یک مترجم ایرانی برنده جایزه فریدریش گوندولف 2023 شد

به گزارش اخبار مشروح، به گزارش خبرنگاران (ایبنا)، این جایزه از سال 1964 به افرادی اعطا می گردد که در توسعه و شناساندن فرهنگ آلمانی در خارج از مرزهای این کشور کوشیده اند. فریدریش لئوپولد گوندلفینگر (1880-1931)، معروف به فریدریش گوندالف، نویسنده، شاعر، منتقد ادبی و یکی از شناخته شده ترین آکادمین های جمهوری وایمار بود.

یک مترجم ایرانی برنده جایزه فریدریش گوندولف 2023 شد

این جایزه هر سال در بهار از سوی آموزشگاه زبان و ادبیات آلمانی به افرادی اعطا می گردد که در زمینه گسترس زبان، ادبیات و فرهنگ آلمانی کوشیده اند. برای بیست وپنج سال، این جایزه به زبان شناسان و استادان دانشگاه اهدا می شد، گرچه این روند سال هاست دستخوش دگرگونی شده است.

آموزشگاه زبان و ادبیات آلمانی از دل سال ها دیکتاتوری و سانسور و جنایت به جهان آمد: در سال 1949 پس از گذر سیاه ترین سال های تاریخ بشر گروهی از اندیشمندان، ادبا و دانشگاهیان آلمان گرد هم آمدند تا فضایی امن برای پرورش و توسعۀ فرهنگ روبه نابودیِ آلمانی فراهم آورند. ایده آموزشگاه آلمانی به وسیله رودولف لئونارد در نخستین کنفرانس نویسندگان آلمانی پس از جنگ جهانی دوم شکل گرفت: در اکتبر 1947 در برلین. آموزشگاه زبان و ادبیات آلمانی در 28 آگوست 1949 در کلیسای سنت پل فرانکفورت رسماً شروع به کار کرد. از سال 1951 تا امروز، مقر این آموزشگاه در دارمشتات بنا شده است.

در میان فعالیت ها و مأموریت های این آموزشگاه می توان به اهدای جوایز ادبی و فرهنگی زیر اشاره نمود:

- جایزه گئورگ بوخنر

- جایزه فریدریش گوندولف

- جایزه زیگموند فروید

- جایزه یوهان هاینریش مِرک

- جایزه یوهان هاینریش فوس

آموزشگاه زبان و ادبیات آلمانی دورانی پرفرازونشیب را پشت سر گذاشته است: ایجاد دموکراسی در دهه پنجاه میلادی، سال های پرتلاطم، سال های آخر دهه هشتاد و فضای دوقطبی آلمان شرقی و غربی. جایزه ادبی فریدریش گوندولف از سال 1964 برای توسعه فرهنگ و ادبیات آلمانی در خارج از مرزهای این کشور اهدا می گردد. این جایزه در بیست وپنج سال نخست فعالیت، صرفاً به زبان شناسان و استادان ادبیات در دانشگاه های خارج از آلمان تعلق می گرفت.

البته سال هاست این جایزه به نویسندگان و مترجمان خارج از فضای آموزشگاهک نیز اهدا می گردد. از سال 2013، مبلغ این جایزه به 20 هزار یورو رسیده است. مهشید میرمعزی، مترجم بنام و باسابقه ادبیات آلمانی ، به عنوان نخستین ایرانی، در سال 2023 برنده جایزه فریدریش گوندولف شد. از دیگر برندگان این جایزه می توان به ویکتور لانگ، لِو کوپلف، و فِنگ ژی اشاره نمود.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 20 خرداد 1402 بروزرسانی: 20 خرداد 1402 گردآورنده: spikenews.ir شناسه مطلب: 1709

به "یک مترجم ایرانی برنده جایزه فریدریش گوندولف 2023 شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک مترجم ایرانی برنده جایزه فریدریش گوندولف 2023 شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید