مقامات سعودی 12 محله در جده را تخریب کردند

به گزارش اخبار مشروح، مقامات سعودی روز شنبه باوجود اعتراضات و خشم ساکنان جده، 12 محله را تخریب کردند.

مقامات سعودی 12 محله در جده را تخریب کردند

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، مقامات سعودی روز شنبه باوجود اعتراضات و خشم ساکنان جده، 12 محله را تخریب کردند و این درحالی است که بسیاری از سازمان های حقوق بشری نسبت به آوارگی ساکنان این محله ها هشدار داده بودند.

به گزارش رسانه های داخلی عربستان، مقامات سعودی روز شنبه به ساکنان بنی مالک، الورود، مشرفة، الجامعة، الرحاب، العزیزیة، الروابی، الربوة، المنتزهات، قویزة، العدل والفضل، أم السلم اطلاع دادند که منازل خود را فورا تخلیه کنند.

به گزارش الخلیج التازه، مقامات سعودی اعلام کرده بودند که تخریب منازل جده در ماه رمضان متوقف خواهد شد و این درحالی بود که قبل از ماه رمضان 22 محله به صورت ناگهان و بدون اطلاع رسانی تخریب شده بودند.

سازمان حقوق بشری القسط اظهار داشت که بر اساس نظرسنجی انجام شده، مقامات سعودی با اخراج ساکنان جده و تخریب منازل آن ها، رفتار های خشونت آمیزی با ساکنان این منطقه داشته اند.

این سازمان حقوق بشری اظهار داشت که مقامات سعودی در اواخر سال 2021 و اوایل سال 2022 تعداد زیادی از مردم را از خانه هایشان بیرون راندند، بدون اینکه در بسیاری از موارد هشدار قبلی داده شود.

این سازمان تاکید کرد: مصادره زمین و جابجایی اجباری و خرید غیرقانونی زمین و املاک واقع در منطقه های که مقامات سعودی قصد تخریب آن را دارند، از اقدامات قدیمی و مداوم آن ها است که بارزترین نمونه آن چند سال گذشته، آوارگی وحشیانه هزاران نفر از قبیله الحویطات در سال 2020 در نزدیکی دریای سرخ برای ادامه پروژه شهر نئوم بود.

القسط در ادامه افزود: براساس نظرسنجی انجام شده بیش از 91 درصد از املاک مسکونی و تجاری پاسخگویان تخریب شده است و 80 درصد اظهار داشتند که صاحب املاک بوده اند و 20 درصد نیز مستاجر هستند.

در مورد مدت اقامت، پاسخ ها بین افرادی که 60 سال در ملک خود زندگی کرده اند و افرادی که یک سال در ملک خود ساکن بوده، متغیر است و 75.8 درصد از شرکت کنندگان گزارش داده اند که املاک آن ها تخریب شده، در حالی که 12.1 درصد پاسخ منفی داده اند.

در رابطه با اثبات مالکیت، 7/85 درصد اظهار داشتند که سند مالکیت خود را در اختیار دارند و بقیه (3/14 درصد) که پاسخ منفی دادند، از سختی مراحل اخذ سند و عدم جدیت مسئولان در این موضوع صحبت کردند.

تخریب منطقه ها مسکونی جده بحران مسکن در عربستان را تشدید کرده و قیمت اجاره در سطح شهر به شدت افزایش یافته است به گونه ای که ساکنان جده اظهار داشتند که اجاره بها مسکن در عرض چند روز دو برابر شده و بسیاری از آن ها توان پرداخت آن را ندارند.

جده با 4.5 میلیون نفر جمعیت، دومین شهر بزرگ عربستان سعودی است. این شهر یک مرکز مهم اقتصادی و دروازه ورود میلیون ها نفری است که سالانه برای انجام مراسم حج به مکه می فرایند.

تخریب منطقه ها مسکونی جده بخشی از طرح دولت برای جایگزین کردن پروژ ه های بزرگ است. حداقل 10 محله تا به امروز به طور کامل نابود شده اند و عملیات تخریب در 10 محله دیگر همچنان ادامه دارد.

این طرح حدود 60 منطقه را هدف قرار می دهد که عمدتاً در بخش جنوبی شهر هستند وپیش بینی می شود ماه ها ادامه یابد.

ساکنان جده اظهار داشتند که تخریب منطقه ها مسکونی از طریق مقامات سعودی آن ها را غافلگیر کرد؛ چرا که آن ها زمان بسیار کمی برای ترک محله خود و جابه جایی دارند.

تخریب جده در حالی صورت گرفت که محمد بن سلمان ولیعهد سعودی یک پروژه سرمایه گذاری تازه برای ساخت چهار بنای مهم جهانی خانه اپرا، موزه، استادیوم ورزشی و حوضچه های اقیانوسی و مزارع مرجانی را علاوه بر ده پروژه توریستی ویژه را در چارچوب اجرای برنامه های چشم انداز 2030 در این شهر آغاز کرده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 14 تیر 1401 بروزرسانی: 14 تیر 1401 گردآورنده: spikenews.ir شناسه مطلب: 1537

به "مقامات سعودی 12 محله در جده را تخریب کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مقامات سعودی 12 محله در جده را تخریب کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید