فردوسی فرهنگ و ادب پارسی را به فراسوی مرزها تسری داد

به گزارش اخبار مشروح، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به مناسبت 25 اردیبهشت روز پاسداشت زبان فارسی و بزرگداشت فردوسی پیامی صادر کرد.

فردوسی فرهنگ و ادب پارسی را به فراسوی مرزها تسری داد

به گزارش خبرنگاران، در متن پیغام دکتر علی اصغر مونسان آمده است:

عظیمداشت حکیم فردوسی و پاسداشت شاهنامه، تکریم ارزش های ملی و باورهای دینی و مذهبی ما ایرانی هاست.

حکیم ابوالقاسم فردوسی با آفریدن اثر ماندگار شاهنامه، زبان فارسی، فرهنگ، تاریخ و اصالت اقوام ایرانی را جاودانگی بخشید.

بی تردید یکی از مهم ترین ویژگی های فردوسی، زبانِ حماسی، دلنشین، غرورآفرین و نغز اوست، از این رو شاهنامه از شروع تا امروز و حتی آینده های دور به یکی از نمادهای تاریخ و فرهنگ فارسی زبانان بدل و شاهنامه خوانی بخشی از فرهنگ ایرانیان شده است.

ما ایرانیان از دو منظر وامدار حکیم ابوالقاسم فردوسی هستیم. یکی توجه به میهن و دوم توجه به زبان و ادبیات فارسی که عظیم ترین پیغام شاهنامه برای ایرانیان است.

شاهنامه روایت راستین نبرد حق و باطل است. نبرد نماینده روشنایی با تاریکی، نبرد کاوه و ضحاک، نبرد زلالی با تیرگی و نهایتاً این نیروها و نمایندگان روشنایی و زلالی اند که با پیشانی بلند و سرافراز از این جنگ همیشگی بیرون می آیند و این بیانگر دنیا بینی و اندیشمندی فرزانه توس است.

شاهنامه از سویی منشأ الهی دارد و از دیگر سو با فطرت انسان سازگار است. در جای جای شاهنامه فردوسی، مکارم اخلاق، که پیغامبر اعظم (ص) به خاطر آن مبعوث شده، سفارش می گردد، از جمله وفای به عهد را ستوده و پیمان شکنی را امری نکوهیده می خواند.

بدون شک ماندگاری دیرپای زبان فارسی مدیون شاعر بلندآوازه ایرانی است. فردوسی چنان زبان و ادب پارسی را معماری کرد که بنای ساخته و پرداخته او سال ها مصون از گزند، قامت افراشت و فرهنگ و ادب پارسی را به فراسوی مرزها و در سراسر دنیا تسری داد.

25 اردیبهشت، روز پاسداشت زبان پارسی و عظیمداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی را به همه هم وطنان و دوستداران فرهنگ، زبان و ادب پارسی تبریک و شادباش می گویم و بهره مندی هر چه افزونتر از گنجینه عظیم شاهنامه و میراث ارزشمند فردوسی را برای ایرانیان فرهنگ دوست آرزومندم.

منبع: میراث آریا
انتشار: 20 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: spikenews.ir شناسه مطلب: 457

به "فردوسی فرهنگ و ادب پارسی را به فراسوی مرزها تسری داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فردوسی فرهنگ و ادب پارسی را به فراسوی مرزها تسری داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید