سریع ترین روش برای کوچک کردن شکم بعد از زایمان

به گزارش اخبار مشروح، برای کاهش وزن و کوچک کردن شکم بعد از زایمان باید به نکاتی از جمله داشتن تغذیه سالم، خواب کافی، تغذیه نوزاد با شیر مادر، ورزش کردن و انجام تمرینات شکمی و کاهش استرس و اضطراب توجه نمود. در این مقاله به سریع ترین روش ها برای کوچک کردن و صاف و تخت کردن شکم بعد از زایمان اشاره می گردد.

سریع ترین روش برای کوچک کردن شکم بعد از زایمان

سریع ترین راه برای کوچک کردن شکم بعد از زایمان از تغذیه سالم، خواب کافی، شیر دادن به نوزاد، ورزش و کاهش استرس می گذرد. باید به بدن خود فرصت دهید و رفتارهایی جدید در خصوص سلامتی و تغذیه بدن خود بکار بگیرید تا بعد از زایمان، سریع تر بتوانید به دورانی که شکم صاف و تختی داشتید بازگردید.

در ادامه به مهم ترین مواردی که بعد از زایمان باید رعایت گردد تا وزن مادر بیش از اندازه بالا نرود و در عوض لاغر شده و بتواند شکم تخت و صافی داشته باشد، می پردازیم.

 • خواب کافی داشته باشید

داشتن خواب کافی با وجود یک نوزاد، کمی سخت است اما اگر همین عضو کوچک خانواده اجازه دهد مادر خواب کافی داشته باشد، در دراز مدت بر سلامتی مادر نقش مهمی ایفا می نماید. علاوه بر آن خواب کافی در کوچک کردن شکم بعد از زایمان و کاهش وزن، بسیار موثر است.

در یک مطالعه ای که در سال 2005 انجام گرفت؛ مشاهده شد افرادی که هر شب کمتر از 7 ساعت می خوابند، احتمال چاقی بیشتری دارند. در واقع در زمان خوابیدن، بسیاری از هورمون ها در بدن ترشح می شوند که مهم ترینشان کورتیزول است. خواب شب ها می تواند احتیاج به این هورمون ها را رفع کند.

 • نوزاد خود را شیر دهید

تغذیه با شیر مادر بهترین روش برای سوختن کالری اضافی بدن مادر است. مخصوصاً در ماه های اول بعد از زایمان، تغذیه با شیر مادر به میزان قابل توجهی باعث کاهش وزن می گردد. در یک مطالعه که در سال 2013 انجام شد؛ نشان داده شد که زنان با این طریق به راحتی قادر به کاهش وزن در شش ماه پس از زایمان هستند.

 • خوردن غذاهای سالم و تغذیه صحیح

مصرف غذاهای قنددار یا نشاسته ای مانند غلات، شیرینی، نان و ... را محدود کنید. شکر باعث تورم در بدن می گردد. گلوتن و احتمالاً لبنیات نیز باعث ورم پوست شده و فرایند کوچک کردن شکم بعد از زایمان را سخت می نماید. آماس و تورم می تواند متابولیسم و هورمون های بدن را تحت تاثیر قرار دهد. بنابراین این گونه غذاها را مصرف نکنید زیرا سرعت پیشرفت لاغری را کاهش می دهند و علاوه بر این در زمان تغذیه به نکات زیر دقت کنید:

آب بنوشید؛ خوردن هشت لیوان آب در روز و یا بیشتر برای شیر دادن مادر نیز اهمیت زیادی دارد.

غذاهای سالم و واقعی که شامل موارد زیر است، بخورید:

 1. خوردن انواع سبزیجات: سبزیجات را در هر وعده غذایی خود جای دهید.
 2. مصرف پروتئین های با کیفیت بالا: آجیل و مغزیجات، مرغ، بوقلمون، گوشت قرمز و ...
 3. مصرف چربی های مفید: آووکادو، روغن زیتون، روغن نارگیل، مغزیجات خام و کره
 4. مصرف مواد غذایی مناسب برای بهبود عملکرد سیستم گوارشی و هضم: سبزیجات، فیبر و ...
 • کوچک کردن شکم بعد از زایمان با ورزش کردن

بیرون بروید و به بدن خود حرکت دهید. ورزش کردن برای کاهش استرس بسیار مفید است و کاهش استرس هم برای کاهش وزن بسیار عالی است. ورزش هایی را انجام دهید که موجب می گردد انرژی بیشتری احساس کنید. سعی کنید از تمریناتی که باعث می شوند بیش از حد انرژی خود را از دست دهید، اجتناب نمایید. در طول روز تمرکز خود را بر روی حرکات خوب قرار دهید و هر روز یک فعالیت خاص مانند پیاده روی داشته باشید. تمرینات خود را در طول روز تقسیم کنید و یکباره انجام ندهید مثلا هر 10 دقیقه یکبار انجام دهید. همچنین سعی کنید یک دوست یا همراه خوب پیدا کنید که به یکدیگر احساس مسئولیت و انگیزه بیشتری بدهید.

برای کاهش وزن تمامی عضلات باید درگیر شوند. برای کوچک کردن شکم بعد از زایمان می توانید تمرینات خود را در حالی که ایستاده یا نشسته هستید، انجام دهید. در زمان انجام تمرینات لاغری شکم، نکات زیر را در نظر بگیرید:

 1. برای استراحت دادن به عضلات، کف دست خود را به آرامی بر روی شکم و عضلات لگن بکشید.
 2. با تمرکز بنشینید، بایستید و حرکت نموده و هنگام انجام فعالیت های روزانه عضلات شکم خود را درگیر کنید.
 3. صاف ایستادن و کشیدن بدن به سمت بالا به کوچک کردن شکم بعد از زایمان بسیار یاری می نماید.

هشدار

قبل از اینکه تمرینات بدنی را آغاز کنید از پزشک خود درباره انجام این فعالیت ها سوال کنید. معمولاً این تمرینات را می توانید از 6 هفته بعد از زایمان انجام دهید، ولی اگر در زمان زایمان عارضه ای وجود داشته باشد ممکن است این زمان بیشتر باشد.

 • استرس خود را کاهش دهید

خواب کافی، تغذیه خوب، ورزش و هورمون ها نقش مهمی در استرس شما بازی می نمایند. به همین دلیل است که تمامی این اجزا برای سلامتی مهم هستند. کاهش استرس می تواند در کاهش وزن و کوچک کردن شکم بعد از زایمان بسیار موثر باشد. شما باید مدام فکرهای خوب کنید و احساسات خوب داشته باشید.

 1. در زمان استرس، چشمان خود را ببندید و تا 5 بار نفس های عمیق بکشید.
 2. نفس عمیق کشیده و هوا را آرام آرام (حدود 6 تا 8 شماره) به شش های خود وارد کنید.
 3. هوایی که عمیقا تنفس کردید را آرام آرام (حدود 6 تا 8 شماره) بیرون داده و استرس خود را تا حد زیادی کاهش دهید.

در آخر به بدن خود توجه کنید و خواب، تغذیه و تمرینات ورزشی را جز عادت های روزمره خود قرار دهید. شما باید از تغییرات کوچک آغاز کنید تا پیشرفت های بزرگی داشته باشید و بتوانید در کمترین زمان بعد از زایمان به شکم صاف و تختی برسید.

برگرفته از: livestrong

منبع: setare.com
انتشار: 28 بهمن 1399 بروزرسانی: 28 بهمن 1399 گردآورنده: spikenews.ir شناسه مطلب: 891

به "سریع ترین روش برای کوچک کردن شکم بعد از زایمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سریع ترین روش برای کوچک کردن شکم بعد از زایمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید