موسیقی تاریخی سیستان از زبان حبیب الله قادر آتشگر

به گزارش اخبار مشروح، خبرگزاری خبرنگاران- آتشگر می گوید جشنواره موسیقی نواحی ایران باعث می شود هنرمندان به کارشان دلگرم شود.

موسیقی تاریخی سیستان از زبان حبیب الله قادر آتشگر

به گزارش خبرنگاران،حبیب الله قادر آتشگر نوازنده قیچک و خواننده سیستانی درخصوص اجرای خود در جشنواره موسیقی نواحی ایران گفت: ما در سیستان یک موسیقی تاریخی به نام سیتک داریم. این موسیقی را هزار سال پیش زن ها و مردها در مراسمات می خواندند. به این صورت بود که آقا یک بیت می خواند و خانم جواب آن را می داد و یا برعکس. این موسیقی بیشتر در مراسم های عروسی و آیینی اجرا می شد. هنوز هم در مراسم ها اجرا می شود.

وی ادامه داد: سازهایی که استفاده می شود دهل، سرنا، قیچک و رباب است. خود بنده نیز قیچک را از 12 سالگی نزد پدرم یاد گرفتم. نسل اندر نسل ما همه خنیاگر بوده اند. در حال حاضر کار ساخت ساز را نیز خودم انجام می دهم. ضمن اینکه من نشان درجه یک هنری از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دارم.

این هنرمند موسیقی نواحی در رابطه با رپرتواری که اجرا کرد، گفت: بابا گل افروز و لیلی جان قطعاتی بودند که من در این برنامه اجرا کردم. بابا گل افروز یک آدم دوست داشتنی بوده که دلزده می شود و می رود. آن قدر دنبال او می گردند ولی پیدا نمی شود. لیلی جان هم یک شعر اصیل سنتی است که مردم سیستان آن را در مراسم ها می خوانند.

قادر آتشگر با اشاره به اینکه اگر این جشنواره ها نباشند کار هنرمند فراموش می شود، در رابطه با ضرروت برگزاری جشنواره موسیقی نواحی بیان کرد: این جشنواره باعث می شود هنرمند به کارش دلگرم شود. کمک بسیار بزرگی برای هنرمندان است. من به خاطر مریضی نتوانستم با گروهم به کرمان بیایم. خداوند کسانی که جشنواره برگزار می کنند را حفظ کند و بدانند که دعای خیر هنرمندان پشت سر آن ها است. امیدوارم بیماری کرونا هر چه زودتر رفع شود.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 15 آذر 1399 بروزرسانی: 15 آذر 1399 گردآورنده: spikenews.ir شناسه مطلب: 753

به "موسیقی تاریخی سیستان از زبان حبیب الله قادر آتشگر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موسیقی تاریخی سیستان از زبان حبیب الله قادر آتشگر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید