آیفون 12 پرو چگونه به نابینایان کمک می کند تا افراد نزدیکشان را تشخیص دهند؟

به گزارش اخبار مشروح، مدت زمان زیادی از رونمایی از تلفن های همراه آیفون 12 پرو و آیفون 12 پرو مکس توسط اپل نمی گذرد. به نظر می رسد که این آیفون های جدید دارای قابلیتی هستند که به افراد نابینا و افراد داری ضعف در بینایی کمک می کند که افراد نزدیکشان را تشخیص دهند. با منتشر شدن نسخه 14.2 ازسیستم عامل iOS هم اکنون این افراد می توانند که از این قابلیت جدید در آیفون های 12 پرو و 12 پرو مکس استفاده کنند.

آیفون 12 پرو چگونه به نابینایان کمک می کند تا افراد نزدیکشان را تشخیص دهند؟

همان گونه که می دانید اپل در قسمت پشتی آیفون 12 پرو و آیفون 12 پرو مکس و در ماژول دوربین از سنسور LiDAR استفاده کرده است. وظیفه اصلی این سنسور این است که به آیفون های جدید در هنگام عکاسی یا استفاده از قابلیت واقعیت افزوده کمک کند تا محیط اطراف خود را به شکل بهتری اسکن کنند و تشخیص دهند. علاوه بر آیفون های 12 پرو و 12 پرو مکس از این سنسور در خودرو های دارای قابلیت خودران هم برای تجزیه و تحلیل محیط اطراف استفاده می شود.

علاوه بر این قابلیت ها، به نظر می رسد که این سنسور می تواند به افراد نابینا برای تشخیص دیگر افراد قرار گرفته در نزدیکی آن ها کمک کند. اپل این قابلیت جدید را People Detection نام گذاری کرده است وآن را در Accessibility قسمت تنظیمات قرار داده است تا به وسیله آن به افراد دارای مشکل بینایی کمک کند تا محیط اطراف خود را به شکل بهتری شناسایی کنند.

به عنوان نمونه افراد نابینا می توانند از این قابلیت جدید در هنگام خرید کردن در فروشگاه ها استفاده کنند. این افراد در زمان قرار گیری در صف خرید پشت صندوق فروشگاه می توانند با فعال کردن این قابلیت از حرکت نفر جلویی در صف مطلع شده و به جلو حرکت کنند. همچنین این قابلیت جدید به این افراد کمک می کند که در زمان حرکت در پیاده رو هشدار هایی را از آیفونشان در رابطه با فاصله افراد در حال گذر از کنار آن ها دریافت کنند.

استفاده از این قابلیت همچنین باعث می شود که این افراد در مکان هایی مانند رستوران یا اتوبوس شهری از وجود صندلی های خالی برای نشستن اطلاع پیدا کنند. این قابلیت همچنین در مکان هایی مانند فرودگاه یا در هنگام مراجعه به پزشک به این افراد کمک خواهد کرد تا فاصله خود را به شکل مناسبی با دیگر افراد حفظ کنند.

قابلیت People Detection به افراد نابینا فاصله آن ها از دیگر افراد را با واحد هایی مانند متر یا فوت خواهد گفت و این قابلیت همچنین می تواند که محیط اطراف را تا فاصله 5 متری برای کمک به این افراد اسکن کند. به نظر می رسد که زاویه دید این قابلیت در تشخیص افراد همانند زاویه دید دوربین فوق عریض استفاده شده در آیفون های 12 پرو باشد. در زمان استفاده از این قابلیت، آیفون به شما فاصله نزدیک ترین فرد را هم خواهد گفت.

اطلاعات منتشر شده توسط سازمان بهداشت جهانی در سال گذشته نشان می دهند که حداقل 2.2 میلیارد نفر در سرتاسر جهان نابینا هستند یا از مسائل بینایی رنج می برند. براساس اطلاعات منتشر شده توسط مرکز کنترل و پیش گیری از بیماری ها در کشور آمریکا حداقل یک میلیون فرد نابینا وجود دارد که دارای سنی بالاتر از 40 سال هستند. پیش بینی های اجرا شده نشان می دهند که تا سال 2050 با رشد بیماری هایی مانند دیابت و سایر بیماری های مزمن و پیر شدن جمعیت آمریکا رقم نابینایان بالای 40 سال در این کشور به 9 میلیون خواهد رسید.

اپل ده هاست که در حال کار کردن بر روی ویژگی های است که به افراد دارای برخی مسائل کمک می کند تا به شکل بهتری از آیفون خود استفاده کنند. به عنوان نمونه تا قبل از این قابلیت جدید، آیفون ها دارای ویژگی بودند که به افراد نابینا یا دارای مسائل بینایی کمک می کرد تا بهتر کار های خود را با آیفونشان انجام دهند.

مدیر عامل، تیم کوک، اپل همواره عقیده دارد که تکنولوژی باید در دسترس تمامی افراد قرار بگیرد. در واقع می توان گفت که اپل مدت هاست قابلیت هایی را برای کمک به افراد نابینا یا دارای مسائل بینایی در آیفون هایش قرار می دهد و به طور حتم قابلیت جدید People Detection یک قدم دیگر از این شرکت در این راستا است.

حسی به نام LiDAR

همان گونه که گفتیم اپل در ماژول دوربین آیفون های 12 پرو و همچنین آیپد پرو 2020 از سنسور جدیدی به نام LiDAR استفاده کرده است. این سنسور دارای شکلی دایره ای شکل با رنگ مشکی است که در قسمت پشتی این دستگاه ها و در کنار دوربین های آن ها قرار گرفته است.

با وجود اینکه امیدواریم اپل از این سنسور در دستگاه های دیگر خود هم در آینده استفاده کند، اما متاسفانه باید بگوییم که در هیچ یک از آیفون 12، آیفون 12 مینی و آیپد ایر جدید که به تازگی معرفی شده اند از این سنسور استفاده نشده است. در نتیجه افرادی که قصد استفاده از این قابلیت جدید اپل را دارند باید نسخه های پرو آیفون 12 را تهیه کنند.

قابلیت People Detection از ویژگی Apple ARKit People Occlusion استفاده می کند تا افراد قرار گرفته در زاویه دید آیفون را تشخیص دهد و فاصله فرد تا آیفون را تخمین بزند. استفاده از سنسور LiDAR در این کار باعث خواهد شد که این کار با دقت بسکمک بالایی انجام شود.

روش کار سنسور LiDAR به این صورت است که این سنسور نوری را در مدت زمان اندک از خود منتشر می کند و سپس مدت زمانی که طول کشید تا نور دوباره به سنسور LiDAR بازشود را اندازه گیری می کند و با استفاده از این نور بازگشتی محیط اطراف آیفون را اسکن می کند. البته باید گفت که از این قابلیت در محیط های تاریک نمی توان استفاده کرد.

در نهایت انجام شدن تمامی این کار ها توسط سنسور LiDAR باعث می شود که شما در زمان استفاده از این قابلیت جدید از فاصله افراد با خود مطلع شوید.

  • سنسور LiDAR چیست و در آیفون 12 پرو چه می کند؟

افراد نابینا می توانند با استفاده از 4 روش از فاصله میان خود و دیگر افراد با استفاده از قابلیت People Detection مطلع شوند. این افراد می توانند که در زمان استفاده از این قابلیت با انتخاب تنظیمات مناسب این کار را انجام دهند. یکی از روش های مطلع شدن از فاصله افراد با فرد نایبنا این است که آیفون با استفاده از صدا عدد هایی را در رابطه با فاصله افراد نزدیک به این افراد خواهد خواند.

به عنوان نمونه اگر یک فرد نابینا در هنگام استفاده از این قابلیت از واحد فوت استفاده کرده باشد آیفون شروع به پخش کردن عدد های 15، 14 و 13 فوت خواهد کرد. اگر که در هنگام استفاده از این قابلیت واحد متر انتخاب شود آیفون این عدد ها بعد از رخ دادن هر نیم متر تغییر در فاصله برای این افراد خواهد خواند.

همچنین در هنگام استفاده از قابلیت People Detection می توان آن را به گونه ای تنظیم کرد که فاصله دیگر افراد از آیفون را با پخش کردن دو صدای مختلف به فرد نشان دهد. در این حالت می توان برای آیفون فاصله خاصی را مشخص کرد. به محض اینکه فرد از این فاصله مشخص شده به آیفون نزدیک تر شود آیفون از خود صدای خاصی را پخش خواهد کرد و بعد از خارج شدن فرد از نزدیکی آیفون و نبود هیچ شخصی در فاصله مشخص شده نسبت به آیفون، دوباره آیفون صدای خاص دیگری را پخش خواهد کرد. تنظیمات پیش فرض آیفون برای این فاصله به صورت 6 فوت یا 2 متر است.

نوع سوم هشدار در زمان استفاده از این قابلیت فرستادن هشدار با استفاده از قابلیت Haptic است. در این حالت در زمان نزدیک شدن یک فرد به آیفون، آیفون با استفاده از قابلیت Haptic شروع به فرستادن پالس های لرزشی می کند. هر چه شخص به آیفون نزدیک تر شود آیفون فرستادن این لرزش ها را با شدت بیشتر و با سرعت بیشتر پشت سر هم انجام خواهد داد و با دور شدن فرد از آیفون، آیفون فرستادن ویبره با استفاده از قابلیت Haptic را به صورت آرام تر و با فاصله های زمانی بیشتر انجام می دهد. البته هنوز فرد نابینا نمی تواند از این قابلیت Haptic در اپل واچ استفاده کند و استفاده از این قابلیت محدود به آیفون خواهد بود.

  • مقایسه دوربین آیفون 12 پرو با گلکسی نوت 20 اولترا و پیکسل 5

یک روش دیگر در هنگام استفاده از این قابلیت استفاده هم زمان از نمایشگر و قابلیت People Detection است. در این حالت آیفون فاصله شخص را به صورت صوتی اعلام خواهد کرد و موقعیت آن فرد را نسبت به آیفون را با نمایش یک خط نقطه چین در نمایشگر به شخص در حال استفاده از این قابلیت نشان خواهد داد.

کاربران همچنین می توانند با تعریف کردن میان بر در قسمت تنظمیات برای فعال کردن People Detection، آن را با استفاده از قابلیت ضربه زدن به قسمت پشتی آیفون به صورت دو بار یا سه بار یا زدن دکمه قفل آیفون به صورت سه بار پشت سر هم فعال کنند. این قابلیت جزیی از اپ Magnifier اپل است در نتیجه کاربران حتی می توانند که از دستیار صوتی سیری بخواهند که Magnifier را برای آن ها فعال کند و بعد از اجرای این اپ باید از آن قسمت قابلیت People Detection را فعال کرد.

اپل قابلیت People Detection را به گونه ای طراحی کرده است که افراد تنها در زمان نیاز آن را فعال کنند و نمی توان به صورت دائمی این قابلیت را فعال کرد. به احتمال زیاد دلیل این کار اپل مصرف بیش از حد باتری در زمان فعال بودن همیشگی این قابلیت است.

تا به امروز تنها در آیفون می توان با استفاده از سنسور LiDAR به شناسایی افراد پرداخت اما در آینده توسعه دهندگان می توانند که اپ هایی را با استفاده از سنسور LiDAR توسعه دهند که بتواند اشیا مختلف را هم با استفاده از این سنسور تشخیص داد.

اپل پنجشنبه شب سیستم عامل iOS 14.2 را منتشر کرد. در این نسخه جدید علاوه بر رفع شدن باگ های مختلف شاهد اضافه شدن 100 ایموجی جدید، 8 تصویر پس زمینه جدید و اضافه شدن قابلیت Shazam به مرکز کنترل (Control Center) هسیتم. شما می توانید که با رفتن به بخش تنظیمات هم اکنون این به روزرسانی جدید را بر روی آیفون خود نصب کنید.

  • جعبه گشایی و نگاه نزدیک به آیفون 12 پرو؛ زیبای نوستالژیک

منبع: Cnet

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 22 آذر 1399 بروزرسانی: 22 آذر 1399 گردآورنده: spikenews.ir شناسه مطلب: 766

به "آیفون 12 پرو چگونه به نابینایان کمک می کند تا افراد نزدیکشان را تشخیص دهند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیفون 12 پرو چگونه به نابینایان کمک می کند تا افراد نزدیکشان را تشخیص دهند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید