دانشمندان موسیقی را هدیه ای از مادر طبیعت می دانند، مغز را با گوش دادن به موسیقی جوان نگه دارید

به گزارش اخبار مشروح، در دنیای امروزی، انسان اخبار مختلفی را شنیده و با موضوعات گوناگونی برخورد می نماید که هر کدام ممکن است تاثیر خاصی بر روح و جسم او داشته و حال او را دگرگون نمایند. گاهی آواز دلنشین یک پرنده به ما یک حال خوب هدیه می دهد و گاهی شنیدن یک خبر بد تا چند روز فکر ما را درگیر می نماید و به نوعی شادابی و زنده بودن را از مغز ما می گیرد. آیا تا به حال به این موضوع فکر نموده اید که چه چیزی می تواند حال روحی ما را دگرگون کند و روح ما را به پرواز درآورد؟ پاسخ این سوال پیچیده تنها یک چیز است: موسیقی.

دانشمندان موسیقی را هدیه ای از مادر طبیعت می دانند، مغز را با گوش دادن به موسیقی جوان نگه دارید

با ما همراه باشید و درباره وبلاگ سرگرمی و سفر بیشتر بدانید.

به گزارش خبرنگاران، افلاطون فیلسوف عظیم یونانی می گوید: موسیقی برای روح همانند ورزش برای بدن است. محققان هم پس از سال ها تحقیق و آنالیز به جمله ای که افلاطون چند قرن پیش گفته بود رسیده اند و می گویند اگر می خواهید بدن خود را محکم کنید، به بدنسازی بروید و اگر می خواهید مغز خود را ورزیده کنید، به موسیقی گوش دهید.

فواید درمانی موسیقی بسیار زیاد است. این موسیقی است که احساسات ما را تحریک می نماید، زندگی ما را با ملودی غنی می نماید و اغلب اوقات به ما یاری می نماید تا بر مالیخولیای خود غلبه کنیم.

ریتم ، ملودی و هماهنگی موسیقی به ما یاری می نماید تا بتوانیم با یاری آن اختلالات پیچیده روانشناختی را درمان کنیم. ریتم ملودی و حالات صدا در موسیقی در چندین دهه گذشته در درمان های مختلف پزشکی مورد استفاده قرار گرفته است و دانشمندان در چندین تحقیق از مزایای بی شمار گوش دادن به موسیقی و تأثیرات آن بر فشار خون، ضربان قلب و حتی سطح اکسیژن بدن انسان گفته اند.

نگاه پیشینیان به موسیقی

نقش موسیقی به شروع تمدن بشری برمی گردد. دانشمندان موسیقی را هدیه ای از مادر طبیعت دانسته اند. یونان باستان موسیقی را به عنوان هنر موزها تعریف نموده و فیلسوف عظیم افلاطون نیز گفته موسیقی برای روح همانند ورزش برای بدن است. موزها یا مُوْساها الهه های الهام بخش ادبیات، علوم و هنر بوده اند. به گفته محققان علائم هیروگلیفی نشان دهنده کلمه موسیقی (music) شبیه علائم نمایانگر حالات شادی و رفاه است. از بیش از هزار سال پیش تشخیص داده شده که موسیقی دارای خواص درمانی خاصی است که بر ابعاد احساسی و معنوی ما تأثیر می گذارد. بنابر گزارش انجمن موسیقی درمانی آمریکا (AMTA) موسیقی می تواند یک روش درمانی خوب در افزایش سلامتی، کاهش یا مدیریت استرس، ابراز احساسات، تقویت حافظه، بهبود ارتباطات و تسهیل توان بخشی جسمی باشد.

دیدگاه خاص یک متخصص درباره تاثیر موسیقی بر مغز

علاوه بر این، موسیقی درمانی به طور حیاتی به بهبود کیفیت زندگی افراد سالم یاری می نماید و احتیاجهای بچه ها و عظیمسالانی که از بیماری ها و معلولیت های متعددی رنج می برند را نیز برآورده می نماید. بنابراین اگر بخواهیم بیماری را با نوعی از اختلال یا عدم تعادل در نظر بگیریم، می توان از موسیقی درمانی به عنوان پلی مهم برای وصل ارتباطی که جهت جریان آن مسدود شده است، استفاده کرد. امروزه از موسیقی در طیف گسترده ای از مسائل استفاده می گردد. برای مثال در زمینه آموزش از آن برای درمان اوتیسم، بیش فعالی، حوزه پزشکی برای انکولوژی، درد و زوال عقل استفاده می گردد.

الیور ساکس، متخصص مغز و اعصاب بسیار مشهور در کتاب خود با عنوان موزیکوفیلیا (Musicophilia) قصه های موسیقی و مغز در خصوص رابطه پیچیده بین موسیقی و مغز نوشته است. او در کتاب خود به ما نشان داده که چگونه موسیقی می تواند قسمت آسیب دیده مغز را بیدار کند و در این کتاب ماجرای فردی به نام مارتین را بازگو نموده است. مارتین فردی با معلولیت ذهنی عمیق است که بیش از دو هزار اپرای کامل را از حفظ می داند.

همانطور که موسیقی احساس شادی، غم یا مالیخولیایی ایجاد می نماید، می تواند هر دو نیمکره مغز (چپ و راست) ما را فعال کند و ارتباطات جدیدی بین آنها ایجاد کند. نیمکره راست ما با عملنمودهای شهودی و تخیل همراه است در حالی که نیمکره چپ ما مسئول منطق، دلیل و زبان است. نیمکره چپ ما عمدتاً تحت تأثیر گوش دادن به موسیقی است و مهارت هایی مانند مهارت های حرکتی خوب ، ریتم و هماهنگی که با گوش دادن به موسیقی ایجاد می شوند را کنترل می نماید.

علاوه بر این، ملودی های خاصی می توانند احساساتی مانند همدلی در مغز انسان را فعال یا تقویت نمایند. این چنین است که موسیقی به طور فوق العاده ای به ما یاری می نماید تا زندگی اجتماعی سالمی داشته باشیم و خصوصیات انسانی مانند دلسوزی و درک در خود را زنده نگه داریم.

ساکس می گوید: موسیقی این قدرت را دارد که خاطرات فراموش شده را برای ما زنده کند. من بارها و بارها از موسیقی به عنوان کپسول زمان برای یادآوری روزهای غم انگیز یا خوش گذشته خود استفاده می کنم.

موسیقی زیر ذره بین دانشمندان

سالها است دانشمندان سراسر دنیا در مطالعات خود اظهار نموده اند که موسیقی می تواند تاثیر شگرفی بر مغز که یکی از حساس ترین و پیچیده ترین اعضای بدن است داشته باشد. محققان طی این سال ها به آنالیز دقیق تاثیر موسیقی بر بدن انسان پرداخته اند و به نتایج جالبی دست یافته اند که در این مطالعه به طور خلاصه آنها را بازگو نموده ایم.

موسیقی توانایی تسکین، انرژی بخشیدن و حتی بهبود حافظه شما را دارد و شما به راحتی و با روشن کردن دستگاه پخش نماینده موسیقی خود می توانید از این قدرت پر رمز و راز استفاده کنید.

یکی از متخصصان گوش و حلق و بینی دانشگاه جانز هاپکینز گفت: موارد کمی وجود دارد که مغز را به شیوه موسیقی تحریک می نماید. اگر می خواهید مغز خود را در تمام مراحل پیری درگیر نگه دارید، گوش دادن به موسیقی یا نواختن یک ساز یک ابزار عالی است چراکه این کار همانند یک تمرین کامل مغزی است.

تحقیقات نشان داده است که گوش دادن به موسیقی می تواند اضطراب، فشار خون و درد را کاهش دهد و همچنین کیفیت خواب، خلق و خو، هوشیاری ذهنی و حافظه را بهبود بخشد. به گفته محققان دانشگاه هاروارد گوش دادن به موسیقی یا نواختن ساز چندین قسمت از مغز انسان را درگیر می نماید و می تواند به روحیه و حافظه آنها یاری کند.

دکتر اندرو بودسون (Andrew Budson) استاد عصب شناسی دانشکده پزشکی دانشگاه هاروارد گفت: موسیقی هر چه باشد چه جاز، کلاسیک، راک اند رول یا هیپ هاپ؛ تأثیر بی نظیری بر مغز دارد و شما می توانید چه با نواختن ساز و یا تنها با گوش دادن به موسیقی از مزایای آن استفاده کنید.

لازم به ذکر است گوش دادن به موسقی علاوه بر یاری به شادابی خاصیت درمانی نیز دارد و باعث درمان بعضی بیماری ها نیز می گردد. اغلب گفته می گردد گوش دادن به موسیقی کلاسیک تأثیرات مفیدی بر روی ذهن و بدن دارد. اما آیا بعضی از موسیقی ها قدرت شفابخشی بیشتری نسبت به موسیقی های دیگر دارند؟ بعضی دانشمندان درباره گوش دادن به نوع خاصی از موسیقی نیز با یکدیگر اختلاف نظر دارند و بعضی معتقدند گوش دادن به سبک خاصی از موسیقی نسبت به دیگر موسیقی ها باعث افزایش سرعت در بهبودی حال جسمی افراد می گردد برای مثال اخیراً دانشمندان جمهوری چک گفته اند موسیقی موتسارت در درمان صرع موثرتر از موسیقی یوزف هایدن آهنگساز و موسیقی دان اتریشی است.

دانشمندان شهر برنو جمهوری چک اخیراً سعی نموده اند با انجام چند آزمایش و تأثیر موسیقی موتسارت و هایدن بر بیماران مبتلا به صرع به این سوال پاسخ دهند.

در دهه 1990 دانشمندان یک نظریه مبنی بر اینکه گوش دادن به موسیقی موتسارت ممکن است به طور موقت باعث افزایش امتیازات در بعضی از قسمت های تست هوش گردد، ارائه کردند. این تئوری که به عنوان اثر موتسارت شناخته می گردد ، محبوبیت زیادی پیدا نموده است به طوری که بسیاری از افراد برای تقویت هوش نوزادان خود برای آنها این موسیقی را پخش می نمایند.

طی این مطالعه دانشمندان موسسه CEITEC برنو همراه با پزشکان بیمارستان دانشگاه سنت آن، تصمیم دریافتد تا صحت اثربخشی موسیقی موتسارت را بر روی 18 بیمار مبتلا به صرع آزمایش نمایند. طی این آزمایش بیماران ابتدا می بایست به سوناتا K. 448 برای دو پیانو گوش می دادند. به لطف روش های تشخیصی دقیق دانشمندان می توانند تأثیر موسیقی موتسارت بر روی مغز را با دقت بیشتری نسبت به گذشته آنالیز نمایند.

پروفسور ایوان رکتور (Ivan Rektor) رهبر این مطالعه گفت: ما دریافتیم که سوناتای موتسارت ترشحات صرعی را که مستقیماً در مغز اندازه گیری می شوند، کاهش می دهد.

آنها همچنین علاقمند بودند تا دریابند که آیا این قطعه موسیقی خاص نسبت به سایر موسیقی ها موثرتر است یا خیر؟ برای مقایسه آنها اولین قطعه سمفونی No. 94 هایدن را انتخاب کردند.

محققان گفتند: ما سمفونی هایدن را انتخاب کردیم زیرا در همان دوره و تقریباً همان سبک موتسارت ساخته شده است. هیچ یک از بیماران ما هیچ آموزش موسیقی نداشته اند، بنابراین برایشان مهم نیست که به موتسارت گوش می دهند یا هایدن. ما این دو آهنگ را انتخاب کردیم زیرا می خواستیم پارامترهای مختلف صوتی موسیقی را آزمایش کنیم و به ترکیباتی احتیاج داشتیم که از این نظر متفاوت باشند.

این آزمایش تأیید کرد که تأثیر شفابخشی موسیقی عمدتا به خصوصیات صوتی آن مانند ریتم ، سرعت یا طیف هارمونیک بستگی دارد و سوناتا موتسارت از این نظر سودمندتر بود. علاوه بر آن محققان تاثیر گوش دادن به این موسیقی در بین زنان و مردان را نیز دریافتند.

محققان در ادامه افزودند: ما دریافتیم در حالی که ترکیب موتزارت فعالیت صرعی را در زنان و مردان کاهش می دهد، با گوش دادن به ترکیب هایدن، ترشحات صرعی در زنان کاهش و در مردان، افزایش میابد. برای تأیید فرضیه خود محققان یک مطالعه دیگر با استفاده از تصویرسازی تشدید مغناطیسی انجام دادند. ام آر آی نشان داد که قسمت های خاصی از مغز در مردان و زنان به طور متفاوتی فعال می شوند و این امر نیز به همان دلیل است. دانشمندان موسسه CEITEC قصد دارند تحقیقات خود را ادامه دهند. آنها امیدوارند که در آینده، موسیقی با خصوصیات صوتی کاملاً تعیین، بتواند به عنوان یک روش جایگزین و غیرتهاجمی در درمان بیماران صرعی مورد استفاده قرار گیرد.

در تحقیقی دیگر که در مجله JNeurosci منتشر شده، محققان دریافتند دلیل این امر این است که انسان موسیقی را لذت بخش می داند، ارتباط بین مدارهای شنوایی و سامانه پاداش است. با وجود هیچ مزیت بیولوژیکی آشکار، انسان عاشق موسیقی است. مطالعات تصویربرداری عصبی، شباهت های بین نحوه پردازش موسیقی توسط مدارهای سیستم پاداش مغز را برجسته می نماید. در این مطالعه محققان فعالیت مغز گروهی از هواداران موسیقی پاپ را در حالیکه آنها به موسیقی گوش می دادند با fMRI اندازه گیری کردند. قبل از اسکن محققان به طور غیر مستقیم مدار تحریک مغناطیسی مغز را تحریک یا مهار کردند.

آنها دریافتند تحریک مدار پاداش قبل از شنیدن موسیقی، لذت شرکت نمایندگان را هنگام گوش دادن به آهنگ ها افزایش می دهد در حالی که مهار آن باعث کاهش لذت می گردد. این تغییرات لذت به تغییرات فعالیت هسته اکامبنس، منطقه کلیدی مدار پاداش مرتبط بود.شرکت نمایندگان با بیشترین تفاوت در لذت همچنین بیشترین تفاوت در فعالیت همزمان بین مناطق شنوایی و پاداش را نشان دادند. این نتایج نشان می دهد تعاملات بین مناطق شنوایی و پاداش، لذتی را ایجاد می نمایند که هنگام گوش دادن به موسیقی آن را احساس می کنیم.

تاثیر موسیقی بر بچه ها

بر اساس تحقیقات جدید، پخش موسیقی موجب تقویت سیستم شنیداری و مغز جنین می گردد. به گفته محققان درک به خاطر آوردن صداهایی که در دوران بارداری جنین شنیده شده، سخت است. با این وجود تحقیقان نشان داده است شنیدن موسیقی در سه ماهه دوم بارداری بر سیستم شنیداری بچه ها تاثیر دارد. محققان اظهار کردند: بیست وهفتمین هفته بارداری تا شش ماهگی در گسترش سیستم شنوایی بسیار مهم است. پژوهشگران بر این باورند که قرار دریافت در معرض موسیقی در این دوران رشد مغز و توسعه شنوایی را تحت تاثیر قرار می دهد. نتایج این تحقیق نشان می دهد نوزادان توانایی یادگیری را در سنین خیلی پایین دارند و تاثیرات این یادگیری تا مدتی طولانی در مغز باقی می ماند.

ارتباط موسیقی و طعم غذا

محققان بلژیکی دریافتند که شنیدن انواع موسیقی باعث درک متفاوت طعم هر غذا در مغز می گردد. محققان دریافتند که شنیدن موسیقی آرام و موسیقی با ریتم تند در احساس چشایی انسان و درک طعم غذا و نوشیدنی کاملا موثر است. با توجه به نتایج حاصل از این مطالعه ثابت شد که شنیدن موسیقی های مختلف نه تنها بر اعصاب و وران انسان تاثیرگذار است بلکه نوع موسیقی نیز در درک متفاوت انسان از غذا تاثیر دارد. بنابراین بهتر است صرف غذا همواره در محیطی آرام و با موسیقی ملایم و با ریتم طبیعت همراه باشد، چرا که مصرف غذا در شرایط پرتنش نه تنها درک مغز از طعم غذا را تغییر می دهد بلکه بر عملکرد فیزیولوژیک بدن انسان نیز تاثیر منفی دارد.

تاثیر شگرف موسیقی در درمان زوال عقل

محققان آنالیز کردند که چگونه گوش دادن به موسیقی بر بیماران مبتلا به زوال عقل اثر می گذارد و دریافتند که موسیقی می تواند به عنوان مسیری جایگزین برای برقراری ارتباط با بیماران مبتلا به بیماری آلزایمر به کار رود. یک شبکه برجسته مغز، مسئول آرامش بخشیدن و احساس رضایت به انسان در هنگام گوش دادن به موسیقی است. محققان گفتند که بیماران مبتلا به زوال عقل در معرض دنیایی قرار می گیرند که برایشان ناآشنا است و موسیقی می تواند شبکه مغزی آنها را مجددا فعال و از آنها در مقابل بیماری آلزایمر محافظت کند. در سرانجام باید بگوییم موسیقی می تواند شرایط احساسی ما را تا حد زیادی اصلاح کند و این توانایی را دارد که ذهنیت مردم را تغییر دهد درست همانطور که سرود ملی همه ما را متحد می نماید. بنابراین ما باید از ملودی موسیقی به عنوان ابزاری برای برقراری صلح و هماهنگی در روح خود استفاده کنیم.

در خاتمه این گزارش می توانید به یکی از زیباترین آثار هانس فلوریان زیمر (زاده 12 سپتامبر 1957) آهنگ ساز مشهور آلمانی گوش کنید. موسیقی فیلم میان ستاره ای یکی از برترین آثار هانس زیمر است که به خودی خود یک وزنه مهم در این فیلم به شمار می رود. اثری زیبا و رازآلود که می تواند شما را از زمین جدا کند و به سفری کیهانی ببرد.

مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی نماید.

فایل آن را از اینجا دانلود کنید: audio/mp3

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 9 تیر 1400 بروزرسانی: 9 تیر 1400 گردآورنده: spikenews.ir شناسه مطلب: 1131

به "دانشمندان موسیقی را هدیه ای از مادر طبیعت می دانند، مغز را با گوش دادن به موسیقی جوان نگه دارید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دانشمندان موسیقی را هدیه ای از مادر طبیعت می دانند، مغز را با گوش دادن به موسیقی جوان نگه دارید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید