دمکرات ها کنترل سنای آمریکا را به دست گرفتند

به گزارش اخبار مشروح، هر دو نامزد حزب دموکرات در دور دوم انتخابات مجلس سنای آمریکا در ایالت جورجیا پیروز شدند تا سناتورهای جمهوریخواه را شکست دهند. به این ترتیب دموکرات ها 50 کرسی و جمهورخواهان نیز 50 کرسی در مجلس سنا خواهند داشت.

دمکرات ها کنترل سنای آمریکا را به دست گرفتند

به گزارش یورونیوز، کامالا هریس، معاون جو بایدن از روز 20 ژانویه (اول بهمن) با رسیدن به ریاست سنا خواهد توانست تا در صورت تساوی آراء حزب دموکرات را به حزب اکثریت در این مجلس تبدیل کند.

طبق برآورد رسانه های آمریکایی رافائل وارنوک با کسب بیش از دو میلیون و 227 هزار رای توانست کلی لوفر، رقیب جمهوریخواه خود را شکست دهد و به مجلس سنا راه یابد تا نخستین کرسی این ایالت به هم حزبی جو بایدن رئیس جمهور منتخب آمریکا برسد. با این نتیجه وی نخستین سناتور سیاه پوست در تاریخ ایالت جورجیا خواهد بود.

وارنوک کشیشی است که از 15 سال گذشته راهنمایی کلیسای آتلانتا را برعهده دارد جایی که مارتین لوتر کینگ، رهبر جنبش حقوق مدنی آمریکایی های آفریقایی تبار در آنجا فعالیت و تبلیغ می کرد.

آخرین برآوردها حکایت از آن دارد که جون اوسوف، دیگر نامزد دموکرات نیز با پیشی دریافت از پردو، سناتور کنونی جورجیا دومین کرسی این ایالت را هم از آن دموکراتها نموده است.

با پیروزی اوسوف 33 ساله سهم هر دو حزب از کرسی های سنا در عدد پنجاه مساوی خواهد شد و با توجه به نقش کامالا هریس بعنوان رییس سنا، راه جو بایدن برای پیشبرد برنامه هایش هموار خواهد شد.

هیچ یک از نامزدها در دور نخست انتخابات مجلس سنا که همزمان با انتخابات ریاست جمهوری، سوم نوامبر گذشته برگزار گردید، پیروز به کسب نصاب 50 درصدی لازم برای پیروزی نشدند. اما آقای پردو در انتخابات ماه نوامبر با کسب 49.7 درصد آراء در آستانه پیروزی بر جون اوسوف قرار داشت ولی خانم لوفلر با کسب 25.9 درصد آراء از آقای وارنوک که 32.9 درصد آراء را کسب نموده بود، عقب افتاد.

پیروزی وارنوک نمادی از یک تغییر چشمگیر در سیاست های ایالت جورجیای آمریکا است چرا که این ایالت سال هاست که به عنوان پایگاه جمهوری خواستار شناخته می شود. جو بایدن نامزد دموکرات ها توانست در نوامبر گذشته برای نخستین بار دموکرات ها را بعد از انتخابات ریاست جمهوری سال 1992، در این ایالت پیروز کند. بایدن در رقابتی نزدیک با ترامپ توانست حدود 12 هزار رای بیشتر از او در جورجیا کسب کند. البته در انتخابات سنا، دموکرات ها از سال 2000 در این ایالت پیروز نشده بودند.

وارنوک 51 ساله پس از معین شدن نتایج اولیه گفت: امشب با امید، سخت کوشی و کنار یکدیگربودن ثابت کردیم که همه چیز ممکن است.

با این حال سناتور لوفر رقیب آقای وارنوک در نیمه شب به وقت محلی در پیغام کوتاهی به طرفداران خود از قبول شکست خودداری کرد و گفت: می خواهیم اطمینان حاصل کنیم که همه رای ها شمرده می شوند. هر رای قانونی شمرده خواهد شد.

لوفر که تا زمان نهایی شدن نتایج انتخابات همچنان سناتور جورجیا باقی خواهد ماند گفت که صبح چهارشنبه به واشنگتن بر می شود تا به گروهی از سناتورهای جمهوری خواه بپیوندد که رای کنگره برای تایید پیروزی بایدن را به چالش می کشند.

وی خطاب به طرفداران خود و حزب جمهوری خواه گفت: می خواهیم برای شما بجنگیم.

منبع: فرارو
انتشار: 24 بهمن 1399 بروزرسانی: 24 بهمن 1399 گردآورنده: spikenews.ir شناسه مطلب: 882

به "دمکرات ها کنترل سنای آمریکا را به دست گرفتند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دمکرات ها کنترل سنای آمریکا را به دست گرفتند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید