ولیعهد سابق اردن: در بازداشت خانگی هستم

به گزارش اخبار مشروح، ولیعهد سابق اردن ضمن افشاگری درباره فساد دولتی گفت که بازداشت نشده و در حبس خانگی به سر می برد. همزمان وزارت امور خارجه آمریکا بر حمایت کامل واشنگتن از عبدالله دوم، پادشاه اردن تاکید نمود.

ولیعهد سابق اردن: در بازداشت خانگی هستم

حمزه بن الحسین، برادر ناتنی پادشاه اردن و ولیعهد سابق در ویدئویی گفت که در حبس خانگی است.

وی گفت که فرماندهی ارتش به او دستور داده در خانه بماند و با کسی تماس نگیرد.

حمزه همچنین گفت که او مسئول هیچیک از رخدادهای شنبه و همچنین فساد دولتی نیست.

ولیعهد سابق اردن در این کلیپ ویدیویی که شنبه شب منتشر کرد ، و در آن به زبان انگلیسی صحبت می نماید گفته است: من این فیلم را ضبط می کنم تا روشن کنم که طی چند ساعت گذشته چه اتفاقی برای من افتاده است. امروز صبح ، رئیس کل کارکنان نیروهای مسلح اردن (سرلشکر یوسف احمد الحنیتی) با من دیدار کردند و به من اطلاع دادند که من اجازه ندارم از خانه ام بیرون بروم یا با کسی تماس بگیرم یا با کسی دیدار کنم، زیرا در جلساتی که شرکت کردم یا پست هایی در سایت های رسانه ای در خصوص بازدیدهای من، انتقاداتی از دولت یا پادشاه شده است.از آن لحظه تعدادی از افرادی که می شناسم دستگیر شده اند از جمله تعدادی از دوستان من و ضمن قطع اتصال اینترنت و تلفن، محافظان من هم بازداشت شده اند ... این شاید آخرین بار باشد که من می توانم با (مردم) تماس بگیرم.

وی در ادامه درباره فساد دولتی در ساختار حکومتی گفت: همانطور که به رئیس ستاد کل گفتم ، من مسئول فروپاشی دولت ، فساد و بی کفایتی نیستم که در ساختار حکومت در 15 یا 20 سال گذشته حاکم بوده و هر سال بدتر می گردد. من مسئول عدم اعتماد مردم به مسئولان نهادها نیستم.متأسفانه ، این کشور از یکی از پیشرفته ترین کشورهای منطقه در زمینه های آموزش ، مراقبت های بهداشتی و آزادی ها به کشوری عقب نشینی نموده است که حتی انتقاد جزئی از جنبه محدود سیاست منجر به دستگیری و آزار و اذیت توسط سرویس های امنیتی می گردد. شرایط به جایی رسیده است که هیچ کس نمی تواند به صحبت کردن یا ابراز عقیده در خصوص هر چیزی بدون آزار و اذیت ، دستگیری و تهدید بپردازد. آنچه رخ داده یک تغییر بسیار ناراحت کننده و تأسف آور است.

وی اضافه کرد: من در حال حاضر با همسرم و فرزندان خردسالمان در خانه هستم و می خواستم این کلیپ را ضبط کنم تا به جهان اطمینان دهم که آنچه بر اساس رویکرد رسمی در اینجا می بینید اصلاً شرایط واقعی را نشان نمی دهد. متأسفانه این کشور غرق در فساد شده است.

اوایل روز شنبه ، روزنامه آمریکایی واشنگتن پست گزارش داد که مقامات اردن ولیعهد سابق و 20 نفر دیگر را به اتهام تهدید امنیت و ثبات کشور دستگیر کردند ، اما خبرگزاری رسمی اردن، پترا بعداً گزارش داد که او دستگیر نشده است.

همچنین سرلشکر یوسف احمد الحنیتی، رئیس ستاد مشترک اردن در بیانیه ای تأیید کرد که از شاهزاده حمزه خواسته شد تحرکات و فعالیتهایی را که برای هدف قرار دادن امنیت اردن استفاده می گردد متوقف کند.

در این بیانیه آمده است که شریف حسن بن زید و باسم ابراهیم عوض الله و دیگران برای تحقیقات بیشتر دستگیر شده اند. تحقیقات ادامه دارد و به زودی نتایج آن با شفافیت کامل اعلام خواهد شد.

در سرانجام بیانیه آمده است که تمامی این اقدامات در چارچوب قانونی کشور صورت گرفته است.

از سوی دیگر وزیر مشاور اردن در امور رسانه ای و سخنگوی دولت، گفت که امان امروز یکشنبه بیانیه مفصلی را با جزئیات جزئیات درباره دستگیری های اخیر در این کشور صادر می نماید.

دودین گفت ، بیانیه دولت حداکثر بعد از ظهر صادر می گردد.

از سوی دیگر، ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به این رخدادها گفت: ما از نزدیک گزارش ها را رصد می کنیم و با مقامات اردنی در ارتباط هستیم. ملک عبدالله شریک اصلی ایالات متحده و از پشتیبانی کامل ما برخوردار است.، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 5 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1400 گردآورنده: spikenews.ir شناسه مطلب: 1027

به "ولیعهد سابق اردن: در بازداشت خانگی هستم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ولیعهد سابق اردن: در بازداشت خانگی هستم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید