سندروم سر تخت (صاف) در نوزادان چیست؟

به گزارش اخبار مشروح، سندروم سر تخت (صاف) شدن بچه ها معمولاً بدلیل خوابیدن به پشت همیشگی نوزادان ایجاد می شود. در این مقاله با این سندروم آشنا می شوید و راه چاره های جلوگیری از تخت شدن سر بچه ها بیان می شود.

سندروم سر تخت (صاف) در نوزادان چیست؟

سرصافی یا نشانگان سر صاف شکلی از ناهمواری جمجمه است که در بچه های به وجود می آید که در دوران نوزادی، در هنگام خوابیدن همیشه یک طرف سرشان روی سطحی صاف مانند گهواره، کالسکه و بالش قرار داده شده است. مشاهده قسمت تخت در پشت یا کناره های سر، برجستگی در یک طرف سر، تمایل یکی از گوش ها به سمت جلو و نیز چهره نامتعادل صورت از علائمی است که در سندروم سر تخت نوزادان قابل مشاهده است.

دلایل سر تخت شدن نوزادان

  • از آن جایی که از بدو تولد تا چند ماه نخست، استخوان های جمجمه بسیار نرم و انعطاف پذیرند، با کوچک ترین فشاری تغییر شکل می دهند. از سوی دیگر، نوزادانی که معمولا به یک طرف می خوابند، به دلیل نامناسب بودن شرایط گردن، بیشتر دچار این سندروم می شوند.
  • گاهی جمجمه نوزاد داخل رحم مادر شکل می گیرد و سر جنین در زمان خروج از کانال زایمان به طور موقت دچار تغییر شکل می شود. این حالت گاهی در چند قلوزایی و به دلیل کمبود فضا داخل رحم رخ می دهد که معمولاً بدون نیاز به درمان خاصی بهبود می یابد.
  • زایمان زودرس بیشترین تأثیر را در تولد نوزادانی با شکل سر غیرعادی دارد؛ چرا که جمجمه آن ها مراحل تکاملی را به طور کامل طی نکرده و به نوعی ناقص است.
  • گاهی نوزادان عضلات سفتی در ناحیه گردن دارند که مانع از حرکت سر به یک طرف می شود و این بدان معناست که سنگینی سر غالباً در طرف دیگر قرار داشته و موجب صاف و تخت شدن آن قسمت سر می شود.
  • سر نوزادی که روی صندلی مخصوص ماشین، کریر و کالسکه قرار می گیرد، مدتی طولانی بی حرکت روی سطحی سخت قرار گرفته است. استفاده درازمدت و خوابیدن طولانی نوزاد در چنین وسایلی احتمال صاف شدن سر را افزایش می دهد.

روش های جلوگیری از سر تخت (صاف) شدن نوزاد

1- هنگام خواباندن نوزاد، هر بار سرش را در یک جهت قرار دهید. اگر تخت رو به دیوار باشد، نوزاد ناخودآگاه سر را می چرخاند تا داخل اتاق را ببیند، یا می توانید آویزی را بیرون تخت آویزان کنید تا توجه اش را جلب کند. جهتی را که کودک مایل به نگاه کردن به آن است، تغییر دهید تا کودک سرش را بچرخاند و فشار فقط بر یک سمت سر وارد نشود.

2- نوزاد را در زمان هوشیاری، به شکم برگردانده و اجازه ندهید به پشت بچرخند. چنانچه این کار را از بدو تولد در مورد نوزادان انجام دهید، هرگز دچار چنین سندرومی نمی شوند ولی مرقب او باشید.

3- زمانی که نوزاد دراز می کشد، او را وادار کنید تا جهت خوابیدن خود را تغییر دهد و از اعمال فشار بیش از حد روی یک نقطه از سر او جلوگیری شود.

4- اگر چراغ متحرکی در اتاق دارید، آن را در زمان خوابیدن نوزاد در جهات مختلف حرکت دهید تا او وادار شود جهت خوابیدن خود را تغییر دهد.

5- یکی از راهکارهای جلوگیری از سر تخت (صاف) نوزاد این است که در زمان بغل کردن کودک، سمتی که او را در آغوش می گیرید مدام تغییر دهید.

6- تا جایی که می توانید نوزاد را صاف ننشانید. این کار باعث اختلال در رشد مهره های کمر می شود. به شکم خوابیدن کودک بهترین تمرین برای بالا بردن انعطاف پذیری عضلات نوزادان است.

7- یکی از روش هایی که پزشکان در روبرو با چنین نوزادانی به کار می گیرند، استفاده از کلاه های مخصوصی است که در اطراف جمجمه قرار می گیرد و شکل استخوان های سر را گرد و دایره ای نگه می دارد.

8- استفاده از بالش فرم دهنده سر نوزاد تا حدودی برای جلوگیری از تخت شدن سر نوزاد توصیه می شود، که معمولاً در بازار براحتی قابل دسترس است.

9- وقتی نوزاد شیر مادرش را می خورد، مادر به صورت ناخودآگاه او را جا به جا کند و هر از چند گاهی او را به چپ یا به راست برگرداند.

10- توجه کنید زمانی هم که با شیشه به کودکتان شیر می دهید هر از چند گاهی او را جا به جا کنید تا مدت زمان زیادی را روی یک جهت از سرش یا به پشت سرش نخوابیده باشد.

11- نوزاد را زمانی که در صندلی اش در ماشین، صندلی نوزاد، گهواره و هر جای دیگری که مدت ها بدون حرکت روی یک نقطه، سرش ثابت می ماند، تنها نگذارید و او را تغییر دهید.

منبع: setare.com
انتشار: 3 بهمن 1399 بروزرسانی: 3 بهمن 1399 گردآورنده: spikenews.ir شناسه مطلب: 842

به "سندروم سر تخت (صاف) در نوزادان چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سندروم سر تخت (صاف) در نوزادان چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید