فعالیت های جهاد دانشگاهی در صنعت نفت گسترده تر شود

به گزارش اخبار مشروح، در نشست مشترک رییس جهاددانشگاهی با وزیر نفت بر گسترده تر شدن فعالیت های جهاد دانشگاهی در صنعت نفت تاکید شد.

فعالیت های جهاد دانشگاهی در صنعت نفت گسترده تر شود

به گزارش خبرنگاران، نشست مشترک دکتر حمیدرضا طیبی رییس جهاددانشگاهی با مهندس جواد اوجی وزیر نفت با حضور دکتر خجسته مهر مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، دکتر زیدی فرد معاون مهندسی، پژوهشی و فناوری وزیر نفت و مدیران این مجموعه و با هدف معرفی و ارائه توانمندی ها و دستاوردهای این نهاد درحوزه نفت و صنایع وابسته در دفتر وزیر نفت برگزار شد.

حمایت وزارت نفت از جهاددانشگاهی

دکتر طیبی در ابتدای این نشست گزارشی از همکاری های فناورانه جهاددانشگاهی با مجموعه وزارت نفت و شرکت های تابعه ارائه کرد.

وی با اشاره به طراحی و ساخت چندین مورد از تجهیزات استراتژیک صنعت نفت شامل دکل های حفاری خشکی، بازوی بارگیری نفت، مته های حفاری، دستگاه لوله مغزی سیار، موتورهای درون چاهی، پمپ های ESP، الکتروموتورهای دور متغیرVFD و تولید مواد شیمیایی پرمصرف با فناوری کاملا بومی شده از طریق جهاددانشگاهی، حمایت وزارت نفت از استفاده این فناوری ها در صنعت نفت را خواستار شد.

رییس جهاددانشگاهی در ادامه با تاکید این نکته که مدیران فعلی صنعت نفت به ساخت داخل اعتقاد پایدار دارند، از وزیر نفت خواست از جهاددانشگاهی به عنوان بازوی فناورانه صنعت نفت برای حل مسائل این صنعت استفاده کند.

دکتر طیبی برنامه آینده جهاددانشگاهی در حوزه فناوری صنعت نفت را در حوزه بالادستی و ازدیاد برداشت از مخازن و فناوری های سکان هیدرولیکی بیان کرد و گفت: طراحی و ساخت واحدهای فرآورش Skid Mounted، تصفیه پساب های واحدهای فرآورش، پاکسازی خاک های آلوده به مواد هیدروکربوری، تولید کلاف لوله دستگاه لوله مغزی سیار، بازسازی و نوسازی تجهیزات و دکل های حفاری کشور از برنامه های آینده جهاددانشگاهی برای صنعت نفت است.

فعالیت های جهاددانشگاهی در صنعت نفت گسترده تر شود

در ادامه مهندس اوجی ضمن تقدیر از حضور پر تلاش و جهادی فناوران جهاددانشگاهی در صنعت نفت کشور، فعالیت گسترده تر جهاددانشگاهی در این صنعت را خواستار شد.

وی ضمن برشمردن ویژگی های جهاددانشگاهی گفت: مدیریت فعلی صنعت نفت از توانمندی جهاددانشگاهی در زمینه تامین تجهیزات و نیازهای فناورانه صنعت نفت استفاده بهینه خواهد کرد و از این نهاد در عرصه خدمات فنی و مهندسی و ساخت ادوات بهره خواهد گرفت.

وزیر نفت با بیان این که صنعت نفت به عنوان پیشران صنعت کشور از سازندگان و فناوران داخلی حمایت می کند، اضافه نمود: برای توسعه کشور چاره ای جز حمایت از بومی سازی فناوری و ساخت داخل نداریم و برای عبور از تحریم های ظالمانه باید به توانمندی فناوران داخلی به ویژه جهاددانشگاهی اعتماد کنیم.

شرکت منطقه ها نفت خیز جنوب بهترین مکان برای استفاده از خدمات جهاددانشگاهی

در ادامه دکتر خجسته مهر، مدیرعامل شرکت ملی نفت با بیان اینکه شرکت منطقه ها نفت خیز جنوب به عنوان بزرگترین شرکت تولیدی صنعت نفت بهترین مکان برای استفاده از خدمات فنی و مهندسی جهاددانشگاهی است، تاکید کرد: شرکت منطقه ها نفت خیز و ملی حفاری می تواند با جهاددانشگاهی همکاری گسترده داشته باشد.

وی با بیان این که باید مسائل موجود برای استفاده از فناوری های بومی شده از طریق جهاددانشگاهی احصا و برای رفع آن تمهیداتی اندیشیده شود و شرکت ملی نفت ایران نیز نیازهای فناورانه خود را به جهاددانشگاهی اعلام می کند تا همکاری گسترده تری بین شرکت ملی نفت و جهاددانشگاهی صورت گیرد.

دکتر خجسته مهر بیان کرد: موضوعاتی که در اولویت کاری است و توان علمی و فایلی آن در جهاددانشگاهی وجود دارد، باید در دستور فوری قرار گرفته و با حضور مدیران عامل شرکت های تولیدی و توسعه شرکت ملی نفت ایران عملیاتی شود و جهاددانشگاهی به عنوان بازوی تکنولوژی شرکت ملی نفت ایران در کنار شرکت های تابعه حضور پررنگ و تاثیرگذار داشته باشد.

وی اضافه نمود: باید به شرکت های زیرمجموعه و پیمانکاران تاکید کرد از توانمندی داخلی و فناوری های موجود کشور استفاده کنند تا بتوانیم ضمن حل مسائل موجود صنعت نفت، شاهد اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی و رشد و توسعه اقتصاد دانش بنیان شویم.

استفاده از توانمندی فناوران جهاددانشگاهی در شرکت های تابعه وزارت نفت

به نقل از روابط عمومی جهاددانشگاهی، دکتر زیدی فر معاون مهندسی، پژوهشی و فناوری وزیر نفت نیز با بیان این نکته که وزارت نفت از همه ظرفیت فناوران داخل استفاده خواهد کرد و جهاددانشگاهی را به عنوان همکار در کنار طرح های توسعه صنعت نفت خواهیم داشت، گفت: از توانمندی فناوران جهاددانشگاهی در شرکت های تابعه استفاده خواهیم کرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 14 آذر 1400 بروزرسانی: 14 آذر 1400 گردآورنده: spikenews.ir شناسه مطلب: 1331

به "فعالیت های جهاد دانشگاهی در صنعت نفت گسترده تر شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فعالیت های جهاد دانشگاهی در صنعت نفت گسترده تر شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید