چرا عرضه سهام جدید در بورس ریسک زیادی دارد ؟

به گزارش اخبار مشروح، از جمله ریسک هایی که موفقیت عرضه های اولیه را با چالش روبرو می کند، شرایط خاص اقتصادی ناشی از تحریم ها، ارزش گذاری سهام مشمول عرضه اولیه و ریسک سیستماتیک بازار سرمایه است.

چرا عرضه سهام جدید در بورس ریسک زیادی دارد ؟

به گزارش خبرنگاران و به نقل از ایرنا ، سیدمحمد هاشمی نژاد امروز (دوشنبه) در گفت و گویی به افزایش تعداد سرمایه گذاران در بازار سرمایه نسبت به سال گذشته اشاره کرد و افزود: صدور فرمان تاریخی رهبر معظم انقلاب در 9 اردیبهشت ماه سال جاری در خصوص آزاد سازی سهام عدالت و تاکید بر اعمال مدیریت مستقیم سهامداران سهام عدالت بر سبد دارایی های خود نقطه عطفی در تاریخ 50 ساله بازار سرمایه کشور، به شمار می رود.

وی گفت: در واقع، ورود حدود 50 میلیون سهامدار سهام عدالت به بازار سرمایه که بیش از نیمی از جمعیت کشور را شامل می گردد، فرصت بی نظیری را برای افزایش سهم بازار سرمایه در تجمیع پس اندازهای خرد و توسعه فرهنگ سهامداری فراهم ساخته است؛ امری که با نگاهی به میزان مشارکت سهامداران حقیقی در عرضه های اولیه سهام شرکت ها به خوبی قابل مشاهده است.

هاشمی نژاد گفت: بر اساس آمارهای رسمی منتشر شده از سوی شرکت سپرده گذاری مرکزی و تسویه وجوه، تعداد کل کدهای سهامداری فعال در شهریور ماه 99، حدود 21 میلیون بود، این در حالیست که این عدد در شهریور ماه 98 نیز حدود 9 میلیون کد بوده است.

این کارشناس بازار سرمایه گفت: رشد 136 درصدی کدهای فعال در یکسال اخیر، جذابیت بالایی را برای ورود شرکت های تازه به بازار سرمایه ایجاده کرده است، زیرا صرف نظر از تامین اقتصادی مناسب بنگاه ها از بازار، وجود چشم انداز مثبت سهامداران به عرضه اولیه ها سبب شد که فعالان بازار اقبال زیادی به این قبیل عرضه ها از خود نشان دهند.

افزایش مشارکت سهامداران در عرضه های اولیه

وی گفت: بررسی عرضه های اولیه در نیمه نخست 99، نشان می دهد که در اولین عرضه اولیه سال جاری در 20 فروردین ماه که مربوط به شرکت سرمایه گذاری صبا تامین (صبا) بود، حدود دو میلیون نفر مشارکت داشتند؛ این در حالیست که در عرضه اولیه های پایانی سال جاری حدود 5.5 میلیون نفر، مشارکت داشتند.

به گفته هاشمی نژاد، این افزایش چشمگیر مشارکت در عرضه های اولیه می تواند فرصت بسیار مناسبی را برای بنگاه های اقتصادی کشور برای تامین اقتصادی ایجاد کند.

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه بررسی های موجود نشان دهنده برآیند مثبت عرضه های اولیه طی دو سال اخیر بوده است، افزود: به نوعی که صف های خرید میلیونی و کسب بازدهی های حداکثری علاوه بر افزایش مشارکت سبب ایجاد جو خوش بینی و مثبت به تداوم سرمایه گذرهای حقیقی ها در بازار سرمایه شده است.

وی با بیان اینکه بررسی تاریخچه ای عرضه های اولیه، حاکی از آن است که تعدادی از شرکت های عرضه شده در روزهای بعد از عرضه نه تنها با استقبال خرید روبرو نشده اند، بلکه شاهد قیمت های پایین تر از روز عرضه اولیه خود نیز بوده اند، گفت: عمده دلیل این رویداد نیز جدا از تفاوت دیدگاه های ارزش گذاری ها به شرایط خاص بازار در زمان عرضه که عمدتا هم ناشی از ریسک های سیستماتیک بوده است باز می گردد.

هاشمی نژاد گفت: با توجه به اینکه نرخ مشارکت در آخرین عرضه های اولیه سال جاری حدود پنج میلیون نفر بوده است؛ بنابراین می توان این گونه نتیجه گیری کرد که بازار سرمایه بستر مناسبی را برای عرضه سهام بنگاه های اقتصادی و تامین اقتصادی شرکتی فراهم کرده است.

این کارشناس بازار سرمایه گفت: افزایش سهم بازار سرمایه در تامین اقتصادی نسبت به بازار پول، موضوعی است که در برنامه های مختلف توسعه مورد تاکید مسوولان اقتصادی کشور قرار گرفته است و از این رو می توان حضور پررنگ فعالان در عرضه های اولیه را مانند ابزاری برای تحقق این برنامه در نظر گرفت.

وی گفت: وجود قوانین و دستورالعمل های حمایتی بازار که برجسته ترین آن، الزام داشتن بازارگردان برای کلیه سهام در بورس و فرابورس است، به عنوان محرک برای دو طرف عرضه و تقاضا عمل می کند.

هاشمی نژاد افزود: همچنین تسهیل در فرآیند پذیرش شرکت ها در بورس و فرابورس که سبب گردد شرکت هایی با عملکرد مناسب و سودده زودتر مورد پذیرش در بازار سرمایه قرار گیرند، می تواند سبب افزایش اعتماد عمومی در خصوص عرضه های اولیه گردد و عرضه این شرکت ها با موفقیت انجام گردد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 22 بهمن 1399 بروزرسانی: 22 بهمن 1399 گردآورنده: spikenews.ir شناسه مطلب: 877

به "چرا عرضه سهام جدید در بورس ریسک زیادی دارد ؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا عرضه سهام جدید در بورس ریسک زیادی دارد ؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید