نحوه نگهداری از گیاه خانگی کالیسیا

به گزارش اخبار مشروح، تهران (پانا) - گیاه کالیسیا را معمولا به عنوان گیاه خانگی استفاده می کنند و اصالت گیاه کالیسیا به نواحی جنوبی آمریکا و آرژانتین برمی گردد.

نحوه نگهداری از گیاه خانگی کالیسیا

به گزارش نمناک، گیاه کالیسیا به یک گیاه درمانی برای درد ها و کبودی ها معروف است. روغن گیاه کالیسیا کاربرد های بسیار زیادی دارد. این گیاه سبز پررنگ است و معمولاً در سبد های آویز یا به عنوان گیاه خانگی از آن استفاده می کنند. گیاهان کالیسیا همچنین می توانند در گلخانه ها هم پرورش پیدا کنند.

گیاه کاسیلیا جزء گیاهان عنکبوتی طبقه بندی می شود که پرورش و مراقبت از آن آسان است و شبیه به گیاه عنکبوت است و به راحتی می تواند گیاه های نو تولید کند. کاسیلیا یک گیاه مینیمال است و گزینه مناسبی برای نگهداری در منزل می باشد زیرا به اقدامات عجیب و غریبی نیاز ندارد.

اندازه آبیاری مورد نیاز کالیسیا

کالیسیا گیاهی است که محیط مرطوب را دوست دارد اما آبیاری بیش از اندازه و محیط مرطوب برای کالیسیا بسیار مضر است و باعث زردشدن برگ های کالیسیا و نازک و ضعیف شدن ساقه های سطحی و پوسیده شدن پی و ریشه گیاه می شود.

مراقب باشید که خاک گیاه خشک نشود و زمانی برای آبدهی به کالیسیا اقدام کنید که سطح خاک گیاه رطوبتش را از دست داده باشد یعنی تقریبا هر سه روز یک بار به آن آب بدهید.

از بغل گلدان به کالیسیا آب دهید و روی ساقه ها و برگ های گیاه آب نریزید. اگر متوجه خشک شدن نوک برگ های کالیسیا شدید باید بدانید که گیاه رطوبت خاک و محیط را از دست داده پس اقدام به آبدهی و غبار پاشی گیاه کنید. روزانه در اول صبح غبارپاشی را از قلم نیاندازید.

کود مورد نیاز کالیسیا

در فصل بهار، تابستان و ماه های پاییز حتماً باید از کود گیاهی استفاده کنید . کود گیاهی با نسبت 10-10-10 به صورت ماهانه برای این گیاه مناسب است. در فصل زمستان هم باید کود دادن را متوقف کنید و مراقب باشید که دفعات کمتری به گیاه آب دهید و همچنین مراقب باشید که حشرات به این گیاه حمله نکنند.

نور مورد نیاز کالیسیا

نور فیلتر شده یا همان نور پشت پنجره بدون پرده البته با فاصله بهترین شرایط نوری برای کالیسیا است . این گیاه نباید در معرض نور مستقیم خورشید قرار گیرد. نور آفتاب مستقیم برای کالیسیا ضرر دارد و تنها نور آفتاب صبح زمستان آن هم به مدت 1 الی 2 ساعت به این گیاه آسیب نمی رساند.

زرد شدن یا سبز کمرنگ برگهای این گیاه عدم دریافت نور کافی برای کالیسیا را می رساند. با رسیدن نور زیادتر از حد به کالیسیا گیاه به سمت رنگ صورتی، بنفش و قرمز گرایش پیدا می کند. عدم دریافت نور کافی سبب رشد علفی گیاه و دراز و باریک شدن ساقه ها و فاصله گرفتن برگ ها از هم می شود.

ترکیب خاک مناسب برای کالیسیا

مخلوطی از یک قسمت خاک بر، یک قسمت شن،یک قسمت کوکوپیت و پرلیت با زهکش مناسب، خاک مناسب برای کالیسیا است. استفاده از کوکوپیت و پرلیت برای حفظ رطوبت خاک مناسب است زیرا این کار اندازه آبدهی را کاهش می دهد و احتمال پوسیدگی گیاه کمتر خواهد شد.

پرورش گیاه کاسیلیا برای محیط سالم

برای ایجاد یک محیط سالم، گیاهان خانگی می توانند در داخل منزل هوا را تصفیه کنند، اکسیژن رسانی را افزایش دهند، علاوه بر این که گیاه کاسیلیا یک درمان خانگی هم محسوب می شوند.

می توانید برگ های آن را مستقیم جدا کنید، آن را بجوید تا دل درد و مسائل هاضمه در شما برطرف شود. به همین دلیل گیاه کاسیلیا را یک آنتی بیوتیک، آنتی باکتریال و آنتی اکسیدان طبیعی می نامند. در کشور روسیه برگ های کاسیلیا معمولاً به عنوان پماد برای مسائل پوستی هم استفاده می شود.

برای درمان سرماخوردگی ، مسائل قلبی، سرطان، مسائل معده و همچنین التهاب و آرتروز هم از آن استفاده می کنند. برگ های آن را به صورت خشک شده برای دم کردن چای هم استفاده می کنند. روغن کاسیلیا معمولاً برای درد مفصل یا عضله استفاده می شود و کبودی ها را بهبود می بخشد.

هنگامی که گیاه کاسیلیا باز شد، چگونه از آن مراقبت کنیم؟

زمانی که گیاه کاسیلیا باز شد و گل داد، باید آن را در یک محیط نسبتاً گرم و با نور آفتاب مناسب قرار دهید. چنانچه در این بخش از نمناک اشاره شده است، در فصل بهار و تابستان ان را به بیرون از منزل ببرید. البته که یکی دو روز در تاریکی و نور کم به گیاه آسیب وارد نمی کند اما این تاریکی نباید طولانی شود زیرا گیاه را ضعیف خواهد کرد.

در دورانی که رشد گیاه فعال است، بهتر است که به طور منظم به آن آب دهید و از یک کود مایع متعادل هر 4 هفته یکبار برای گیاه استفاده کنید. هنگامی که فصل زمستان فرا می رسد، اندازه آب دادن را کمتر کنید. البته گیاه ترجیح می دهد که مرطوب بماند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 28 خرداد 1401 بروزرسانی: 28 خرداد 1401 گردآورنده: spikenews.ir شناسه مطلب: 1523

به "نحوه نگهداری از گیاه خانگی کالیسیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نحوه نگهداری از گیاه خانگی کالیسیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید