تالاب های پلدختر با قابلیت ثبت جهانی

به گزارش اخبار مشروح، به گفته رئیس اداره حفاظت محیط زیست پلدختر برنامه مدیریت جامع زیست محیطی تالاب های این شهرستان تدوین خواهد شد.

تالاب های پلدختر با قابلیت ثبت جهانی

تالاب های 11 گانه پل دختر سرمایه های ملی هستند که برای حفاظت از آن ها تمامی ذی نفعان باید مشارکت داشته باشند. به همین دلیل تدوین برنامه مدیریت جامع زیست محیطی این زیستگاه ها در دست اقدام است.

تمامی ذینفعان از جمله سمن ها، افراد بومی و دستگاه ها در این طرح مشاهده شده اند و بهره برداری پایدار از این زیستگاه ها باید نتیجه این اقدامات گردد.

علی الشتری نژاد رئیس اداره حفاظت محیط زیست پلدختر گفت:

با توجه به سیاست های سازمان، مطالعات جامع و راهبردی تالاب های استان تدوین شده است. در این خصوص جلسات متعددی با مسئولان جوامع محلی برگزار و چهار کارگاه نیز تشکیل می گردد تا ذی نفعان حضور پیدا می نمایند. تمامی این اقدامات برای پر کردن چک فهرست های لازم جهت ثبت دنیای این تالاب ها ضروری است. چنانچه مسئله ای پیش نیاید این برنامه تا سرانجام امسال نهایی خواهد شد.

تالاب های پلدختر با قدمت 10 تا 11 هزار ساله در منطقه چل در اثر بزرگ ترین زمین لفزش دنیا ایجاد شده اند و از نظر طبیعت گردی و صنعت اکوتوریسم دارای ظرفیت بی نظیری هستند.

تالاب های 11 گانه در 12 کیلومتری جنوب شهر پلدختر قرار دارند. مهاجرت پرندگان از منطقه ها سیبری به این تالاب ها سبب ایجاد منظره زیبایی می گردد.

نام بعضی از این تالاب ها عبارتند از: گری بلمک، گری جمجمه، تکانه، لفانه، کبود و زردابه. تالاب گری بلمک با بیش از 500 هکتار وسعت بزرگ ترین آن ها است.

منبع: کجارو / shabestan.ir / خبرگزاری ایسنا
انتشار: 14 اسفند 1400 بروزرسانی: 14 اسفند 1400 گردآورنده: spikenews.ir شناسه مطلب: 1433

به "تالاب های پلدختر با قابلیت ثبت جهانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تالاب های پلدختر با قابلیت ثبت جهانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید