آلرژی در مقابل سرماخوردگی

به گزارش اخبار مشروح، هر وقت که چندین مرتبه پشت سر هم عطسه می کنید، این سردرگمی ایجاد می شود که آیا این عطسه ها ناشی از آلرژی می باشند و یا نشانه ای از یک سرماخوردگی. علائم هر دو، آلرژی و سرماخوردگی شبیه به یکدیگر است و در نتیجه

آلرژی در مقابل سرماخوردگی

مترجم: رزیتا ملکی زاده

منبع:راسخون

هر وقت که چندین مرتبه پشت سر هم عطسه می کنید، این سردرگمی ایجاد می شود که آیا این عطسه ها ناشی از آلرژی می باشند و یا نشانه ای از یک سرماخوردگی. علائم هر دو، آلرژی و سرماخوردگی شبیه به یکدیگر است و در نتیجه هدف از این مقاله برطرف نمودن شک و تردید شما نسبت به آن می باشد.

آیا دچار آبریزش بینی، سرفه و احتقان یا گرفتگی بینی شده اید؟ در چنین شرایطی، تمایز میان آلرژی و سرماخوردگی بسیار سخت است به این علت که هر دو اینها سیستم ایمنی بدن را درگیر می سازند.

سرماخوردگی چیست؟

سرماخوردگی معمولی در نتیجه ویروس و یا باکتری های مضر می باشد. زکام، سرفه و احتقان در واقع نتایج و اثرات سیستم ایمنی بدن در پاسخ به این مزاحمان است. چنانچه سرماخوردگی در اثر یک ویروس ایجاد شده باشد، این سرماخوردگی مسری می باشد. علائم شایعی که همراه با سرماخوردگی ناشی از ویروس است گلو درد، عطسه، سرفه و آبریزش یا گرفتگی بینی را شامل می شود. برخی از افراد همچنین ممکن است بدن درد را تجربه کنند. در موارد نادر، افراد همچنین ممکن است دچار تب خفیف شوند. ناراحتی خفیف تا میانه قفسه سینه همچنین در برخی از افراد دیده می شود.

آلرژی چیست؟

چنانچه فردی به طور ناگهانی دچار سرماخوردگی شود و این شرایط هر ساله در یک زمان مشخص از سال اتفاق افتد، در این صورت می توان گفت که این نشانه ای از آلرژی است. این شرایط در واقع به طور اخص یک آلرژی فصلی می باشد. و پاسخ سیستم ایمنی بدن ما است که به یک آلرژن خاص داده می شود. آلرژن یا ماده حساسیت زا می تواند کپک قارچی و یا گرده باشد. بدن این مواد را با میکروب اشتباه گرفته و به آنها حمله کرده و موجب بروز آلرژی می شود. برخی از علائم شایع آلرژی خارش چشم، آبریزش و یا گرفتگی بینی را شامل می شود. تب هرگز نشانه ای از آلرژی نبوده، هر چند برخی از افراد ممکن است دچار گلو درد و یا خستگی شوند. این آلرژی ها مسری نبوده و از اینرو، از فردی به فرد دیگر منتقل نمی شوند. آلرژی ممکن است پیش از آنکه به طور کامل از بدن دفع شود، چند هفته به طول انجامد.

تفاوت میان آلرژی و سرماخوردگی

جهت تمایز میان علائم آلرژی و سرماخوردگی، اطلاع داشته باشید که علائم سرماخوردگی پس از آنکه فرد، آلوده به ویروس شد، چند روز طول می کشد خود را نشان دهند. از سوی دیگر، علائم آلرژی فوراً پس از قرار گرفتن فرد در معرض آلرژن تظاهر می یابند. طول مدت سرماخوردگی می تواند تقریباً بین سه تا چهارده روز باشد، اما آلرژی ها تا زمانی که فرد در معرض آلرژن خاص باشد، به طول می انجامند. سرماخوردگی معمولاً در طول زمستان ایجاد می شود، اما می تواند در هر زمان از سال هم رخ دهد. آلرژی معمولاً در فصل گرده افشانی دیده می شود. اغلب، آلرژی می تواند منجر به عفونت شود.

از آنجا که علائم هر دو متفاوت می باشند، روش درمان آنها هم متفاوت خواهد بود. اگر دچار آلرژی شده اید، حتماً از چیزهایی که نسبت به آنها حساسیت دارید یادداشت برداری کنید. تا به این ترتیب در آینده از این مواد حساسیت زا دوری گزینید. متداول ترین آلرژن ها گرده، کپک قارچی، گرد و غبار، و پرز بدن حیوانات می باشند. جهت پیشگیری از ابتلاء به سرماخوردگی اطمینان حاصل کنید که نزدیک افرادی که دچار سرماخوردگی شده اند، نمی روید. حتماً دستان خود را به دفعات شسته و همچنین هنگامی که عطسه یا سرفه می کنید، دهان و بینی خود را بپوشانید. جهت درمان هر دو این بیماری ها، آنتی هیستامین و ضد احتقان تجویز می شود. اسپری های بینی ممکن است جهت درمان آلرژی داده شود.

اگر نسبت به نوع بیماری خود دچار شک و تردید شده اید، همواره توصیه می شود، که به پزشک خود مراجعه کنید. ایشان در جایگاه بهتری جهت تشخیص علت اصلی و دقیق مشکل شما خواهد بود.

سلب مسئولیت: اطلاعات ارائه شده در این مقاله صرفاً جنبه آموزشی داشته و نبایستی به منظور جایگزین توصیه های پزشک متخصص در نظر گرفته شود

منبع: راسخون
انتشار: 28 مهر 1400 بروزرسانی: 28 مهر 1400 گردآورنده: spikenews.ir شناسه مطلب: 1285

به "آلرژی در مقابل سرماخوردگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آلرژی در مقابل سرماخوردگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید