ویترین موزه ملی شکست و دو شی تاریخی آسیب دیدند!

به گزارش اخبار مشروح، واژگونی دیواره تقسیم کننده شیشه ای یک ویترین در موزه دوران اسلامی باعث شد که دو ظرف سفالی این دوره آسیب ببینند. اتفاقی که مدیرکل موزه ملی ایران آن را تائید می نماید و می گوید: کوشش می کنیم جلوی تکرار آن را بگیریم.

ویترین موزه ملی شکست و دو شی تاریخی آسیب دیدند!

بخش دوران اسلامی در موزه ملی ایران در طول حدود 9 سال به جهت بازسازی، ساماندهی و تجهیز تعطیل بود، تعطیلی ای که به واسطه شنیدن خبرهای متفاوت و ضد و نقیض از پروژه طولانی مدتش، حتی به سازمان بازرسی کل کشور نیز کشیده شد؛ هرچند اطلاعاتی از چند و چون آن آنالیز ها به بیرون درز نکرد.

اما حالا و با گذشت این سال ها، جبرئیل نوکنده، مدیرکل موزه ملی ایران، باستان شناس و مدیر سابق پایگاه جهانی گنبد قابوس همه کوشش خود را می نماید تا در فضایی کاملا، بی حاشیه موزه ملی ایران را به سمت استانداردهای موزه ای و مدیریتی نهادینه شده در این موزه پیش ببرد.

حالا در سه روز قبل و با انتشار خبری مبنی بر افتادن شیشه یکی از ویترین های موزه دوران اسلامی و آسیب تماشا دو ظرف سفالی ارزشمند آن از جمله این اتفاق هاست؛ اتفاقی که مدیر کل موزه ملی ایران آن را تائید می نماید و تاکید دارد که مدیریت موزه ملی ایران کوشش می نماید از این به بعد از بروز هر نوع اتفاق مشابهی جلوگیری کند.

او در این زمینه می گوید که روز شنبه اول آبان ماه به دلیل واژگونی دیواره تقسیم کننده شیشه ای ویترین از نوع خوابیده در تالار دوره سلجوقی موزه دوران اسلامی به دو ظرف سفالی این دوره آسیب وارد شد.

وی با بیان اینکه در این اتفاق اشیای آسیب دیده به مخزن منتقل شدند و از هفته آینده مورد بازسازی قرار می گیرند، اضافه نمود:

ویترین آسیب دیده نیز مورد آنالیز فنی نهاده شد و به دلیل این حادثه تلخ، قرار شد همه ویترین ها بار دیگر به وسیله کارشناسان فنی و مجرب مورد معاینه فنی قرار گیرند تا دیگر چنین اتفاقی رخ ندهد.

هر چند از زمانی که حضور رسانه ها در فضای میراث فرهنگی معنا پیدا کرد و گروه هایی با نام دوستداران میراث فرهنگی در کشور رشد کردند، موزه ملی ایران به عنوان موزه مادر و بخش های مختلفش علاوه بر نظارت سازمان میراث فرهنگی، زیر ذره بین این دوستداران و رسانه های این حوزه بودند. از سوی دیگر بازگشایی بخش دوران اسلامی در سال گذشته نیز توجه های بیشتری را به خود جلب کرد.

این بخش از موزه ملی ایران، پس از سال ها دست وپنجه نرم کردن با مسائل و طرح های ناقصی که فقط زمان را برای نمایش گنجینه ارزشمند دوران اسلامی کشور برای گردشگران سوزاند و اعتبارهایی که بی فایده هزینه شدند، بالاخره سال گذشته در کنار دل نگرانی های عمیقی که وجود داشت، بازگشایی شد. دل نگرانی که بیشتر نشانه یک هشدار است.

اما احتمال بروز این نوع رخدادها را نباید صرفا و فقط منحصر به موزه های ایران و موزه ملی ایران دانست، اتفاقی که رخ دادن آن در مهم ترین موزه های جهان مانند لوور و هرمیتاژ نیز وجود دارد.

با این وجود، مدیرکل موزه ملی ایران که تمایلی نسبت به بیان دلیل این اتفاق ندارد، تاکید می نماید که وی به عنوان رئیس موزه ملی ایران همه کوشش خود را برای جلوگیری از بروز آن می نماید. با این پاسخ نوکنده، توجه به آینده موزه های ایران، استانداردها و ویترین هایی که هنوز باید مقدار استانداردشان آنالیز گردد، اهمیت بیشتری پیدا می نماید.

منبع: کجارو / خبرگزاری ایسنا
انتشار: 21 بهمن 1400 بروزرسانی: 21 بهمن 1400 گردآورنده: spikenews.ir شناسه مطلب: 1409

به "ویترین موزه ملی شکست و دو شی تاریخی آسیب دیدند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ویترین موزه ملی شکست و دو شی تاریخی آسیب دیدند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید