باید هرچه سریع تر هنر خوشنویسی و نستعلیق ثبت جهانی شود

به گزارش اخبار مشروح، خبرگزاری مهر/ براساس سخنان مدیر مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد، باید هرچه سریع تر هنر خوشنویسی و نستعلیق ثبت جهانی شود.

باید هرچه سریع تر هنر خوشنویسی و نستعلیق ثبت جهانی شود

مراسم رونمایی کتاب طلایه داران هنر خوشنویسی موزه میرعماد با حضور محمدرضا کارگر مدیرکل امور موزه ها، کیا پارسا مدیر مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد، غلامحسین امیرخانی رئیس انجمن خوشنویسان ایران، رضا یساولی مدیر هنری کتاب طلایه داران هنر خوشنویسی ایران در سالن سینمای موزه ملت مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد برگزار گشت.

کیا پارسا گفت: خوشنویسی به عنوان اتفاقی مهم در دنیای هنر بازتاب هنردوستی است و امید می رود با همت متولیان بخش های مختلف در بدنه میراث فرهنگی هرچه سریع تر شاهد ثبت دنیای هنر خوشنویسی و نستعلیق باشیم.

پارسا با اشاره به اینکه 89 قطعه از آثار موزه میرعماد ثبت ملی شده اند، افزود: این موزه از سال 76 افتتاح شده و طی این سالها از وظایف خود در راستای برگزاری نمایشگاه و کارگاه های آموزشی هیچگاه غافل نبوده است.

مدیر مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد ابراز امیدواری کرد این کتاب که به همت انتشارات یساولی منتشر شده در آینده به عنوان منبع مهم اطلاعاتی مورد استفاده پژوهشگران قرار بگیرد.

در ادامه محمدرضا کارگر گفت: در چند سال اخیر شاهد بودم که استاد امیرخانی و آقای یساولی با چه علاقه ای پیگیر انتشار این کتاب بودند که در نهایت این مهم محقق شد.

او با تاکید بر اهمیت شخصیت میرعماد اظهار داشت: زمانی که در رابطه با یک هنرمند تأثیرگذار مانند میرعماد صحبت می کنیم، به جامعه داخلی و بین المللی یادآوری می کنیم که هنر مهمترین موضوع ایرانی ها در همه اعصار بوده است. همچنین این چنین اتفاقاتی اجازه فراموشی را به این هنر ارزشمند نمی دهد.

خط به عنوان هنری مجرد دارای نبوغ است

او با تاکید بر ارزش خط به عنوان یک اثر هنری مستقل، شرح داد: با برگزاری چنین مراسمی به هنر خط توجه می شود. هنری که بطور مستقل دارای نبوغ است و جدا از متن، یک اثر هنری تلقی می شود. خط مجرد از متن و به عنوان یک هنر می تواند مورد توجه قرار گیرد و خود نمایی کند.

کارگر با اشاره به جایگاه بین المللی این هنر ادامه داد: افراد بسیاری در دنیا محو زیبایی این هنر می شوند و مجموعه ای را خریداری می کنند که این موضوع گواه جایگاه ویژه هنر خوشنویسی در جوامع بین الملل است.

او در ادامه ابراز امیدواری کرد که جامعه بتواند برای تک تک هنرمندانش موزه ای مانند میرعماد داشته باشد و افزود: زمانی که خودمان را با بقیه کشورها قیاس می کنیم، متوجه می شویم ایران تا چه اندازه در داشتن هنرمندان برجسته غنی است ولی ما توان قدرشناسی و معرفی این هنرمندان را به نسل نو نداریم. این موضوع جای تأسف دارد و میراث فرهنگی باید در این زمینه پویاتر و فعال تر باشد.

مدیرکل امور موزه ها همکاری شکل گرفته بین چند نهاد خصوصی و دولتی برای انتشار چنین کتاب نفیسی را به فال نیک گرفت و گفت: نقش این کتاب در معرفی هنر خوشنویسی کمتر از موزه نیست. موزه میرعماد نیز یکی از موزه های پیروز کشور است و از تک تک همکارانم در این موزه و استاد امیرخانی و یساولی برای انتشار این کتاب تشکر می کنم.

کتابی کامل برای شناساندن تاریخ خوشنویسی کشور

در ادامه استاد غلامحسین امیرخانی پشت تریبون دعوت شد و با تاکید بر ارزش فرهنگ و هنر در شکل گیری اصل و موجودیت انسان اظهار داشت: خوشحالم فرصتی برای پرداختن به مطالبی که پایه و اصل موجودیت انسان است، مهیا شد. اصلی که متأسفانه در عصر امروز مورد بی توجهی قرار گرفته است. توجه به فرهنگ بسیار مفصل است، این گنج باید شناخته و قدر آن دانسته شود.

او در صحبت هایش به پیشینه هنر خوشنویسی اشاره کرد و گفت: این هنر از میانه دوره ساسانی به وجود آمده و با توجه به نشانه های پیدایش آن در نزدیکی کرمان، هنری ایرانی محسوب می شود که در ادامه و دوره اسلامی نیز وسعت پیدا کرد.

امیرخانی در ادامه به جایگاه و نقش هنر خوشنویسی در دوره معاصر و در موزه های دنیا اشاره کرد و افزود: این هنر بیش از اینکه در کشور خودمان به آن توجه شود در دنیا دارای هویت است.

او همچنین با تأسف برای از بین رفتن رشته های هنری اظهار داشت: در گذشته بیش از 150 رشته هنری در کشور وجود داشته که بیش از 100 رشته یا از بین رفته اند و یا در حال از بین رفتن هستند. مسئولیت پیگیری و حمایت از این هنرها بر ما واجب است. ما تمام دستاوردهای دنیای امروز را قدردان بزرگان هنرمندی هستیم که امانتی را در اختیار ما گذاشته اند و باید در حفظ این امانت ها کوشا باشیم.

این استاد هنر خوشنویسی با ابراز خوشنودی از انتشار کتاب نفیس طلایه داران هنر خوشنویسی اظهار کرد: باید برای معرفی هنرمندان کشور الگوسازی شود و این افراد به جوانان معرفی شوند. این کتاب مجموعه ای کامل برای هر کسی است که هیچ اطلاعی از جریان تاریخی خوشنویسی کشور ندارد و نمونه هایی ارزنده همراه با نقشه جغرافیای فرهنگی کشور در آن وجود دارد، که حائز اهمیت است.

یساولی نیز با ابراز خوشحالی از انتشار این کتاب گفت: این کتاب نتیجه کار یک تیم است، مدیون آنها هستم و از همه تشکر می کنم. انتشار این کتاب مسئولیت سنگینی را برای کتاب های بعدی روی دوشم گذاشت.

فلسفی از دیگر سخنرانان این مراسم بود که در صحبت هایش به اهمیت خوشنویسی و تاریخچه این هنر ارزشمند پرداخت. همچنین در ادامه فیلم مستند داستانی میرعماد ساخته نیما جوادی روایتی از زندگی میرعماد الحسنی سیفی قزوینی خوشنویس دوره صفوی برای حاضران در سالن نمایش داده شد و کیوان ساکت نیز به نواختن سه تار پرداخت.

در پایان از کتاب طلایه داران هنر خوشنویسی ایران رونمایی و لوح تقدیری از سوی امیرخانی به یساولی و نیز کتاب و لوح تقدیری از سوی کیا پارسا به نیما جوادی تقدیم شد.

منبع: همگردی
انتشار: 21 آبان 1400 بروزرسانی: 21 آبان 1400 گردآورنده: spikenews.ir شناسه مطلب: 1308

به "باید هرچه سریع تر هنر خوشنویسی و نستعلیق ثبت جهانی شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باید هرچه سریع تر هنر خوشنویسی و نستعلیق ثبت جهانی شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید