آب این رودخانه سیاه است، عکس

به گزارش اخبار مشروح، زومیت نوشت: شاخه ای از رود کنگو به نام روکی رنگ بسیار تیره ای دارد و دانشمندان پژوهشی برای مشخص علت تیره بودن آن انجام داده اند.

آب این رودخانه سیاه است، عکس

رود روکی که در کنگو قرار گرفته است، حتی طبق استانداردهای رودخانه های معروف به رود آب سیاه، بسیار تیره است. دهانه رودخانه روکی نیم کیلومتر عرض دارد و دِبی میانه آن بسیار بیشتر از رود راین (از رودهای طولانی اروپا) است؛ اما کمتر کسی در خارج از آفریقا درباره آن شنیده است.

بی شک برای کسانی که درکنار کرانه های رود روکی زندگی می نمایند، رنگ آن بسیار عادی به نظر می رسد؛ اما پژوهشگران مؤسسه فناوری فدرال زوریخ از مواجهه با رنگ رود شگفت زده شدند و در آنالیز علت تیرگی آن، به اهمیت دنیای اش پی بردند.

یکی از شاخه های بزرگ آمازون و پنجمین رودخانه بزرگ دنیا ازنظر آبدهی ریو نگرو نام دارد؛ زیرا مواد آلی آب آن را تیره رنگ می نمایند؛ اگرچه حتی در میان این رودها روکی برجسته است. روکی همانند دیگر رودهای آب سیاه، رنگ خود را از ترکیبات آبی محلول موجود در آب هایش می گیرد و برخلاف انتظار، فقدان رسوب نیز در این امر مؤثر است.

  • پنگوئن غول پیکر 160 کیلویی با 2 متر قد/ عکس

  • تانک هایی که مسیر جنگ را تغییر دادند!/ عکس

اگرچه خاک جریان آب کوهستانی شفاف را تیره می نماید، به ندرت به سیاهیِ مواد موجود در بستر جنگل های استوایی است که موجب رنگ تیره روکی می شوند. روکی از سرزمینی نسبتاً هموار عبور می نماید؛ بنابراین، رسوب زیادی جمع نمی نماید. علاوه براین، باران های شدید این منطقه مواد آلی محلول را از مواد گیاهی کف جنگل می شویَد و وارد رود می نماید. در جریان فصل بارانی، همواربودن سطح زمین موجب می گردد منطقه وسیعی زیر آب برود و برای چند هفته زیر آب بماند و این امر موجب خارج شدن ترکیبات بیشتری از مواد کف جنگل گردد.

پژوهشگران متوجه شدند تا به امروز علت علمی برای تیره بودن رود روکی ارائه نشده است. آنان تصمیم گرفتند شیمی رودخانه را در محلی که به رود کنگو می پیوندد، آنالیز نمایند. باتوجه به اینکه منطقه مطالعه شده از جمله منطقه ها فقیر روی زمین است و در آن جا ایستگاه برقی وجود نداشت، پژوهشگران مجبور شدند از روش های مقدار گیری ابتدایی استفاده نمایند.

آنان پیروز شدند غلظت مواد آلی محلول را در آب رودخانه و قدمت این مواد را معین نمایند تا معین گردد که آیا آن ها از خاک های باتلاقی حاوی بقایای گیاهی در کناره های رودخانه می آیند یا خیر.

در باتلاق های کناره های رود روکی، مقادیر زیادی از مواد گیاهی تجزیه نشده وجود دارد. این امر منطقه را به مخزن کربن مهمی تبدیل می نماید؛ اما اگر کربن این بقایا خارج گردد، درنهایت وارد اتمسفر می گردد و می تواند گرمایش دنیای را تقویت کند. بااین همه، تاریخ گذاری رادیوکربن نشان داد این اتفاق زیاد رخ نمی دهد.

پژوهشگران دریافتند که روکی چهار برابر رودخانه ای که به آن می پیوندد، مواد آلی محلول دارد و اندازه مواد محلول آلی آن 1.5 برابر رود نگرو است. این امر موجب می گردد این رودخانه تأثیر چشمگیری بر بودجه کربن سیاره بگذارد. اگرچه رود روکی غنی از اسیدهای آلی است که می توانند کربنات ها را حل و کربن دی اکسید را آزاد نمایند، این اتفاق به حدی رخ نمی دهد که نگران نماینده باشد.

دکتر تراویس دریک، از نویسندگان مقاله گفت: انتشار کربن دی اکسید در کل حوزه زه کشی رودکی نسبتاً زیاد است؛ اما بی شباهت به دیگر رودخانه های گرم سیری نیست. این رودخانه حالت ساکن دارد و وقتی با کربن دی اکسید اشباع می گردد، گاز نمی تواند به راحتی از آن خارج گردد. مقدار انتشار گاز از رودخانه های متلاطم بیشتر است.

تغییر در حوزه رودخانه مانند افزایش فعالیت های کشاورزی می تواند سطح آب رودخانه را در فصل خشک کاهش دهد و باتلاق های حاوی مواد گیاهی را به مدت بیشتری درمعرض هوا قرار دهد یا باعث ایجاد جریان متلاطم تر در جریان فصل مرطوب گردد.

تغییر در حوضه کنگو می تواند تهدیدی جدی برای سیاره باشد و مطالعه تازه بر اهمیت رود روکی برای اقلیم سیاره زمین تأکید می نماید.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 1 آبان 1402 بروزرسانی: 1 آبان 1402 گردآورنده: spikenews.ir شناسه مطلب: 1750

به "آب این رودخانه سیاه است، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آب این رودخانه سیاه است، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید