بلینکن: چینی ها دشمن ما هستند

به گزارش اخبار مشروح، خبرگزاری خبرنگاران- آنتونی بلینکن گفت چینی ها به صورت روشن و فزاینده دشمن ما هستند و البته آن ها در سطوحی رقیب و در سطوحی نیز همکار ما هستند.

بلینکن: چینی ها دشمن ما هستند

با ما همراه باشید و با تور ارزان چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران، وزیر امور خارجه آمریکا که در نشست وزرای خارجه ناتو در بروکسل حضور یافته بود در گفتگوی اختصاصی با شبکه تلویزیونی سی ان ان بر سیاست دولت بایدن برای مقابله جدی تر با روسیه و چین و همراه کردن متحدان و شرکای خود در این راه تاکید نمود.

مجری سی ان ان در ابتدا گفت: تنش ها بین آمریکا و چین در پی درگیری لفظی عمومی مقامات دو کشور در اوایل این ماه بالا گرفته است و آمریکا و اتحادیه اروپا تحریم هایی جدید را بر سر نقض حقوق بشر در چین اعمال کردند. تهدید فزاینده از سوی چین از جمله موضوعاتی است که دولت بایدن کوشش می نماید روابطش با متحدان خود را ترمیم کند. ما در آستانه خاتمه سفر آنتونی بلیکن در بروکسل برای حضور در نشست ناتو با وی گفتگویی اختصاصی درباره رویکرد جدید دولت بایدن انجام داده ایم.

دینا بش خطاب به بلینکن گفت: می خواستم با سخنرانی این هفته شما که چین را در صدر تهدید های نظامی و غیرنظامی برای آمریکا دارد آغاز کنم. این بعد از آن صورت گرفت که شما اوایل ماه جاری با مقامات چینی صورت می گیرد و چین آمریکا را در امنیت سایبری، اقتصاد و ارتش خود و آنچه که شما از آن با عنوان نسل کشی ایغور ها نام می برید، به چالش می گیرد. آیا چین را به عنوان بزرگترین دشمن آمریکا تلقی می کنید؟

وزیر خارجه آمریکا گفت: البته مساله را در یک سطح ساده سازی نکنیم. آن ها به صورت روشن و فزاینده دشمن ما هستند و البته چینی ها در سطوحی رقیب و در سطوحی نیز همکار ما هستند. ولی ضروری است که با چین با رویکردی محدود نماینده روبرو شویم، خواه در سطح دشمنی باشد، رقابت باشد یا همکاری و این بخشی عمده از دلیل سفر من به آسیا بود که به ژاپن و کره (جنوبی رفتم و اکنون نیز در اینجا در نشست ناتو و اتحادیه اروپا هستم. می خواستیم اطمینان حاصل کنیم که در عین تعامل با چین که به عنوان یکی از عمده ترین محدودیت های اتحاد و ائتلاف ماست، اطمینان حاصل کنیم که در مقابله در کنار هم با چالش هایی که چین دارد، باعث می گردد موثرتر باشیم.

سیاست آمریکا در قبال روسیه

مجری سی ان ان گفت: درباره آنچه که در اروپا می گذرد صحبت کنیم. آمریکا بر سر خط لوله گاز طبیعی به نام نورداستریم 2 تهدید به تحریم نموده که بین آلمان، متحد کلیدی ناتو و روسیه است. در طول سفر به اروپا نیز تاکید نمودید که اتحاد بسیار اهمیت دارد. نزدیک نود درصد از این خط لوله تکمیل شده است، دولت بایدن تا چه میزان نگران نفوذی است که این خط لوله به روسیه در منطقه به دست می آورد؟

بلیکن گفت: باید مساله را در چارچوب خودش بحث کنیم. درست است که ما با آلمان بر سر این مساله اختلاف داریم، ولی این کشور یکی از نزدیک ترین متحدان و شرکای ما در سراسر دنیاست و چیزی که از صحبت ها بر می آید این است که در بسیاری از حوزه ها که برای شهروندانمان اهمیت دارد، ما همکاری نزدیکی با همدیگر داریم و این حقیقت که ما بر سر این خط لوله اختلاف داریم، این مساله را تغییر نمی دهد.

وی اضافه کرد: با این حال، ما اختلاف خود را داریم و رئیس جمهور بایدن از دیرباز مساله خود را به روشنی گفته است، اینکه این خط لوله توافقی بد به شمار می آید، امنیت انرژی اروپا را تضعیف می نماید، همچنین اصول بنیادینی را که اروپایی ها بر سر آن توافق دارند، تنوع دادن به منابع انرژی و اطمینان از اینکه به یک منبع و یک کشور، بخصوص اینکه روسیه باشد، متکی نیستند، تضعیف می نمایند. بسیار مهم است که ما بتوانیم این مساله را به صورت مستقیم به شرکای نزدیک خود در آلمان بیان کنیم و این کاری بود که من انجام دادم.

بلیکن توضیح داد: بی شک کنگره نیز همین احساس را دارد و ما شرکت هایی راکه در احداث این خط لوله شرکت نموده بودند، براساس قانون تحریم کردیم و این را روشن کردیم که به این کار ادامه خواهیم داد. می خواهیم این اطمینان را حاصل کنیم که هیچ ابهامی در موضع خود نداریم و دوستان و شرکای ما این را درک می نمایند و بسیار مایه تاسف است که این خط لوله مایه اختلاف شده است، ولی در عین حال ما در دیگر حوزه ها نزدیک تر از هر زمان دیگر همکاری می کنیم.

بش گفت: کاری برای جلوگیری از تکمیل آن انجام می دهید؟

وزیر خارجه آمریکا گفت: در نهایت این دیگر به عهده کسانی است که کوشش می نمایند این خط لوله را تکمیل نمایند. ما سعی می کنیم موضع خود را در مخالفت با احداث این خط لوله بیان کنیم و این موضع درک گردد.

خبرنگار سی ان ان گفت: درباره روسیه می خواهم سوال کنم. روابط آمریکا و روسیه در حال حاضر در وضعیتی بد واقع شده است , بعد از آنکه رئیس جمهور بایدن، پوتین را قاتل خطاب کرد روسیه سفیر خود در آمریکا را فرا خواند. آمریکا روسیه را به مداخله در انتخابات خود متهم می نماید، این کشور برای سر سربازان آمریکایی جایزه مشخص نموده، سامانه های رایانه ای آمریکا را هک نموده است و رئیس جمهور بایدن گفته است که روسیه برای این اقدامات تاوان خواهد پرداخت. این تاوان چیست و چه زمانی این اتفاق می افتد؟

بلیکن گفت: من دو مساله را می گویم. اینکه رئیس جمهور به روشنی گفته است که ما اقدامات لازم را در زمان و مکانی که انتخاب می کنیم، انجام خواهیم داد، ولی اینکه در مورد روسیه باشد یا دیگر کشور هایی که با این چالش ها روبرو هستند، اقدام جمعی ما در کنار هم و به شکل هماهنگ، قوی تر و موثرتر خواهد بود.

وزیر خارجه آمریکا درباره نزدیک شدن مهلت مشخص شده از سوی دولت ترامپ برای خارج کردن به جامانده نیرو های آمریکایی از افغانستان نیز گفت: ما به صورتی بسیار جدی سیاست (آمریکا در افغانستان) را بازبینی می کنیم و یکی از دلایلی که سفر من به اینجا بسیار اهمیت داشت برای دو کار بود، اینکه دیدگاه های خود را با شرکایمان در میان بگذاریم و دیگر اینکه صحبت ها و نگرانی ها آن ها را نیز بشنویم.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 28 فروردین 1400 بروزرسانی: 28 فروردین 1400 گردآورنده: spikenews.ir شناسه مطلب: 1013

به "بلینکن: چینی ها دشمن ما هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بلینکن: چینی ها دشمن ما هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید