20 راه ساده برای از بین بردن بوی سیر دهان

به گزارش اخبار مشروح، شاید برای شما هم پیش آمده باشد؛ زمانی که با کسی صحبت می کنید و بوی بد دهان او شما را آزار می دهد! این مساله باعث ناراحتی خیلی از افراد می شود. حتی کافی است شما مقداری سیر بخورید و این بوی نامطبوع در دهانتان تا یک روز بعد باقی بماند. با توجه به خواص سیر، اینگونه به نظر می رسد که نمی توانیم اصلا سیر نخوریم. اما راهکارهایی وجود دارد که با آن می توان به از بین بردن بوی سیر دهان اقدام کرد.

20 راه ساده برای از بین بردن بوی سیر دهان

با توجه به این موضوع که بعد از خوردن سیر با بوی بد در دهان روبرو می شویم و سیر جزو بهترین آنتی اکسیدان های دنیا است، باید راه حلی پیدا کنیم که از وجود بوی بد سیر در دهان جلوگیری کند.

دلایل ایجاد بوی بد سیر و پیاز در دهان چیست؟

موادی به نام آلیسین در سیر وجود دارد که با قرار گرفتن در معرض هوای آزاد، با گوگرد موجود در هوا ترکیب شده و این بو بوجود می آید.

از طرفی دیگر، آلین متیل سولفید از دیگر مواد تشکیل دهنده در سیر است و زمانی که شما شروع به خرد کردن سیر می کنید، این ماده از طریق رگ های خونی جذب پوست شده و ازمنافذ ریه و پوست آزاد می شود.

سولفوکساید سیستئین از جمله ترکیباتی است که در سیر به محض خرد شدن و ترکیب آن با گوگرد موجب بویی نامطبوع از طریق تنفس می شود.

راه هایی برای خلاصی از بوی بد سیر در دهان

صرفا به علت بوی نامطبوع سیر، شما نباید آن را از وعده های غذایی خود حذف کنید؛ در ادامه شما را با راهکارهایی راحت برای از بین بردن بوی سیر دهان آشنا خواهیم کرد.

1. خردل غرغره کنید

یک قاشق چایخوری خردل را به مدت یک دقیقه غرغره کرده و بعد از آن نصف قاشق چای خوری از خردل را قورت دهید. این کار باعث خواهد شد تا بوی بد سیر در معده شما از بین برود.

2. سعی کنید نعناع و مکمل های حاوی نعنا را در رژیم غذایی خود قرار دهید

چای نعنا، نعنا، قرص نعنا و جعفری تازه می تواند کمک کننده اصلی برای برطرف شدن بوی بد سیر در دهان شما باشد.

3. شما می توانید با خوردن سبزیجات تازه بوی بد سیر را از دهن خود دور کنید

خوردن هویج، لیمو، قارچ و پوره سیب زمینی باعث خواهد شد تا تنفس شما تازه شده و بوی بد سیر از بین برود.

4. بعد از خوردن سیر آدامس بجوید

یکی دیگر از راه های ساده برای از بین بردن بوی سیر دهان، جویدن آدامس است. برای نجات از بوی بد دهان خوردن آدامس نعنایی گزینه مناسبی است. جویدن آدامس به خصوص با طعم نعناع و دارچین راه مناسبی برای پنهان کردن بوی نامطبوع سیر است.

5. برای از بین بردن بوی سیر دهان مایعات زیاد بنوشید

آب لیموناد و چای نعنا از بهترین معطر کننده ها برای دهان و از بین رفتن بوی نامطبوع دهان است.

6. بعد از خوردن سیر مسواک بزنید

برای مسواک و خمیردندان با کیفیت، پول خرج کنید. مسواک زدن نه تنها مانع از نفوذ باکتری ها به ریشه دندان شما می شود، بلکه دو دقیقه مسواک کردن بعد از خوردن سیر، بوی بد آن را کمتر خواهد کرد.

برای این کار می توانید از شستشو دهنده های زبان و یا مسواک هایی که در پشت آن ها ابزاری برای شستشوی زبان دارند استفاده کنید. پرزهای زبان می توانند عامل افزایش باکتری ها و به جای ماندن خرده ریزه های غذا باشند. پس بعد از هر بار مصرف غذا مسواک زدن اجباری است. شما می توانید از دستگاه تمیز کننده جرم دندان استفاده کنید. اگر لای دندان های خود را به خوبی تمیز نکنید، شاید خرده های غذا ماه ها در آنجا جا خوش کنند و موجب بوی بد دهان شما شوند. دستگاه جرمگیر و یا کشیدن نخ دندان گزینه ای مناسب برای از بین رفتن خرده های به جای مانده غذا است.

7. برای جلوگیری از بوی بد دهان سیر را بپزید

یکی دیگر از روش های ساده برای از بین بردن بوی سیر دهان، پختن سیر قبل از مصرف آن است. اگرچه پختن سیر برای کاهش بوی بد دهان اثر بخش است، اما باید این موضوع را هم بدانید که سیر بعد از پخته شدن خواص آنتی اکسیدان خود را از دست خواهد داد. از سیر تازه به جای پودر سیر برای پخت غذا استنفاده کنید.

8. ماست عاملی مناسب برای کاهش بوی بد سیر در دهان است

طی تحقیقات اجرا شده معین شده است که خوردن 6 قاشق ماست می تواند میزان هیدروژن سولفات را در دهان کاهش داده و در نتیجه بوی سیر را از بین خواهد برد.

9. بعد از خوردن سیر، شیر بخورید

خوردن یک لیوان شیر بعد از غذاهایی که سیر دارند می تواند میزان سولفور را در دهان کاهش داده و بوی بد را از بین ببرد. تحقیقات نشان داده است که شیر پرچرب برای از بین بردن بوی بد دهان بهتر از شیر کم چرب است.

10. چای سبز بو بد دهان را از بین می برد

خوردن چای سبز بعد ازخوردن سیر می تواند از بوی قوی آن جلوگیری کند. تحقیقات نشان داده است که چای سبز بوی بد دهان را بهتر از چای نعنا، آدامس و یا سبزیجات از بین ببرد. علاوه بر این با اضافه کردن هل، نعناع، رازیانه و میخک به چای معمولی هم می توانید بوی بد دهان را از بین ببرید.

11. دمنوش های گیاهی

از دم کرده هل، نعناع، میخک و رازیانه استفاده کنید. این دمنوش علاوه بر برطرف کردن مسائل گوارشی و دل دردها، بوی بد دهان را هم برطرف می کند.

­12. لیموترش باکتری های دهان را از بین می برد

استفاده از لیمو ترش در کاهش بوی سیر اثر بخش است. سعی کنید تا بعد از خوردن سیر تکه هایی از لیمو ترش را ببرید و درهان خود بگذارید. این هم یکی دیگر از روش های ساده در از بین بردن بوی سیر دهان است.

13. بعد از خوردن سیر دارچین خشک بخورید

دارچین خشک بوی بد دهان و معده را از بین می برد.

14. چای سیاه و هل را در دهان بجوید

یک قاشق چای سیاه و 4 عدد هل را در دهان ریخته و خوب بجوید. خواهید دید که بوی بد دهان شما از بین خواهد رفت.

زمانیکه شما سیر را پوست کنده و خورد می کنید، بوی نامطبوعی در دستان شما ساعت ها باقی خواهد ماند؛ شما می توانید برای از بین بردن بوی سیر از دستانتان به مدت 30 ثانیه دست هایتان را روی سینگ بمالید و یا می توانید پوستتان را با میزانی نمک دریایی و آب لیمو مالش دهید. نمک دریایی با رطوبت درون خود، مولکول های بودار سیر را جذب خود کرده و بو را از دستان شما از بین می برد.

بوی سیر دارای ترکیبات و مولکول هایی است که گوگرد دارد. گوگرد به خوبی به فلز می چسبد و بوی بد را از دستانتان خارج می کند. حتی می توانید برای برطرف شدن بوی بد سیر از دهان یک قاشق فلزی را در دهان خود خوب بچرخانید و سپس دهان را آبکشی کنید.

15. از سیب زمینی استفاده کنید

یک عدد سیب زمینی را به دو قسمت برش داده و سپس یک قسمت آن را بگذارید تا بپزد. سیب زمینی نیمه آب پز شده را در دهان خود مالش دهید.

16. در دهانتان خمیر دندان و یا دهان شویه بریزید

میزانی خمیر دندان ودهان شویه را در دهان خود ریخته و بچرخانید. این کار باعث خواهد شد که میزان بوی بد سیر کاهش یابد.

17. دانه قهوه خالص را بجوید

شاید عجیب باشد؛ ولی مصرف دانه های قهوه در از بین بردن بوی سیر دهان موثر است. در واقع دانه های قهوه تاثیری ضد باکتری دارند و برای از بین بردن میکروارگانیسم ها که عامل اصلی بوی بد دهان هستند، موثر واقع می شوند. جویدن قهوه تلخ و خالص، بوی سیر را در دهان از بین خواهد برد.

18. بعد از مصرف سیر از بستنی و دسرهای یخ زده استفاده کنید

همانگونه که می دانید سیر گرم بوده و بعد از آن با خوردن خوراکی های گرم، میزان بوی بد دهان شما افزایش پیدا خواهد کرد. شما می توانید با خوردن خوراکی های سرد بعد از سیر، میزان بوی بد دهان خود را کاهش دهید.

19. میوه و سبزیجات زیاد بخورید

همانطور که می دانید خوردن میوه ها و مخصوصا سیب بر روی بوی بد دهان تاثیر گذار است. زمانیکه سیبی را در هوای ازاد می گذارید، رنگ سیب قهوه ای رنگ می شود و این موضوع به خاطر وجود آنزیمی درون آن است. این رنگ قهوه ای به نام سولفیدی عمل کرده و بوی بد ناشی از خوردن سیر را نابود می کند. از طرف دیگر خوردن سبزیجاتی نظیر ریحان وجعفری بعد از سیر، در فرایند بهبود کاهش بوی بد دهان موثر است.

20. از کلروفیل استفاده کنید

بیشتر سبزی ها خواص ضد باکتریایی و کلروفیل در بدن ایجاد می کنند. یک ربع قبل از خوردن سیر حدود یک مشت سبزی تازه را خورده و بجوید و مجددا بعد از خوردن سیر این کار را تکرار کنید. همچنین قرص های کلروفیل دار گیاهی موجود در بازار که برای بعد از خوردن سیر و پیاز استفاده می شوند، شدیدا در از بین بردن بوی سیر دهان اثر بخش و بی ضرر هستند.

در کنار خوردن سیر از نان استفاده کنید. کربوهیدرات موجود در نان از بروز بوی بد دهان ناشی از خوردن سیر و پیاز جلوگیری می کند.

خواص ضد میکروبی رازیانه هم در برطرف کردن بوی بد دهان بعد از خوردن سیر موثر است. این دانه ها تولید بزاق را تحریک می کند. شما می توانید یک قاشق رازیانه را بعد از غذا بجوید و یا با یک فنجان آب به مدت ده دقیقه بگذارید تا بجوشد و آن را بنوشید.

منبع: مجله انگیزه
انتشار: 12 مرداد 1400 بروزرسانی: 12 مرداد 1400 گردآورنده: spikenews.ir شناسه مطلب: 1196

به "20 راه ساده برای از بین بردن بوی سیر دهان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "20 راه ساده برای از بین بردن بوی سیر دهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید