراجعه، دارای تب و علائم پوستی داشته باشد، باید به کرونا فکر کند و اگر فرد تب نداشته باشد اماعلائم پوستی داشته باشد شاید خیلی مهم نبوده و مربوط به کرونا نباشد.

این فوق تخصص بیماری های عفونی توضیح داد: با توجه به وجود دوره کمون دو تا 11 روزه و قابلیت انتقال ویروس در این دوران و حتی پس از آن، باید مراودات اجتماعی کاهش یافته و نسبت به همه افراد استفاده از ماسک و سایر توصیه های احتیاطی و بهداشتی در نظر گرفته گردد.

وی با اشاره به این که با توجه به شرایط بدنی متفاوت در افراد مختلف می تواند از علائم یک سرماخوردگی ساده تا علائم شدید و خطر مرگ را برای همه افراد و طیف های سنی در بر داشته باشد، ادامه داد: این علائم معمولاً خفیف هستند و آغاز آن ها تدریجی است.

امیری با اشاره به این که اندازه ورود اولیه ویروس به بدن تأثیر بسزایی در شدت علائم دارد، توضیح داد: همین امر اهمیت زدن ماسک و رعایت اصول پیشگرانه را در جهت کاهش مرگ و میر می رساند، بعضی از افراد مبتلا ممکن است هیچ یک از علائم بیماری را تجربه نکرده و احساس ناخوشی ننمایند.

این فوق تخصص بیماری های عفونی ادامه داد: به هر حال در سالمندان، افرادی که بیماری های زمینه ای مثل فشار خون بالا، دیابت، بیماری های قلبی، نقص ایمنی، سابقه بدخیمی، BMI بالا و ... دارند، احتمال وخامت بیماری بیشتر است.

وی در پاسخ به این سؤال که چه کسانی به کرونا مبتلا نمی شوند؟ توضیح داد: هیچ فردی از پیش در برابر بیماری کرونا مصون نیست، برخلاف تصور عموم احتمال ابتلا به این بیماری در بچه ها هم وجود دارد اما در اغلب موارد علائم بیماری در بچه ها خفیف است.

امیری تأکید کرد: عوارض جدی این بیماری عمدتاً در افراد مسن و یا افراد با سابقه بیماری های زمینه ای می تواند رخ دهد.

این فوق تخصص بیماری های عفونی با اشاره به این که این بیماری می تواند به وسیله قطره هایی که با سرفه یا بازدم از دهان و بینی فرد مبتلا به کووید- 19 به اطراف پخش می گردد، به دیگران هم سرایت کند، ادامه داد: این قطره ها بر وسایل و سطوح اطراف فرد بیمار پخش می گردد سپس سایر افراد با دست زدن به این وسایل یا سطوح آلوده و لمس چشم ها، دهان و بینی، به کووید- 19 مبتلا می شوند، به همین علت مهم است که همه افراد فاصله یک تا یک و نیم متر را با دیگران حفظ نمایند.

وی با اشاره به این که راه اصلی انتشار این بیماری، به وسیله قطره های تنفسی است که با سرفه های فرد مبتلا در محیط پخش می گردد، توضیح داد: احتمال ابتلا به کووید- 19 به وسیله تماس با فردی که هیچ علائمی ندارد، کم است، البته بسیاری از مبتلایان به کووید- 19، به ویژه در مراحل ابتدایی بیماری، علائم خفیف دارند.

منبع: همگردی
انتشار: 2 شهریور 1400 بروزرسانی: 2 شهریور 1400 گردآورنده: spikenews.ir شناسه مطلب: 1220

به "اولین و مهمترین علامت ابتلا به کرونا چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اولین و مهمترین علامت ابتلا به کرونا چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید