ولشت؛ دریاچه ای پنهان شده در راستا خزر

به گزارش اخبار مشروح، از جاده چالوس که عبور می کنید جایی در جنوب غربی شهر چالوس و شمال شرق کلاردشت، مسیری فرعی دیده می شود که انتهای آن به دریاچه ای کوهستانی و زیبا به نام ولشت می رسد. اینجا مکانی رویایی و دوست داشتنی برای یک گردش روزانه و فرصتی برای فراغت از شلوغی شهر و لذت بردن از آرامش طبیعت است.

ولشت؛ دریاچه ای پنهان شده در راستا خزر

ولشت، اثری ملی در دل کوه های کلاردشت

دریاچه آب شیرین ولشت در نزدیکی شهر مرزن آباد، در قسمت جنوب غربی علم کوه است. دریاچه ولشت که در سال 1388 به عنوان یک اثر طبیعی ملی در فهرست میراث طبیعی ایران قرار گرفته، در پهنایی به وسعت 150 هزار متر مربع بر بلندای کوهی، گسترده است. این دریاچه حدود هزار متر از سطح دریا ارتفاع دارد و عمق آن در عمیق ترین قسمت ها به 22 متر و در کم عمق ترین بخش ها به حدود 9 متر می رسد. منطقه ولشت زیستگاه و خانه گونه های جانوری از جمله اردک ماهی، ماهی کولی، ماهی سفید و مار آبی است. پرندگان مهاجر نیز ولشت را پناهگاهی امن برای گذر از روزهای سرد سال می دانند. خانه ای که بارش باران های سالانه و جوشش چشمه های زیر زمینی در بستر آن، او را سرپا و زنده نگهداشته است.

دریاچه را بدون گشت وگذار منطقه، ترک نکنید

عاشقان طبیعت خود می دانند که کوه های شمال کشور، پهنه ای سرسبز، بکر و رویایی است که دیدن و گشت و گذار در آنها، حال هر طبیعت دوستی را خوش می کند. اگر قصد سفر به ولشت را دارید، حتما وسایل کافی برای گذراندن یک روز کامل در آنجا را داشته باشید. وسایل یک پیکنیک لذت بخش را آماده کنید. همراه داشتن مواد غذایی کافی، دغدغه تامین خوراک را از شما دور می کند. لباس گرم با خود همراه ببرید و مهم تر از همه کفشی مناسب کوهوردی بپوشید تا بتوانید در اطراف دریاچه قدم بزنید و از کوه های سبز و زیبای دور تا دور دریاچه بالا بروید. اگر از قایق سواری در دریاچه ای زیبا لذت می برید، خبر خوش این است که در دریاچه ولشت امکان اجاره قایق های پدالی و قایق سواری در قسمت های مختلفی دریاچه به قصد حظ تمام از منظره وجود دارد.

در این زمینه بخوانید:

دریاچه تار؛ مقصدی رویایی برای طرفداران آرامش

درباره چغازنبیل؛ بزرگ ترین نیایشگاه ایران باستان

بهار و تابستان فرصت خوب دیدار دریاچه

بهار و تابستان بهترین زمان برای دیدار از دریاچه ولشت است. در پاییز و زمستان دمای منطقه به زیر منفی می رسد. سرمای هوا گاهی باعث می شود بخش هایی از دریاچه دچار یخ زدگی شود. اگرچه هر فصل زیبایی های خاص خود را دارد و طرفداران مخصوص به خود، اما فصل های گرم سال، فرصت بهتری برای گردش در منطقه است.

منبع: ایرنا زندگی
انتشار: 17 آذر 1400 بروزرسانی: 17 آذر 1400 گردآورنده: spikenews.ir شناسه مطلب: 1334

به "ولشت؛ دریاچه ای پنهان شده در راستا خزر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ولشت؛ دریاچه ای پنهان شده در راستا خزر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید