آمریکا: از تمام ابزارهایمان برای تمدید تحریم ها ضد ایران استفاده می کنیم

به گزارش اخبار مشروح، نماینده آمریکا در سازمان ملل در مصاحبه ای پنجشنبه بار دیگر بر ادامه کوشش های این کشور برای تمدید تحریم های تسلیحاتی علیه ایران تأکید کرد.

آمریکا: از تمام ابزارهایمان برای تمدید تحریم ها ضد ایران استفاده می کنیم

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، کلی کرافت، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد در مصاحبه ای پنجشنبه بر ادامه کوشش های دولت این کشور برای تمدید تحریم های تسلیحاتی علیه ایران تأگید کرد.

کرافت در مصاحبه ای با العربیه مدعی شد چنانچه تحریم های تسلیحاتی علیه ایران تمدید نشوند ایران سلاح های بیشتری را در اختیار نائبانش در منطقه قرار خواهد داد.

دیپلمات آمریکایی مدعی شد این مسئله علاوه بر امنیت کشورها در خاورمیانه ایمنی نیروهای آمریکایی در منطقه را هم به خطر خواهد انداخت.

کلی کرافت گفت دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا از تمامی ابزارهایی که در اختیار دارد برای تمدید تحریم های تسلیحاتی علیه ایران استفاده خواهد نمود.

ساعتی قبل تر از اظهارات دیپلمات آمریکایی نماینده روسیه در سازمان ملل تأکید کرد آمریکا هرگز در تمدید تحریم های تسلیحاتی علیه ایران پیروز نخواهد شد.

خبرگزاری اسپوتنیک به نقل از واسیلی نبنزیا، نماینده دائم روسیه در سازمان ملل نوشت پیش نویس قطعنامه آمریکا برای تمدید تحریم های تسلیحاتی علیه ایران هیچ شانسی برای پیروز شدن ندارد.

نبنزیا در یک مصاحبه آنلاین گفت: این قطعنامه آینده بسیار غم انگیزی دارد. منظورم این است که اصلاً آینده ای ندارد.

دیپلمات روسیه افزود مسکو زمانی که آمریکا کار بر روی این قطعنامه را شروع کرد به این کشور گفت که هیچ شانسی برای تصویب آن وجود ندارد.

نماینده روسیه در سازمان ملل گفت: تصویب چنین قطعنامه ای برجام را به انتها خواهد رساند. تعیین است که ایران هرگز چنین چیزی را نمی پذیرد و حق هم دارد که نپذیرد.

تحریم های تسلیحاتی علیه ایران طبق مفاد برجام 18 اکتبر امسال میلادی به انتها می رسد اما دولت آمریکا به ریاست دونالد ترامپ کوششی را برای جلوگیری از انقضای این تحریم ها شروع نموده است.

واشنگتن گفته در صورتی که این کوشش به خاتمه نرسد با توسل به یکی از بندهای توافق هسته ای برجام به دنبال بازگرداندن تحریم های بین المللی علیه ایران خواهد بود.

آمریکا پیش نویس قطعنامه ای را میان اعضای شورای امنیت توزیع نموده که خواهان جلوگیری از انقضای این تحریم ها است.

یک قطعنامه برای تصویب در شورای امنیت نیازمند موافقت دست کم 9 عضو، بدون وتو از سوی هر یک از 5 عضو دائم شورای امنیت (آمریکا، روسیه، چین، فرانسه و انگلیس) است.

قطعنامه پیشنهادی آمریکا خواهان منع فروش، عرضه یا انتقال سلاح یا اقلام مرتبط از سوی ایران است. این قطعنامه همچنین کشورها را از فروش، عرضه، یا انتقال سلاح یا اقلام مرتبط به ایران، مگر در صورت موافقت کمیته ای در شورای امنیت منع می نماید.

پیش نویس آمریکا علاوه بر این از کشورها می خواهد چنانچه دلایل متقنی در دست دارند مبنی بر اینکه محموله ای در خاک آنها ممکن است حاوی اقلام ممنوعه از ایران باشد اقدام به بازرسی آن نمایند. این قطعنامه همچنین از کشورها خواسته با توجیه مشابه اقدام به بازرسی کشتی ها در آب های آزاد نمایند.

چندی پیش دیپلمات های غربی به فارن پالیسی گفتند این قطعنامه از شانسی برای تصویب برخوردار نیست.

یک دیپلمات غربی گفت این قطعنامه ممکن است حتی در کسب 9 رأی لازم برای وادار کردن روسیه یا چین به استفاده از حق وتو هم ناکام بماند.

بعضی از دیپلمات های شورای امنیت و سایر کارشناسان مسائل تسلیحاتی اقدام آمریکا را کوششی برای کسب امتیازهای سیاسی در داخل آمریکا می دانند و نه چیزی که هدف آن مقابله با اقدامات ایران است.

فارن پالیسی نوشته این قطعنامه در صورت تصویب ذیل فصل هفت منشور ملل متحد قرار خواهد گرفت و الزام آور خواهد بود.

آمریکا تهدید نموده در صورتی که در تمدید تحریم های تسلیحاتی علیه ایران پیروز نشود از یکی از بندهای برجام برای بازگرداندن همه تحریم های سازمان ملل استفاده خواهد نمود.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 17 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: spikenews.ir شناسه مطلب: 568

به "آمریکا: از تمام ابزارهایمان برای تمدید تحریم ها ضد ایران استفاده می کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمریکا: از تمام ابزارهایمان برای تمدید تحریم ها ضد ایران استفاده می کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید