آشنایی با نشاسته ذرت ، کاربرد و خواص آن

به گزارش اخبار مشروح، اغلب افراد از نشاسته بیشتر در آشپزخانه استفاده می نمایند در صورتی که نشاسته فواید بسیاری را برای پوست به همراه دارد، البته نشاسته خواص دیگری هم دارد.

آشنایی با نشاسته ذرت ، کاربرد و خواص آن
نشاسته ذرت یک ماده پر هوادار است که کسانی که به آشپزی، شیرینی پزی و تهیه دسر علاقه زیادی نشان می دهند، حتما با این ماده آشنایی کافی دارند.

این ماده به عنوان یک ترکیب بالا برنده غلظت خوراکی ها استفاده می گردد. برای مثال بسیاری از افراد برای اینکه به سوپ خود غلظت بدهند، از نشاسته ذرت استفاده می نمایند.

بعلاوه این ماده به انواع ترکیب های خوراکی حالت ژلاتینی می دهد، بنابراین یکی از ماده های پر استفاده در انواع دسرها خواهد بود.

در بعضی از فرهنگ های آشپزی جهان از نشاسته به عنوان یکی از ترکیبات اصلی مواد سرخ شده استفاده می گردد.

ما اینجائیم تا شما را با تعریف نشاسته ذرت و فواید آن آشنا کنیم.

نشاسته ذرت چیست؟نشاسته پودری سفید رنگ است که به عنوان فراوان ترین کربوهیدرات شناخته شده در رژیم غذایی افراد یافت می گردد.

این ماده بیشتر از نیمی از کربوهیدرات دریافتی روزانه را تشکیل می دهد. نشاسته فقط در ذرت یافت نمی گردد، بلکه در گیاهان متنوعی مثل انواع سیب زمینی، جو، برنج و گندم نیز به شکلی فراوان وجود دارد. نشاسته ذرت از مغز دانه ذرت برداشت و فرآوری می گردد.

در اصل دانه ذرت دارای سه قسمت اصلی خواهد بود که آندوسپرم در واقع لایه داخلی و مغز آن را تشکیل می دهد.

برای تهیه نشاسته ذرت کارخانجات ابتدا سبوس و جوانه ذرت را از آن جدا نموده و در نهایت آندوسپرم آن را برداشت می نمایند. این ماده طی مراحل مختلفی به نشاسته تبدیل می گردد.

از خواص نشاسته می توان عدم وجود گلوتن در آن را نام برد.نشاسته به عنوان یک منبع دریافت سریع کالری برای ورزشکاران خصوصا بدنسازان شناخته شده و از آن به مقدار زیادی برای دریافت کالری مورد احتیاج روزانه استفاده می گردد. این ماده بعلاوه گلوکز مورد احتیاج عضله سازان را برای آنها فراهم می نماید.

نشاسته ذرت فقط به عنوان یک افزودنی رایج در مواد غذایی مورد استفاده قرار نمی گیرد، بلکه این ماده در صنایع تجاری نیز کاربردهای فراوانی دارد. از آن برای فراوری دستکش های جراحی، باتری ها، پودر بچه، لوازم آرایشی و کبریت نیز استفاده می گردد.

اگر چه این ماده کاربردهای بسیاری فراوانی در صنایع مختلف دارد اما خواص آن خیلی زیاد نخواهد بود.1

خواص پودر نشاسته ذرت در بدنسازیشاید برای شما نیز جالب باشد که بدانید در میان انواع مکمل نشاسته ذرت کاربرد بسیاری در بدنسازی دارد. نشاسته ذرت در بدنسازی یکی از مواد اصلی در تهیه نوشیدنی های عضله ساز است. نشاسته ذرت به علت کربوهیدرات های سریع الهضمی که دارد می تواند به عنوان برترین مکمل در بدنسازی مورد استفاده قرار بگیرد. خوردن این کربوهیدرات ها به مقدار پروتئین برای متوقف کردن فرایند کاتابولیک هنگام بیدار شدن مهم است. با مصرف مکمل پودر نشاسته ذرت 30 -60 دقیقه بعد از صبحانه می توانید برای حجم سازی و عضله سازی از آن بهره مند شوید. پس از نشاسته ذرت در بدنسازی غافل نشوید و با خرید نشاسته ذرت برترین مکمل ورزشی را بسازید.

خواص نشاسته ذرت برای پوست صورتخواص پودر نشاسته ذرت برای پوست ثابت شده است و می توانید نه تنها آن را به صورت خوراکی مصرف کنید بلکه می توانید با استفاده از آن انواع ماسک خانگی درست نموده و به حفظ سلامت پوست خود یاری کنید. یکی از ساده ترین انواع ماسک صورت با نشاسته ذرت استفاده از پودر نشاسته ذرت، آب هویج و خامه ترش است. نشاسته ذرت را در نصف لیوان آب سرد حل کنید و خوب هم بزنید. بعد نصف لیوان آب جوش به آن اضافه نموده و بعد آب هویج و خامه ترش را به آن اضافه کنید. این مواد را خوب با هم ترکیب کنید و با استفاده از قلمو یا براش روی پوست تمیز بمالید. حدود 15 تا 30 دققه صبر کنید و بعد صورتتان را با آب ولرم بشویید. بهتر است این ماسک را هر سه روز یک بار به مدت دو هفته روی پوست صورت خود بگذارید تا نتایج شگفت انگیز آن را مشاهده کنید. این ماسک به عنوان لایه بردار و ترمیم نماینده عمل نموده و به پوست شما طراوت می بخشد. اگر در پی بوتاکس طبیعی پوست خود هستید حتما این ماسک پودر نشاسته ذرت را امتحان کنید.

خواص نشاسته ذرت برای موشما می توانید از ماسک نشاسته ذرت برای مو نیز بهره ببرید. جالب است بدانید که نشاسته ذرت برای صافی مو نیز استفاده می گردد. دیگر فواید نشاسته ذرت برای مو پر پشت کردن موها، تقویت و درخشش مو است. برای تهیه ماسک نشاسته ذرت برای مو 2 قاشق ژلاتین را روی حرارت در آب حل کنید و با 2 قاشق روغن بادام و نشاسته ذرت ترکیب کنید. بعد از سرد شدن ماسک را به موهای خود بمالید و بعد از یک ساعت بشویید. اگر موهای فرفری دارید حتما این ماسک را امتحان کنید.

نشاسته ذرت برای چاق شدنیکی دیگر از خواص نشاسته ذرت خوردن نشاسته ذرت برای چاقی است. شاید برای شما هم سوال باشد که آیا پودر نشاسته ذرت چاق نماینده است؟ باید بگوییم بله. نشاسته ذرت نیز مانند سایر فراورده های ذرت دارای کربوهیدرات فراوان بوده که به چاقی یاری می نماید. با توجه به این که نشاسته ذرت چاق نماینده است می توانید از پودر نشاسته ذرت برای چاقی صورت خود بهره ببرید. بعلاوه باید از خواص نشاسته ذرت برای چاقی کودک ها بگوییم که می تواند به راحتی بچه ها لاغر را چاق کند. نشاسته ذرت برای کودک ضرری نداشته و می توانید به راحتی آن را وارد برنامه غدایی فرزند خود کنید. اما خوردن نشاسته ذرت برای نوزاد توصیه نمی گردد. در نتیجه با توجه به کالری ذرت و فروکتوز موجود در آن می توان نتیجه گرفت که نشاسته ذرت برای چاق شدن بسیار موثر است.2

التیام گزیدگیاگر محل گزیدگی را بخارانید یا در معرض رطوبت و باکتری ها قرار بدهید بدتر خواهد شد. محل گزیدگی را تمیز و خشک نگه دارید و برای کاهش خارش آن ناحیه، لایه ای از نشاسته خمیر شده با آب سرد روی آن قرار بدهید.

کاهش التهاب آفتاب سوختگی و نیش حشرات3 قاشق غذاخوری از نشاسته ذرت را با آب سرد مخلوط کنید تا حالت خمیری به خود بگیرد. سپس این خمیر را بر روی ناحیه آسیب دیده بمالید. نشاسته ذرت به کاهش التهاب ناشی از آفتاب سوختگی و بعلاوه گزش حشرات یاری می نماید.

سوختگی پای نوزادبا مشکل سوختگی پا در نوزادان با کمی نشاسته ساده برخورد کنید. ایمن تر از پودر تالک و کرم پوشک است و می تواند به طور مرتب بدون هیچ نگرانی مورد استفاده قرار گیرد. هر بار که پوشک عوض می کنید، کمی نشاسته ذرت را روی پای کودک بمالید.

رفع کردن بوی بد پابوی پا در واقع یک شرایط بد است که از قارچی ایجاد می گردد که در لایه بالایی پوست پا رشد می نماید. قارچ ها در منطقه ها گرم و مرطوب رشد می نمایند و به همین علت است که این شرایط اغلب در ورزشکاران رخ می دهد چرا که پای آن ها در کفش عرق می نماید. قابلیت جذب رطوبت نشاسته ذرت، آن را یک درمان پیشگیرانه بزرگ تبدیل می کند. فقط روی پاهای خود را کمی نشاسته ذرت بپاشید تا خشک بمانند و از رشد قارچ جلوگیری نمایند.

پاک کردن لکه های چربیبرای پاک کردن لکه های چربی از روی لباس نشاسته ذرت را بر روی لکه بپاشید و اجازه دهید تا 20 دقیقه باقی بماند. سپس مطابق معمول آن را بشویید.

پاک کردن لکه های فرشاز نشاسته ذرت برای از بین بردن لکه های چربی و کثیفی های فرش می توان استفاده کرد. برای اینکار نشاسته ذرت را بر روی لکه فرش بپاشید و پس از 20 دقیقه، جاروبرقی بکشید. در صورتی که لکه از بین نرفت این کار را تکرار کنید.

نشاسته ذرت رفع نماینده بوی بد زیر بغلاز نشاسته ذرت می توان به عنوان رفع نماینده بوی بد زیر بغل نام برد. 1/4 فنجان جوش شیرین و نشاسته ذرت را با هم مخلوط کنید و به خوبی تکان دهید. با اسپری این مخلوط را به زیر بغل اسپری کنید تا از شر بوی بد زیر بغل رهایی پیدا کنید.3

پی نوشت:

1.www.greenherb.ir

2.www.irancookshop.com

3.www.irancookshop.com

منبع: راسخون
انتشار: 7 آذر 1400 بروزرسانی: 7 آذر 1400 گردآورنده: spikenews.ir شناسه مطلب: 1325

به "آشنایی با نشاسته ذرت ، کاربرد و خواص آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با نشاسته ذرت ، کاربرد و خواص آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید