میزان فرسایش خاک بالاست، سازمان جنگل ها رسیدگی کند

به گزارش اخبار مشروح، وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به بالا بودن میزان فرسایش در کشور گفت: عدد فرسایش خاک در کشور قابل قبول نیست و باید این میزان فرسایش کاهش یابد که این امر از وظایف سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری است.

میزان فرسایش خاک بالاست، سازمان جنگل ها رسیدگی کند

به گزارش خبرنگاران، کاظم خاوازی در مراسم روز جهانی خاک که امروز به صورت مجازی برگزار گشت، در رابطه با اهمیت خاک در اکوسیستم و حفظ تنوع زیستی اظهار کرد: خاک، بانک ژنی بسیار مطمئن برای نسل های آینده است و کار ساخت واکسن از ابتدا تا به امروز از میکرو ارگانیسم های خاک شروع شده و بسیاری از ژن هایی که دانشمندان به دنبال آن هستند از دل خاک به دست می آید. بنابراین هرچه تنوع زیستی را بتوانیم بیشتر حفظ کنیم، می توانیم این ژن ها را برای نسل های آینده به یادگار بگذاریم.

وی با اشاره به این که نگهداری تمام تنوع زیستی به کربن موجود در خاک بستگی دارد، افزود: ما در منطقه خشک و نیمه خشک جهان هستیم و باید به کربن برای پایداری خاک توجه کنیم در حالی که در خاک های زراعی کشور کمتر از یک درصد کربن وجود دارد.

خاوازی با اشاره به بالا بودن میزان فرسایش در کشور گفت: عدد فرسایش در کشور قابل قبول نیست و باید این میزان فرسایش کاهش یابد که این امر از وظایف سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری است.

وی افزود: برنامه های سازمان جنگل ها برای آبخیزداری و آبخوان داری از رشد خوبی برخوردار بوده است، به طوری که علی رغم این که در موافقت نامه ها برای این سازمان حدود 800 هزار هکتار را در نظر گرفته بودیم، هدف گذاری وزارت جهاد کشاورزی 1.2 میلیون هکتار است و در حال حاضر از 800 هزار هکتار عبور کرده ایم.

خاوازی ادامه داد: آبخیزداری، تاثیر بسیار زیادی بر جلوگیری از فرسایش خاک دارد، به طوری که هر هکتار آبخیزداری می تواند 9 تن در هکتار فرسایش را کاهش داده و متعاقبا کاهش رسوبات پشت سدها را هم به دنبال داشته باشد، همچنین ترسیب کربن، افزایش علوفه برای خوراک دام و احیای قنوات و چشمه ها را هم رقم می زند.

وزیر جهاد کشاورزی با ابراز نگرانی از تاثیر تغییر کاربری اراضی بر تخریب خاک مطرح کرد: تغییر کاربری اراضی به شدت بر تخریب خاک موثر است و سازمان امور اراضی در حال تدوین برنامه جامع کنترل تغییر کاربری اراضی است.

خاوازی با بیان اینکه لایحه قانون خاک توسط مجلس شورای اسلامی تصویب شد، اذعان کرد: به این منظور، امسال دفتر خاک را در وزارت جهاد کشاورزی به طور رسمی راه اندازی کرده ایم.

وی با اشاره به این که پایش خاک از مهمترین برنامه های وزارت جهاد کشاورزی است، گفت: در بودجه 1400 اعتباراتی برای به روزرسانی نقشه یک 25 هزارم خاک در نظر گرفته شد تا برای برنامه های جامع حفظ خاک، آموزش و ترویج، برنامه های آبخیزداری، کشاورزی حفاظتی، حفظ کربن آلی خاک و همکاری نزدیک با کشاورزان برای ارتقا سطح عمومی جامعه در خصوص خاک مورد استفاده قرار گیرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 13 دی 1399 بروزرسانی: 13 دی 1399 گردآورنده: spikenews.ir شناسه مطلب: 811

به "میزان فرسایش خاک بالاست، سازمان جنگل ها رسیدگی کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میزان فرسایش خاک بالاست، سازمان جنگل ها رسیدگی کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید