کواکبیان: حزب مردم سالاری از نامزد غیر اصلاح طلب حمایت نمی کند

به گزارش اخبار مشروح، تهران (پانا) - دبیرکل حزب مردم سالاری تاکید کرد در انتخابات ریاست جمهوری از نامزد قرضی و غیر اصلاح طلب حمایت نمی کنند.

کواکبیان: حزب مردم سالاری از نامزد غیر اصلاح طلب حمایت نمی کند

به گزارش ایرنا، مصطفی کواکبیان، دبیرکل حزب مردم سالاری با بیان اینکه صرف اعلام حضور در انتخابات 28 خردادماه 1400 چیزی را حل نمی کند و باید زمینه های حضور را مهیا کرد، گفت: دفتر سیاسی، هیات اجرایی و همایش فصلی حزب مردم سالاری از من خواسته است برای انتخابات ریاست جمهوری نامزد شوم، ولی نپذیرفتم چون تجربه رد صلاحیت دارم.

دبیرکل حزب مردم سالاری اضافه کرد: البته تصمیم حزب برای من حجت است و تصمیم درباره داوطلب شدنم در انتخابات را به کنگره پیش رو حزب واگذار کرده ایم.

کواکبیان در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به آخرین مناظره جوبایدن و دونالد ترامپ اظهار کرد: رای گیری در ایالات متحده آمریکا به دو شکل انجام می شود. در نوع اول مردم مستقیم به نامزد مورد نظر رای می دهند و دیگری الکترال (مجمع گزینندگان) است. کنگره آمریکا 535 نماینده دارد که 435 نماینده مجلس ملی و 100 [تا 103] سناتور در این مجلس حضور دارند. مثلا ایالتی چون کالیفرنیا 55 نماینده در کنگره و به تبع آن 55 رای الکترال دارد.

دبیرکل حزب مردم سالاری ادامه داد: در انتخابات قبلی آمریکا هیلاری کلینتون بیش از 2 میلیون و 700 هزار بیشتر از ترامپ رای مستقیم از مردم کسب کرد ولی ترامپ با ترفندهایی رای الکترال تعداد بیشتری از نمایندگان را به دست آورد و رییس جمهوری شد. در تحلیل مناظره اول بایدن و ترامپ، طبق نظرسنجی ها بایدن دست بالا را داشته و از ترامپ جلوتر است.

کواکبیان اضافه کرد: مهم نیست کدام پیروز شوند اینکه چگونه عمل کنیم مهم است. از 13 آبان (روز انتخابات آمریکا) تا اول ژانویه که رییس جمهوری جدید آمریکا کار خود را آغاز می کند، ایام مهمی است که در این فاصله سیاست خارجی ایران باید استراتژی نهایی خود را اتخاذ و آن را پیش ببرد.

وی با اشاره به اظهارت یک فعال سیاسی مبنی بر اینکه اصلاح طلبان برای جو بایدن ستاد زده اند، یادآور شد: این نوع نگاه به جریان های اصیل داخلی، سطحی است و تاثیری بر بهبود شرایط کشور ندارد البته با آمدن بایدن و برگشت به برجام، ممکن است برای ایران مسائل دیگری ایجاد شود. اگر آمریکا به برجام برشود هر وقت که لازم باشد از مکانیسم ماشه می تواند استفاده کند و این موضوع را هم باید در نظر داشته باشیم. پیروزی بایدن برای مدتی کوتاه از حجم تحریم ها و فشارها می کاهد ولی به عقیده من آمریکا همان آمریکا است و این ما هستیم که باید استراتژی مشخص داشته باشیم.

این فعال اصلاح طلب با تاکید بر اینکه ما باید در این رابطه به تصمیم ملی برسیم، مطرح کرد: اگر برنامه ملی داشته باشیم هر کدام رییس جمهوری شوند، بر مبنای نقشه راه بلندمدت خود عمل خواهیم کرد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 20 آبان 1399 بروزرسانی: 20 آبان 1399 گردآورنده: spikenews.ir شناسه مطلب: 699

به "کواکبیان: حزب مردم سالاری از نامزد غیر اصلاح طلب حمایت نمی کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کواکبیان: حزب مردم سالاری از نامزد غیر اصلاح طلب حمایت نمی کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید