مراسم معرفی برگزیدگان مرحله اول جایزه شعر شاملو

به گزارش اخبار مشروح، تهران (پانا) - مراسم معرفی برگزیدگان مرحله اول ششمین دوره جایزه شعر احمد شاملو برگزار گردید.

مراسم معرفی برگزیدگان مرحله اول جایزه شعر شاملو

به گزارش ایسنا بر اساس خبر رسیده، احمد پوری در نشست خبری این دوره از جایزه که در پی محدودیت های کرونایی، به روال هر سال برگزار نشد و ناگزیر سخنرانی داورها و شعرخوانی برگزیدگان در قالب ویدئوهای از پیش ضبط شده روی سایت رسمی این جایزه به نمایش درآمد، پس از خواندن بیانیه جایزه شعر شاملو، اسامی برگزیدگان را به این توضیح اعلام نمود:

منتخبان حوزه مدایح بی صله:

مجموعه شعر از هر از گاه، مظاهر شهامت، نشر سیب سرخ.

جنون دارد این دوچرخه، ایرج ضیایی، نشر سیب سرخ.

منتخبان حوزه هوای تازه:

تر از باد، پری ناز سعیدی، نشر شانی.

ریشه های سنگ، کسرا تبریزی، انتشارات مهر و دل.

هیأت داوران مرحله نخست ششمین دوره جایزه شعر شاملو اسامی کتاب های راه یافته به مرحله دوم را به توضیح زیر اعلام می نمایند:

1.اینجا نیروی جاذبه کمتر است، رزا جمالی، انتشارات مهر و دل.

2. تعطیلات، صادق کریمی، نشر هشت.

3.تنها برف می تواند، رؤیا روزبهانی، انتشارات فصل پنجم.

4.چرخ زدن با دلتنگی، محمدباقر کلاهی اهری، انتشارات آرادمان.

5. چرخ کاترین، زهرا زمان، نشر مایا.

6.خالکوبی پروانه بر اژدها، بهزاد خواجات، انتشارات فصل پنجم.

7.خواب موریانه ها، یونس گرامی، نشر سیب سرخ.

8. خونیکا، زهرا حیدری، نشر هشت.

9. شعر بلند شرایط، فرشاد سنبل دل، نشر افراز.

10. فتحه، متین عابدی، کتاب فانوس.

11.فریاد مویرگ های کف دست، فرشید فرهمندنیا، انتشارات آسنی.

12.کپور در آب های سیاه، سیروس نوذری، نشر سیب سرخ.

هوشنگ چالنگی از داوران مرحله اول جایزه در ویدئویی درباره تجربه اش از داوری در این دوره جایزه گفت: مجموعا حدود 169 کتاب برای آنالیز به من داده شده بود که در طول بیش از 60 تا 70 روز آن ها را آنالیز کردم. برای بالا بردن دقت کار و این که حقی از کسی ضایع نگردد، بیشتر کتاب ها را چند بار خواندم؛ از این رو انتخابی که داشته ام، انتخابی عادلانه و دقیق بوده است.

این شاعر اضافه نمود: خوشبختانه نتیجه به شکلی بود که دیگر داوران و همکاران عزیز هم به تعدادی از همان کتاب هایی که من امتیاز داده بودم، امتیاز بالاتر داده بودند. از میان انتخاب های من، سه یا چهار اثر با دیگر داوران مشترک بود.

جالب است در دوره ای دیگر هم که من داور بودم، باز به همین ترتیب انتخاب هایم با یکی از داوران جوان مشترک بود و مسرور شدم که معیارهای ما قدیمی ترها با شعرشناسان جوان هم خوانی دارد.

چالنگی درباره کیفیت کارهای رسیده نیز گفت: در میان مردم، هم مخاطبان شعر بسیارند و هم شاعران. افراد زیادی در این زمینه مطالعه نموده اند. و به این علت، خواه ناخواه تعداد آثاری که از غنا و سطح بالایی برخوردارند قابل توجه است. فکر می کنم شماری از مخاطبان شعر تعدادی از کارهایی را که به آن ها امتیاز بیشتری دادم می پسندند

چرا که این آثار به لحاظ هستی نگری، غنای کار و انسانی بودن قابل توجه بودند.

او همچنین درباره معیارهای داوری بیان نمود: ما حدود هشت، نه سطح بین خودمان مطرح نموده بودیم، از جمله پرداختن به مسائل انسانی، مسائل اجتماعی و تاریخی که به نظر من همه این ها در کار غنایی می تواند انعکاس پیدا کند.

البته شاعرانگی شعر برای من اهمیت ویژه ای دارد، شعر دنیا هم این گونه است. اگر شعری اجتماعی باشد ولی جنبه های شاعرانه آن ضعیف باشد، بی فایده است. چیزی که شاعر سطح بالا حتماً به سراغش می رود. برای بعضی شعر انعکاس شرایط اجتماعی است، حتی اگر به لحاظ شعری اثر ضعیفی باشد. من معتقدم که شعر باید هستی نگری کلی بشری داشته باشد و این شامل متر و معیارهای اجتماعی هم می گردد؛ به همین دلیل است که شعر شاملو در ذهن ها و یادها می ماند چرا که گویی کل رنج بشری را شامل می گردد و یا موضوعش می تواند در طول تاریخ تکرار گردد.

شعر خواه ناخواه به سمت جامعه نگری می رود اما این زمینه شعر است و یک شاعر مطلع می داند که باید از این بستر به شکلی استفاده کند که جنبه غنا و شاعرانگی آن هم حفظ گردد. در ادامه ویدئو احمد پوری دیگر داور این جایزه پخش شد که صحبت های خود را این گونه شروع کرد: سال جاری ششمین سال برگزاری جایزه شعر شاملوست.

در این شش سال دست اندرکاران جایزه نشیب و فرازهای زیادی داشتند. انتقاداتی شد که به نظر ما بسیار طبیعی است. از بعضی آموختیم و سعی کردیم به کار ببریم. بعضی از نظرها هم از سر هیجان و بی صبری و یک مقدار از سر بی مهری بود. ولی ما تا به امروز از مجموعه کار خو راضی هستیم. این نویسنده و مترجم شعر اضافه نمود: سال جاری نزدیک به 170 اثر به جایزه رسید.

کتاب های شعری که در سال 1398به چاپ رسیده بودند، در یک مرحله نسبتاً طولانی توسط سه داور آنالیز و نزدیک به 16 کتاب انتخاب شدند.

درباره معیارهای انتخاب داوران در بیانیه به نکات لازم اشاره شده است. او در ادامه بیان نمود: خوشبختانه سال جاری به نظر می رسید شعرها جهش قابل توجهی نسبت به سالهای پیش داشتند و این، کار داوران را سخت نموده بود.

اگر دست ما برای انتخاب بیشتر بازتر بود، امکانش بود چون همان طور که گفتم آثار به شکل قابل توجهی از نظر کیفی رشد نموده بودند.

درباره بعضی از کتاب ها مجبور شدیم در میانه داوری کنارشان بگذاریم، حدود پنج شش عنوان کتاب هاییکه شاعرهای شان تمایل به شرکت در رقابت ادبی نداشتند و ناشران بدون هماهنگی با ایشان اثر را برای دبیرخانه فرستاده بودند، بعضی از آثار هم با اصول ما تعارض داشتند، یعنی به علت تاریخ انتشار و یا قالب شعری کلاسیک شان واجد شرایط شرکت در رقابت این دوره نبودند.

پوری اضافه نمود: یکی از ویژگی هایی که داوری این دوره را با داوری های قبلی متفاوت می کرد این بود که ما در جلسه داوران با همفکری دبیر جایزه دو بخش و زمینه تازه برای جایزه در نظر گرفتیم، بخش مدایح بی صله که ویژه شاعرانی است که فکر می کنیم شعرشان قدر لازم را ندیده است و دیگری بخش هوای تازه ویژه شاعران جوانی که به رغم تجربه حضور کمتر در این حوزه، کار درخشانی انجام داده اند و امیدواریم در سال های آینده بیشتر بدرخشند. فرایند داوری در مجموع کاری زمان بر و سخت بود که شرایط کرونایی هم کار را مشکل تر می کرد چرا که امکان برگزاری جلسات متعدد را نداشتیم، با این حال در نهایت امر کار را به فرجام رساندیم.

این آثار به مرحله دوم می فرایند و داوران مرحله بعدی برگزیده نهایی را انتخاب خواهند کرد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 1 دی 1399 بروزرسانی: 1 دی 1399 گردآورنده: spikenews.ir شناسه مطلب: 784

به "مراسم معرفی برگزیدگان مرحله اول جایزه شعر شاملو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مراسم معرفی برگزیدگان مرحله اول جایزه شعر شاملو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید