7 ویژگی کفش قایقی که استایل با آن را منحصربه فرد و زیبا می نماید

به گزارش اخبار مشروح، کفش قایقی یکی از کلاسیک ترین انواع کفش های غیررسمی است که معمولا در دنیای پوشاک مردانه هواداران خاص خود را دارد. در این مقاله، درباره تاریخچه این کفش، ویژگی های آن، استایل با کفش قایقی و باید ها و نبایدهای استایل با این کفش شرح می دهیم.

7 ویژگی کفش قایقی که استایل با آن را منحصربه فرد و زیبا می نماید

چه چیزی کفش قایقی را خاص می نماید؟

کفش قایقی که با عنوان کفش عرشه ای نیز شناخته می گردد، مسیری را طی نموده تا از پوشاکی صرفا برای کار به کفش کلاسیکی مردانه و زنانه تبدیل گردد. در سال 1980 میلادی، با انتشار کتاب راهنمای لباس مجلسی نوشته لیزا برنباخ، کفش های قایقی به عنوان بخشی جدایی ناپذیر از استایل های لباس مجلسی شناخته شد. با وجود این، کفش های قایقی مخصوص افراد ثروتمند نیستند، بلکه بسیاری از مردم از آن ها استفاده می نمایند و جزء اصلی کمد لباس بسیاری از افراد محسوب می شوند.

کفش های قایقی به علت طراحی و ساخت منحصربه فرد خود، نه تنها برای عرشه کشتی و قایق عالی هستند، بلکه کفش های مناسبی برای فصل تابستان به شمار می روند.

1. طراحی پنجه به سبک موکاسین

یکی از بارزترین ویژگی های کفش قایقی، طراحی پنجه آن است که به کفش های موکاسین شباهت دارد. دوخت چین خورده این کفش شبیه پیش بند است. این سبک طراحی را می توانید در کفش های دیگری مانند کفش لوفر یا کالج نیز مشاهده کنید اما این کفش ظاهری خوش فرم تر دارد.

2. بند 360 درجه

کفش های قایقی کلاسیک مانند کفش های معمولی دربی، بندهای بلندی دارند که قبل از بسته و محکم شدن، به وسیله سوراخ های کوچکی نزدیک مچ پا و پاشنه کفش عبور می نمایند. هدف از طراحی این بند به صورت 360 درجه این است که پا را در کفش محکم کند تا از آن در برابر جریان شدید آب محافظت کند. امروزه بندهایی که در کناره و پشت این کفش تعبیه می گردد، بیشتر جنبه تزیینی دارد و کاربردی نیست.

3. طراحی شبیه به کفش دربی

همان طور که از کفش های غیررسمی انتظار می رود، کفش قایقی بندهایی شبیه به کفش دربی دارد. این نوع بند، تنظیم کفش و پوشیدن و درآوردن آن را ساده تر می نماید. به علاوه، طراحی بند این کفش سبب می گردد که سبک آن از کفش آکسفورد متمایز گردد.

4. بند چرمی ضخیم

برخلاف سایر انواع کفش، کفش قایقی با بندهایی از جنس چرم و اغلب به رنگ سفید شناخته می گردد. این ویژگی کفش های قایقی را به بخشی از هویت استایل ساحلی تبدیل می نماید. بند پنبه ای ممکن است در مدل های رسمی تر کفش عالی به نظر برسد اما برای اهداف کاربردی تر کفش های قایقی به خوبی دوام نمی آورد.

5. کفی مخصوص

زیره های سفید نمادین کفش های قایقی کلاسیک مشخصه خاصی ندارند. این کفی ها طرحی منحصربه فرد دارند تا از لغزنده شدن کفش جلوگیری نمایند.

6. نوع دوخت پاشنه

اگر به پاشنه کفش قایقی دقت کنید، متوجه خواهید شد که پاشنه آن در خطی افقی، شبیه به پنجه کفش موکاسین جمع شده و دوخته شده است. این خط دوخت برای ایجاد فرم به پاشنه، بدون احتیاج به استفاده از چند تکه چرم ظریف است که در کفشی معمولی می بینید.

7. رویه چرکی بدون درز

بخشی از ماهیت کاربردی کفش های قایقی حکم می نماید که راحت و انعطاف پذیر باشند. این بدان معناست که بسیاری از کفش های قایقی کلاسیک در واقع بدون آستر هستند. در نتیجه، می توانند انعطاف پذیر باقی بمانند و هنگام پوشیده شدن احساس سبکی ایجاد نمایند.

تاریخچه کفش های قایقی

پیش از ظهور کفش های قایقی مدرن، ملوانان و قایقرانان برای حفظ تعادل خود روی عرشه های لغزنده کشتی و قایق های خود مشکل داشتند. برای سال های متمادی، افتادن و لیز خوردن های مکرر روی عرشه کشتی اتفاقی معمولی محسوب می شد.

در اوایل دهه 1930 میلادی، ملوانی پرشور به نام پل اسپری، در زندگی روزمره خود با این مشکل دست و پنجه نرم می کرد. یک روز زمستانی در استان کانکتیکت آمریکا، او سگ خود را که یک کوکر اسپانیل به نام پرینس بود، برای سرگرمی به بیرون برد. همان طور که پل در کنار پرینس نشسته بود، از چنگ زدن پرینس هنگام دویدن روی یخ شگفت زده شد. کششی که این سگ توانست روی سطح لغزنده ایجاد کند او را مجذوب خود کرد.

اسپری متوجه شد که این موضوع با نرم پنجه پاهای پرنس ارتباط دارد. با آنالیز دقیق تر، او متوجه شد که شکاف ها و شیارهای طبیعی روی پنجه های پرینس، الگویی شبیه به شاه ماهی دارد که به او در هنگام چنگ زدن روی یخ یاری می نماید. اسپری از این کشف خود استفاده کرد تا کف کفش هایی که هنگام قایق سواری می پوشید، طرح های مشابهی ایجاد کند.

اسپری با الهام گرفتن از حرکت محکم سگش روی یخ متوجه شد که شیارهای طبیعی روی پنجه های سگ کلید موفقیت او در لیز نخوردن است. با اجرای این طرح برای کفش های انسان، زیره کفش قایقی در ابتدا صاف به نظر می رسد اما پس از خم کردن آن، می توانید ببینید که چگونه شیارهای آن برای افزایش کشش باز می شوند. این ویژگی در موقعیت های لغزنده بسیار بهتر از سایر کفش های دارای کف لاستیکی مانند کفش مخصوص دویدن یا حتی کروکس است.

طراحی این کفش کم کم تکامل یافت تا در نهایت به کفش قایقی امروزی که به عنوان کفشی کاربردی و خوش فرم شناخته می گردد، عایدی.

استایل با کفش قایقی

کفش های قایق را می توان به روش های مختلفی پوشید. در لباس های روزمره، این کفش ها به راحتی می توانند جایگزین کفش های کتانی و اسپرت شما شوند اما نباید آن ها را به عنوان جایگزینی برای کفش های رسمی تر مانند آکسفورد بدانید.

برترین کت و شلوار با کفش قایقی

زمانی که صحبت از کفش های قایقی می گردد، بهتر است به پوشیدن کت و شلوارهای رسمی تر فکر نکنید. کت بلیزر ممکن است با کفش قایقی و استایل ساحلی آن هماهنگ گردد اما به طور کلی بهتر است از کت هایی با طرح های رسمی تر برای استایل با کفش قایقی استفاده نکنید.

در عوض، بر انتخاب ژاکت های ورزشی بدون طرح یا عجیب وغریب تمرکز کنید تا از زیبایی شناختی و راحتی کفش قایقی بهره ببرید. یکی از لباس هایی که با کفش قایقی استایلی خاص می سازد، شاکت است. این لباس می تواند جایگزینی برای کت های رسمی باشد و با کفش قایقی نیز به خوبی ست می گردد.

برترین پیراهن برای کفش قایق

بدون شک، تی شرت سفید کلاسیک یکی از برترین لباس ها برای ست شدن با کفش های قایقی محسوب می گردد. حتی می توانید با پیدا کردن یک پیراهن راه راه برتون به سبک قایقرانان قدیم لباس بپوشید. پیراهن های یقه دار و حتی پیراهن های فلانل نیز برای کسانی که به فکر ست کردن لباس و کفش قایقی برای فصل های خنک تر سال هستند، برترین گزینه ها خواهند بود.

برترین شلوار با کفش قایق

به عنوان قانونی کلاسیک، کفش های قایقی هرگز نباید رنگی روشن تر از شلوار شما داشته باشند. با وجود این، در سال های اخیر شاهد خلاقیت بسیار بیشتری در طراحی این کفش ها بوده ایم که به شما امکان می دهد تا رنگ های جسورانه تر را با یکدیگر ترکیب کنید.

کفش های قایقی با شلوار جین عالی به نظر می رسند. برای داشتن ظاهری بی دردسر و ساحلی، سعی کنید لبه های شلوار جین خود را کمی به سمت بالا تا کنید. این کار ظاهر شما را تکمیل می نماید و توجه همه را به مهم ترین بخش لباس شما یعنی کفش های قایقی جلب می نماید.

این کفش با شلوارهای کتان رنگارنگ نیز شیک و مجذوب کننده خواهد شد. شلوارهای رنگارنگ و کفش های قایقی ترکیبی عالی هستند اما باید با فکر ست شوند. مطمئن شوید که رنگ شلوار شما با رنگ کفش های قایقی شما در تضاد است تا همه چیز در استایل شما متعادل گردد. به عنوان مثال، اگر می خواهید شلواری به رنگ های قرمز یا سبز پررنگ تر انتخاب کنید، از رنگ خنثی تری مانند قهوه ای برای کفش خود بهره ببرید.

کفش های قایقی در یک استایل ساحلی با شلوارک نیز شیک به نظر می رسند. این ترکیبی عالی برای تابستان در کنار ساحل دریا است. برای ایجاد این استایل هم باید مطمئن شوید که شلوارک و کفش با یکدیگر به خوبی ست شده اند. یک کفش قایقی با جزییات جالب توجه، باید با شلوارکی شیک و ساده تر ست گردد تا تعادل استایل آن ها به هم نخورد و در انتخاب هیچ یک زیاده روی ننموده باشید.

کفش قایقی؛ با جوراب یا بدون جوراب؟

یکی از نکاتی که بحث های زیادی درباره آن وجود دارد، این است که آیا باید این کفش ها را با جوراب پوشید یا بدون جوراب. کفش های قایق در ابتدا قرار بود بدون جوراب برای قایق سواری پوشیده شوند اما در محیط شهری امروزی، این کفش معمولا با جوراب پوشیده می گردد. اگر نگران این هستید که پاهای برهنه شما بیش از حد عرق نمایند یا ظاهر کفش قایقی با جوراب را دوست ندارید، یک جفت جوراب با ساق ساده برترین ترکیب از استایل و راحتی برای شما خواهد بود.

کفش قایقی و لباس های بافتنی

از آنجایی که کفش های قایق معمولا همه را به یاد ماه های گرم تابستان می اندازند، پوشیدن آن ها با لباس بافتنی ممکن است کمی عجیب به نظر برسد. با وجود این، ارزش آن را دارد که این کفش را با لباس های بافتنی نیز امتحان کنید چون این لباس ها تنوع بسیاری دارند و ممکن است بعضی از آن ها با کفش قایقی شما زیبا و شیک به نظر برسند. به علاوه، کفش های قایقی انتخاب فوق العاده ای برای ماه های انتقالی سال مانند اوایل بهار یا اوایل پاییز هستند.

برای استایل کفش قایقی و لباس های بافتنی، به سراغ بافتنی هایی به سبک کلاسیک بروید. لباس های بافتنی یقه هفت برترین گزینه ها هستند اما لباس های دارای یقه خدمه نیز با تم دریایی این کفش هماهنگ می شوند. بهتر است جنس لباس های بافتنی که انتخاب می کنید، از جنس الیافی مانند پشم مرینوس، پنبه و کتان باشند. این الیاف همگی در لباس های بافتنی به کار می روند و برای آب و هوای گرم یا تغییر فصول برترین گزینه ها هستند.

چه زمانی کفش قایقی بپوشیم؟

  • سفرهای ساحلی: کفش های قایق به عنوان کفش هایی برای فعالیت های دریایی ساخته شده اند. در سفر ساحلی بعدی خود با پوشیدن کفش قایقی مورد علاقه خود مانند یک محلی به نظر برسید.
  • سایر سفرها: کفش های قایق بدون شک راحت ترین کفش های موجود هستند. سوار و پیاده شدن از وسیله نقلیه با آن ها آسان است و باعث می گردد که سفرهای طولانی با چمدان تان مانند یک پیاده روی ساده گردد.
  • محل کار: اگر در یک محیط کاری معمولی کار می کنید، کفش های قایقی بسیار مناسب هستند. این کفش ها بدون اینکه بیش از حد راحت به نظر برسند، به استایل شما سبکی خاصی می بخشند.
  • قرار دیدار با همسر آینده: پوشیدن یک جفت کفش قایقی نه تنها آغاز نماینده عالی برای مکالمه است، بلکه بخشی از شخصیت شما را به طرف مقابل نشان می دهد. اگر این کفش را به خوبی با لباس هایتان ست نموده باشید، هر کسی را به دیدار بعدی با شما علاقه مند خواهد نمود.

کفش های قایقی برای فصل زمستان مناسب نیستند. در زمستان، نه تنها خطر خیس شدن این کفش را تهدید می نماید، بلکه جلوه خاصی هم نخواهد داشت. بهتر است که این کفش را برای ماه های گرم تر سال که طراحی کفش مختص آن ها است، نگه دارید. علاوه بر این، کفش های قایقی برای محیط های رسمی مناسب نیستند. این کفش ها برای مراسم هایی که در آن ها از کراوات رسمی و مشکی استفاده می کنید، مناسب نیستند. پس بهتر است که از آن ها در رویدادهای معمولی و خودمانی تر بهره ببرید.

نگهداری از کفش های قایقی

از کفش های قایقی نیز باید مانند سایر کفش ها مراقبت کنید اما از آنجایی که این کفش ها اغلب در معرض آب شور و آفتاب ساحل هستند، بیش از سایر انواع کفش احتیاج به مراقبت دارند. برای مراقبت از کفش های قایقی، باید به این نکات توجه کنید:

  • محافظت ویژه از چرم کفش: برای درخشش کفش های قایقی از واکس های سخت استفاده نکنید چون باعث می گردد کفش شما بیش از حد رسمی به نظر برسد یا دوخت کفش آسیب ببیند.
  • مراقبت از کفش های قایقی با چرم جیر و نوبوک: این کفش ها را می توان با پاشیدن و مالیدن آرد ذرت روی سطح آن ها تمیز کرد. اجازه بدهید تا این آرد یک شب روی کفش بماند و بعد از آن، پاک کنید. بهتر است که از یک برس تمیزنماینده جیر و نبوک برای تمیز کردن این کفش بهره ببرید تا درخشندگی خود را بازیابد.
  • مراقبت از کفش های قایقی پارچه ای: بعضی از افراد این نوع کفش را درون ماشین لباس شویی می اندازند اما ما این کار را توصیه نمی کنیم. بهتر است که این کفش ها را آب و صابون بشویید.
  • خشک کردن کفش های قایقی: برای خشک کردن کفش های قایقی باید آن ها را در دمای اتاق قرار بدهید. از گرم کردن یا قرار دادن این کفش در معرض نور خورشید خودداری کنید تا روی سطح آن ترک ایجاد نگردد. پر کردن کفش با روزنامه موقع خشک شدن کفش نیز باعث می گردد که حالت خود را حفظ کند.
  • مراقبت روزانه از کفش: کفش های قایقی باید در طول روز از خاک، گرد و غبار و رسوبات نمکی دور بمانند. در صورت امکان، برای تمیز کردن این کفش از برس کفش نرم بهره ببرید. علاوه بر این، باید هر روز کف کفش را آنالیز کنید و در صورت مشاهده هر گونه ساییدگی آن را تعمیر کنید.

کلام آخر

کفش های قایقی یکی از انواع کفش های غیررسمی و راحت هستند که می توانید از آن ها برای موقعیت های روزمره و غیررسمی بهره ببرید. هر چند بعضی فکر می نمایند که استایل این کفش بسیار ساده است اما آن را نباید با هر لباسی پوشید. نگهداری از این کفش نیز نکته مهم دیگری است که نباید از آن غافل شوید.

منبع: gentlemansgazette

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 28 آذر 1402 بروزرسانی: 28 آذر 1402 گردآورنده: spikenews.ir شناسه مطلب: 1757

به "7 ویژگی کفش قایقی که استایل با آن را منحصربه فرد و زیبا می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "7 ویژگی کفش قایقی که استایل با آن را منحصربه فرد و زیبا می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید