رشد 90 درصدی شرکت های دانش بنیان در سال گذشته

به گزارش اخبار مشروح، به گزارش خبرنگاران به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری خاطرنشان کرد؛ 8 هزار و 368 شرکت دانش بنیانی تا به امروز در کشور ایجاد شده است که از این تعداد، 5 هزار و 445 شرکت از نوع دانش بنیان تولیدی و 2 هزار و 923 شرکت از نوع دانش بنیان نوپا هستند.

رشد 90 درصدی شرکت های دانش بنیان در سال گذشته

براساس این گزارش، شرکت های دانش بنیانی که در آخرین اظهارنامه خود دارای عایدی عملیاتی باشند، به شرط فعالیت در حوزه فناوری های برتر به عنوان فراوریی شناخته می شوند.

بعلاوه شرکت های دانش بنیانی که اظهارنامه مالیاتی ندارند یا بر اساس آخرین اظهارنامه مالیاتی خود بدون عایدی عملیاتی باشند، به عنوان دانش بنیان نوپا شناخته می شوند.

شرکت های دانش بنیان با فعالیت درانواع حوزه های مختلف، به دو گروه شرکت های دانش بنیان فراوریی و نوپا دسته بندی شده و دانش بنیان های نوپا یا فراوریی نیز بر اساس نوع فعالیت، پیچیدگی و اهمیت فناورانه در 3 گروه نوع یک، نوع دو یا نوع 3 دسته بندی می شوند.

حوزه های فناورانه فناوری زیستی، کشاورزی و صنایع غذایی، دارو و فرآورده های پیشرفته تشخیص و درمان، مواد پیشرفته و محصولات مبتنی بر فناوری های شیمیایی و ماشین آلات و تجهیزات پیشرفته از جمله حوزه های اصلی فعالیت شرکت های دانش بنیان است و سعی دارند تا در این حوزه ها دستاوردها و محصولات مناسبی را فراوری و عرضه نمایند.

بعلاوه حوزه های وسایل، ملزومات و تجهیزات پزشکی، برق و الکترونیک، فوتونیک، مخابرات، فناوری اطلاعات و نرم افزارهای رایانه ای، خدمات تجاری سازی و صنایع فرهنگی، خلاق، علوم انسانی نیز از دیگر عناوین حوزه های فعالیت دانش بنیان های کشور است.

براساس این گزارش، معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری به عنوان متولی ایجاد و شکل گیری اکوسیستم دانش بنیان و رشد و توسعه شرکت های فعال دراین حوزه بوده و درجهت رشد هرچه بیشتر این شرکت ها طی سال های اخیر گام برداشته است.

با توجه به اقدامات معاونت علمی در جهت رشد و توسعه دانش بنیان ها در کشور طی چند سال اخیر، شاهد رشد چشمگیر شرکت های دانش بنیان در حوزه های مختلف بوده ایم، به طوری که براساس آمار اعلام شده، درسال 1400 حدود 750 شرکت دانش بنیان نو ایجاد شده، اما در سال 1401، تعداد شرکت های نو به هزار و 400 مورد رسیده و این خود گواهی بر رشد حدود 90 درصدی تعداد شرکت های دانش بنیان در کشور بوده است.

این درحالی است که نهایی سازی و ابلاغ قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان نیز در اجرایی شدن این رشد و توسعه اثرگذار و گامی بلند در جهت شکل گیری اکوسیستم فناوری و نوآوری کشور و عرضه محصولات دانش بنیان به جامعه بوده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 6 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 6 اردیبهشت 1402 گردآورنده: spikenews.ir شناسه مطلب: 1691

به "رشد 90 درصدی شرکت های دانش بنیان در سال گذشته" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رشد 90 درصدی شرکت های دانش بنیان در سال گذشته"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید