ساخت باتری جدیدی که در دمای اتاق مایع می ماند

به گزارش اخبار مشروح، محققان مدعی ساخت باتری جدیدی با استفاده از آلیاژها شده اند که مزایای متعدد باتری های حالت جامد و مایع را تلفیق نموده و عملکرد بهتری از باتری لیتیوم-یون دارد.

ساخت باتری جدیدی که در دمای اتاق مایع می ماند

باتری های حالت جامد و مایع معایب و مزایای خود را دارند. حال محققان دانشگاه تگزاس در آستین مدعی ساخت باتری جدیدی شده اند که مزایای این دو باتری را ارائه می نماید. به گفته آن ها این باتری، اولین باتری تماماً فلز مایع است که توانایی بکارگیری در دمای اتاق را داشته و عملکرد بهتری از باتری های لیتیوم-یون دارد.

باتری های فلز مایع همانطور که از نامشان پیداست، دارای الکترودهایی از جنس فلز مایع هستند. این باتری ها نسبت به باتری های حالت جامد، مقاومت بیشتری در برابر فرسودگی داشته و افزایش مقیاس آن ها با اضافه کردن مایع بیشتر امکان پذیر است. اما این باتری ها یک نقطه ضعف عظیم یعنی دما دارند. برای مایع نگاه داشتن فلزات باید باتری را با استفاده از تجهیزات سنگین و پر مصرف تا دمای حداقل 240 درجه سانتی گراد حرارت داد.

حال محققان برای ساخت باتری جدید به دنبال آلیاژهایی رفتند که در دماهای پایین تر در حالت مایع باقی می مانند. آن ها دریافتند آلیاژهای سدیم-پتاسیم (برای آند) و گالیوم-ایندیوم (برای کاتد) از دیگر آلیاژها عملکرد بهتری نشان می دهند. این آلیاژها در دمای 20 درجه سانتی گراد مایع باقی ماندند که به گفته محققان کمترین دمای عملیاتی برای هر نوع باتری تماماً فلز مایع است.

در این باتری الکترودهای فلزی توسط یک الکترولیت ارگانیک مایع که در بین آن ها قرار گرفته از یکدیگر جدا می شوند. محققان می گویند باتری جدید چند برابر سریع تر از باتری لیتیوم-یون شارژ و تخلیه شده و انرژی و چگالی توان بیشتری دارد.

محققان می گویند با از میان برداشته شدن سد دما می توان از این باتری در طیف گسترده ای از وسایل الکترونیکی، از گجت های پوشیدنی گرفته تا سیستم های ذخیره انرژی مقیاس عظیم، استفاده کرد. به گفته محققان این باتری مزایای باتری های حالت جامد و مایع از جمله انرژی، انعطاف پذیری و پایداری بیشتر را بدون معایب آن ها ارائه نموده و در مصرف انرژی صرفه جویی می نماید.

البته توسعه این باتری هنوز تمام نشده و محققان به دنبال بهبود آن هستند. فلز گالیم گرانقیت است به همین دلیل محققان به دنبال استفاده از آلیاژهای دیگری هستند که در آن ها فلزات رایج تر به کار رفته است.

یافته های این تحقیق در ژورنال Advanced Materials منتشر شده است.

منبع : دیجیاتو

منبع: آی تابناک
انتشار: 16 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: spikenews.ir شناسه مطلب: 566

به "ساخت باتری جدیدی که در دمای اتاق مایع می ماند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساخت باتری جدیدی که در دمای اتاق مایع می ماند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید