بانک ملی ورشکسته شده است؟

به گزارش اخبار مشروح، احسان خاندوزی وزیر اقتصاد به یکی از وعده هایش که انتشار صورت های اقتصادی بانک ها پس از مدت ها تاخیر بود، عمل کرد.

بانک ملی ورشکسته شده است؟

به گزارش خبرنگاران، در اولین گام صورت های مالی بانک ملی درسال99 منتشر شد. گزارشی که بسیار مورد توجه قرار گرفته و دارای نکات مهمی است. بعضی می گویند این گزارش نشان می دهد بانک ملی در واقع یک مجموعه ورشکسته است.

گزارش منتشر شده در کدال چه می گوید؟

صورت های مالی تلفیقی حسابرسی نشده سال 1399 بانک ملی نشان می دهد، این بانک در انتها سال گذشته 325 هزار و 914 میلیارد تومان سپرده سرمایه گذاری مدت دار و 158 هزار و 334 میلیارد تومان سپرده جاری و پس انداز قرض الحسنه داشته است.

مجموع مانده تسهیلات اعطایی این بانک هم به عدد 272 هزار و 982 میلیارد تومان رسیده است. بعلاوه 65 هزار و 523 میلیارد تومان به سرفصل مطالبات از دولت منتقل شده است.

59 هزار و 736 میلیارد تومان موجودی نقد بانک ملی و 74 هزار و 322 میلیارد تومان هم مطالبات بانک از بانک ها و موسسات اعتباری است. این سرفصل در واقع منابعی است که بانک در قالب بازار بین بانکی به سایر بانک ها قرض داده است.

همان طور که ارقام جدول نشان می دهد، سرمایه بانک ملی در سال 99 با تجدید ارزیابی دارایی ها از عدد 19 هزار و 856 میلیارد تومان به 92 هزار و 292 میلیارد تومان رسیده که بالاترین رقم سرمایه ثبت شده در بین کل بانک های کشور است.

ارقام به میلیارد تومان است

با وجود رشد 364 درصدی سرمایه بانک ملی، این بانک با ثبت زیان 67 هزار و 523 میلیارد تومانی، زیان انباشته بانک معادل 73 درصد از سرمایه بانک است و این بانک مشمول ماده 141 قانون تجارت می شود.

براساس این ماده: اگر بر اثر زیان های وارده حداقل نصف سرمایه شرکت از بین برود، هیات مدیره مکلف است بلافاصله مجمع عمومی فوق العاده صاحبان سهام را دعوت نماید تا موضوع انحلال یا بقاء شرکت مورد شور و رای واقع شود.

هرگاه مجمع مزبور رای به انحلال ندهد باید در همان جلسه و با رعایت مقررات ماده 6 این قانون سرمایه شرکت را به مبلغ سرمایه موجود کاهش دهد.

در صورتی که هیات مدیره برخلاف این ماده به دعوت مجمع عمومی فوق العاده مبادرت ننماید و یا مجمعی که دعوت می شود نتواند مطابق مقررات قانونی منعقد شود، هر ذینفع می تواند انحلال شرکت را از دادگاه صلاحیت دار درخواست نماید.

با استناد به این ماده بسیاری می گویند بانک ملی ورشکست و یا در آستانه ورشکستگی است اما در مقابل عده ای دیگر می گویند این بنگاه مالی بسیار ارزشمند است و با تجدید ارزیابی دارایی ها زیان خود را جبران و از ذیل این ماده خارج می شود.

متن کامل صورت های مالی بانک ملی، منتشر شده روی سامانه کدال را می توانید در اینجا بخوانید.

منبع: فرارو
انتشار: 6 مهر 1400 بروزرسانی: 6 مهر 1400 گردآورنده: spikenews.ir شناسه مطلب: 1260

به "بانک ملی ورشکسته شده است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بانک ملی ورشکسته شده است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید