15 راه چاره برای افزایش اعتمادبه نفس بچه ها

به گزارش اخبار مشروح، اعتمادبه نفس باارزشمندترین هدیه ای است که هر پدر و مادری می تواند به فرزندان خود هدیه دهد. اعتمادبه نفس احساسی است که هر فرد نسبت به خودش دارد.

15 راه چاره برای افزایش اعتمادبه نفس بچه ها

عوامل زیادی وجود دارد که می تواند بر اعتمادبه نفس بچه ها تأثیر بگذارد عواملی چون رسانه های اجتماعی، مسائل خانوادگی، امتحانات، زورگویی ها و... همه از عواملی هستند که در اعتماد به نفس کودک نقش دارند.

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا والدین به عنوان ابرقهرمانان بچه ها نقش مهمی در افزایش اعتمادبه نفس آنها دارند. رشد اعتمادبه نفس به کودک یاری می نماید تا از ارزش ها و شایستگی های خود مطلع شده و در روبروه با مسائل و سختی های زندگی احساس عجز و ناتوانی نکند.

مطالعه این مقاله به شما یاری می نماید تا در ایجاد حس خوب و تقویت اعتمادبه نفس کودکتان نقش مؤثرتری داشته باشید.

علائم عدم اعتمادبه نفس در بچه ها:

- تصویر منفی از خود دارند.

به دلیل ترس از شکست، بدون کوشش از انجام کاری اجتناب می نماید.

- در هنگام بازی یا انجام کاری خیلی سریع ناامید شده و تسلیم می شود.

- با بهانه گیری، از فعالیت های اجتماعی کناره گرفته و گوشه گیری را ترجیح می دهد.

- علاقه به فعالیت های معمول را از دست می دهند.

- حالاتی چون غم و اندوه، گریه، عصبانیت، ناامیدی و یا سکوت را تجربه می نماید.

- انتقاد از خود با گفتن عبارت هایی چون من هیچ وقت درست کار نمی کنم یا این تقصیر من است یا همه از من باهوش تر هستند.

- از انتقاد کردن بدشان می آید.

- نسبت به نظر دیگران بیش ازحد نگران و حساس هستند.

- در خانه بیش ازحد یاری می نمایند یا هرگز یاری نمی نمایند.

- به دستاوردهای خود نمی بالند.

  • چگونه اعتمادبه نفس کودکمان را افزایش دهیم؟

1. قدردانی از کوشش کودک

از کوشش کودک قدردانی کنید، صرف نظر از اینکه کودک به پیروزیت دست یافته و یا شکست خورده است. رفتار والدین در مقابل شکست کودک نباید به گونه ای باشد که کودک از نتیجه کوشش خود شرمسار و خجالت زده شود. کوشش مداوم و سخت کوشی در طولانی مدت باعث افزایش اعتمادبه نفس در بچه ها می شود.

2. تشویق برای تمرین

کودک خود را به تمرین درزمینه کار موردعلاقه اش ترغیب کنید. البته این کار باید بدون اعمال فشار به او باشد. در واقع کودک با تمرین کردن کوشش می نماید تا اعتمادبه نفس خود را ارتقا دهد.

3. حل مسائل به تنهایی

به کودک خود هرگز نگویید که این کار سخت است و تو نمی توانی انجام دهی. اجازه دهید کودک با کارهای سخت هم روبرو شده و با درک آنها برای حل مشکل، خودش به تنهایی کوشش کند در غیر این صورت آن ها هرگز توانایی و اعتمادبه نفس لازم برای انجام کارهای مشکل تر را نخواهند داشت.

4. اجازه دهید مطابق سن خود رفتار کند

هرگز از کودک انتظار نداشته باشید که مانند یک بزرگ سال رفتار کند وقتی کودک احساس کند که فقط با اجرا کردن رفتار مدنظر والدین به عنوان کودک خوب شناخته می شود سعی می نماید مطابق خواسته آنها رفتار کند و این کوشش کودک برای بزرگ تر از سن خود رفتار کردن باعث کاهش اعتمادبه نفس در او می شود.

سختگیری بیش ازحد والدین باعث کاهش اعتمادبه نفس در بچه ها می شود

5. کنجکاوی اش را تشویق کنید

از پرسیدن سؤالات بی وقفه کودکتان خسته نشوید بلکه بیشتر تشویقش کنید. درواقع او با پرسیدن سؤالات پی درپی در حال اجرا یک تمرین مفید برای رشد مغزی اش است. این بدان معناست که کودک درک می نماید که چیزهایی در جهان وجود دارد که او آن ها را نمی شناسد و به وسیله پرسیدن می تواند به ماهیت آن ها پی ببرد. با ورود بچه ها به مدرسه بچه های پیروز ترند که والدینشان کنجکاوی آن ها را مورد تشویق قرار می دادند چون آن ها می دانند که چگونه بهتر و سریعتر به پاسخ پرسش هایشان دست پیدا نمایند.

6. مسئولیت های جدیدی به کودک واگذار کنید

به فرزند خود نشان دهید که رسیدن به اهداف کوچک راهی برای رسیدن به پیروزیت آن هاست. والدین با افزایش مسئولیت هایی که به بچه ها خود واگذار می نمایند باعث بالا رفتن اعتمادبه نفس در آن ها می شوند. کارل پیچارد، روانشناس و نویسنده 15 کتاب فرزندپروری در این زمینه می گوید کودکی که فاقد اعتمادبه نفس باشد، نمی خواهد چیزهای جدید یا چالش برانگیز را امتحان کند، زیرا می ترسد دیگران را ناامید کند.

7. هرگز از عملکرد آن ها انتقاد نکنید

هیچ چیز مانند انتقاد باعث دلسردی کودک نمی شود. هرگز به او نگویید که کارش را بد انجام داده بهتر است بازخورد مثبت همراه با پیشنهادهای اصلاحی به کودک بدهید. اگر کودک شما متوجه شود که شکست او باعث عصبانیت و ناامیدی شما می شود برای پیشگیری از شکست هرگز کارهای جدید را امتحان نخواهد کرد. بیشتر اوقات انتقاد والدین باعث از بین رفتن اعتمادبه نفس در بچه ها می شود.

8. از اشتباهات کودک به عنوان فرصتی برای یادگیری بهره ببرید

والدین از شکست کودک نباید بترسند و آن را فرصتی برای یادگیری و آموزش بدانند. یادگیری از اشتباهات باعث اطمینان کودک می شود اما این تنها زمانی اتفاق می افتد که شما به عنوان والدین با اشتباهات به عنوان فرصتی برای یادگیری و رشد کودک رفتار کنید. بیش ازاندازه از بچه ها محافظت نکنید و به آن ها اجازه دهید هرچند وقت یک بار با مسئله ای جدید خودشان را به چالش بکشند این کار باعث می شود تا یاد بگیرند که دفعه بعد بهتر عمل نموده و مشکلشان را خودشان حل نمایند.

9. دری برای تجربیات جدید بازکنید

شما به عنوان والدین وظیفه دارید تجربیات زندگی کودکتان را افزایش دهید تا بتواند با اعتمادبه نفس بیشتری در مقابله با جهانی بزرگ تر روبرو شود. وادار کردن کودک به انجام کارهای جدید و متنوع به آن ها یاد می دهد که مهم نیست آن کار چقدر ترسناک و متفاوت است مهم این است که می تواند بر آن ها هم غلبه نموده و پیروز شود.

اثرات منفی اخبار جعلی بر اعتماد به نفس بچه ها

10. بهترین الگوی کودکتان باشید

حداقل تا شروع دوره نوجوانی شما قهرمان زندگی کودکتان هستید از این موقعیت بهره ببرید تا به آن ها بیاموزید که چگونه فکر، عمل و صحبت نمایند. بهترین الگوی کودکتان باشید، تماشای پیروزیت شما به کودک یاری می نماید تا مطمئن شود که او نیز می تواند همان کار را انجام دهد.

11. نگرانی خود را بروز ندهید

نگرانی والدین برای کودک اغلب می تواند به عنوان یک رأی عدم اعتماد تفسیر شود. ابراز اطمینان والدین باعث اعتمادبه نفس در کودک می شود.

12. فرار نکردن از سختی ها

زندگی سخت است و ناعادلانه و تمام بچه ها باید این را درک نمایند. هنگامی که بچه ها با سختی ها روبرو می شوند مقاومتشان نیز بیشتر می شود والدین باید به آن ها یادآوری نمایند که برای رسیدن به پیروزیت باید موانع را از سر راه خود بردارند.

13. شهامت آن ها را برای انجام کارهای جدید تحسین کنید

فرقی نمی نماید که این کوشش برای شرکت در مسابقات فوتبال یا شرکت در یک مسابقه دوچرخه سواری باشد والدین باید بچه ها خود را به دلیل شهامت شرکت در کارهای جدید تحسین نمایند و به آنها بگویند که خیلی شجاع هستند که می خواهند این کار را تجربه نمایند. درواقع کودک با تمایل به شرکت در انجام کارهای جدید شجاعتش را به رخ والدین می کشد.

14. اجازه ندهید تمام وقت خود را در اینترنت بگذراند

به فرزندتان اجازه ندهید پشت میز کامپیوتر مخفی شده و ساعت های زیادی را در فضای مجازی بگذراند در عوض آن ها را تشویق کنید که وقتشان را در جهانی واقعی و با افراد واقعی بگذرانند. حضور بیش ازحد در رسانه های اجتماعی باعث تنهایی، حسادت، اضطراب، افسردگی، کاهش مهارت های اجتماعی و نهایتاً منجر به کاهش اعتمادبه نفس در بچه ها می شود.

15. سختگیر باشد اما نه خیلی زیاد

سختگیری بیش ازحد والدین باعث کاهش اعتمادبه نفس در بچه ها می شود روانشناسان با تحقیق بر روی 125 کودک که در خانواده های سختگیر زندگی می کردند دریافتند که از اعتمادبه نفس کمتری نسبت به سایر بچه ها هم سن خود برخوردار بودند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 19 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: spikenews.ir شناسه مطلب: 208

به "15 راه چاره برای افزایش اعتمادبه نفس بچه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "15 راه چاره برای افزایش اعتمادبه نفس بچه ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید