العبیان، مرد کم حرفی که به ندرت در رسانه ها حضور می یابد

به گزارش اخبار مشروح، او پادشاهی را در سفرهای مختلف به کشورهای گوناگون همراهی می نماید یک کارشناس مدبر امور داخلی و بین المللی از نظر مقامات ارشد سعودی است که پرونده های مهم کشور به او محول شده است. او از درایت ملک سلمان و متانت ولیعهد لذت می برد. العیبان مرد کارهای سخت است.

العبیان، مرد کم حرفی که به ندرت در رسانه ها حضور می یابد

ابوالفضل خدائی: مساعد بن محمد العیبان یکی از افراد تأثیرگذار در پادشاهی سعودی است که به واسطه نقش و اعتماد سران سعودی به او در مذاکرات تهران ـ ریاض با میانجی گری چین، نقش کلیدی ایفا کرد. روزنامه الریاض طی گزارشی در مورد او نوشت: دوست ندارد در رسانه ها ظاهر گردد، عکس او هر هفته در هیات وزیران دیده می گردد اما به ندرت اظهار نظر می نماید. کم صحبت می نماید، مستمع، خواننده، تحلیلگری آرام و توانمندی است. او مساعد بن محمد العیبان وزیر مشاور و عضو شورای وزیران و مشاور امنیت ملی عربستان سعودی است که 19 اسفندماه 1401 در پکن حاضر شد و اعلام نمود: در پاسخ به ابتکار شایسته شی جینپینگ رهبر چین در حمایت از توسعه روابط جمهوری اسلامی ایران و پادشاهی عربستان سعودی، بر اساس اصل حسن هم جواری و با توجه به توافق وی با سران دو کشور در میزبانی و حمایت از انجام تبادل نظر بین جمهوری اسلامی ایران و پادشاهی عربستان سعودی و بعلاوه تمایل دو کشور به حل و فصل اختلافات به وسیله تبادل نظر و دیپلماسی بر اساس پیوندهای برادرانه و با تاکید بر پای بندی دو کشور به اصول و اهداف منشور سازمان ملل متحد و منشور سازمان همکاری اسلامی و اصول و رویه های بین المللی، هیأت های جمهوری اسلامی ایران و پادشاهی عربستان سعودی با یکدیگر ملاقات و تبادل نظر کردند.

بیشتر بخوانید:

آیا ریاض برای همکاری های مالی با تهران با مانعی به نام آمریکا روبروست؟

نظمی تازه در خاورمیانه/ همگرایی ایران و عربستان چه مفهومی دارد؟

آشتی عربستان و ایران یک بیدارباش برای آمریکاست

همانطور که العیبان توصیف کرد بر اساس رویکرد قاطع و مستمر پادشاهی از بدو تأسیس، ریاض از پایبندی به اصول حسن همجواری و اتخاذ هر آنچه که امنیت و ثبات در منطقه و دنیا را افزایش می دهد و بعلاوه اتخاذ اصل تبادل نظر و دیپلماسی برای حل اختلافات استقبال می نماید.

او معمار جامعه اطلاعاتی سعودی و نخستین رئیس سازمان اطلاعات عربستان است. العیبان بعلاوه یکی از متخصصان حقوق بین الملل دنیا به شمار می رود، به ویژه اینکه دارای لیسانس حقوق از دانشگاه هاروارد، فوق لیسانس حقوق و دکترای همان رشته است و بر تخصص خود در حقوق و حقوق تکیه دارد. وی اولین رئیس دستگاه اطلاعاتی در بدو تاسیس بود که در دانشگاه ملک سعود مشغول به کار شد و پس از آن به عنوان مشاور پاره وقت نقل مکان کرد. وزارت نفت و منابع معدنی از جمله وزارتخانه هایی بود که او در آن مشاوره می داد.

با تمام این معیارها او مردی در نظر گرفته می گردد که وظایف سختی برعهده دارد. العیبان ماراتن مذاکرات با ایران را با آرامش، ماهرانه و شایستگی، زیر نظر چین رهبری کرد و با دستورات ملک سلمان و محمد بن سلمان، با احیای روابط با جمهوری اسلامی ایران به موفقیت بزرگی دست یافت. العیبان اعتماد پادشاهان این کشور را به دست آورد و به وسیله ارتباط با آنها به یک دولتمرد درجه یک تبدیل شد.

او از موسسان مرکز دنیای تبادل نظری بین ادیان ملک عبدالله بن عبدالعزیز نیز محسوب میگردد. ستاره بخت مساعد زمانی پرفروغ شد که روابط میان عربستان، امارات و بحرین با قطر تیره شد. او از ابتدای این بحران تا خاتمه عضو دائم مذاکره کننده ارشد هیات سعودی برای حل و فصل این بحران بود. او بعلاوه مسئولیت ترسیم مرزهای عربستان امروزی با کشورهایی عربی حاشیه خلیج فارس و یمن را برعهده داشت.

العیبان 66 ساله که از سال 1995 تا به امروز به عنوان وزیر کشور منصوب شده است، به عنوان یکی از وزرای کارکشته در امور سیاسی و امنیتی به شمار می رود، زیرا وی به کشورهای حامل پیغام های سلطنتی سفر نموده است. او پادشاهی را در سفرهای مختلف به کشورهای گوناگون همراهی می نماید و یک کارشناس مدبر امور داخلی و بین المللی از نظر مقامات ارشد سعودی است که پرونده های مهم کشور به او محول شده است. او از درایت ملک سلمان و متانت ولیعهد لذت می برد. العیبان مرد کارهای سخت است.

311311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 6 فروردین 1402 بروزرسانی: 6 فروردین 1402 گردآورنده: spikenews.ir شناسه مطلب: 1679

به "العبیان، مرد کم حرفی که به ندرت در رسانه ها حضور می یابد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "العبیان، مرد کم حرفی که به ندرت در رسانه ها حضور می یابد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید