بازگشت 62 درصد از متقاضیان دریافت مقرری بیمۀ بیکاری به کار

به گزارش اخبار مشروح، نتایج پژوهش نظرسنجی اخیر مؤسسه عالی پژوهش تامین اجتماعی در حوزه بیمه بیکاری نشان می دهد، 62 درصد از متقاضیان دریافت مقرری بیمۀ بیکاری به کار بازگشته اند.

بازگشت 62 درصد از متقاضیان دریافت مقرری بیمۀ بیکاری به کار

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، مؤسسه عالی پژوهش تأمین اجتماعی، در ادامه انجام پژوهش های نظرسنجی و افکارسنجی در حوزه رفاه و تأمین اجتماعی در سال جاری درباره مسائل مهم حوزه رفاه و سیاستگذاری اجتماعی، دونظرسنجی مختلف را درباره موضوع بیمه بیکاری در شرایط شیوع ویروس کرونا در کشور به خاتمه برد.

این نظرسنجی ها با هدف کلی به دست آوردن تصویری دقیق تر از شرایط متقاضیان دریافت بیمۀ بیکاری در شرایط شیوع ویروس کرونا و میزان رضایت آنان از خدمات ارائه شده در حوزه بیمه بیکاری و فرآیند های مرتبط با آن در دو فاز جداگانه، در شهریور و مهرماه 1396 در سطح تمامی استان های کشور صورت گرفت. جامعه آماری این نظرسنجی بیش از 700 هزار نفر از بیکار شدگان متقاضی دریافت مقرری بیمه بیکاری بود که در سامانه در نظر گرفته شده از سوی وزارت و سازمان تأمین اجتماعی در بازه زمانی ابتدای اسفند 1388 تا خاتمه اردیبهشت 1396 ثبت نام کرده بوده اند.

این پژوهش در دو فاز جداگانه با همکاری مرکز فناوری اطلاعات ارتباطات و تحول اداری، معاونت بیمه ای سازمان تأمین اجتماعی و معاونت روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی صورت گرفت، هدف اصلی پژوهش فاز اول که در شهریور 1396 انجام شد، به دست آوردن تصویری از شرایط اقتصادی و رفاهی بیکار شدگان و میزان رضایت آنان از خدمات ارائه شده در این حوزه بود. این فاز با حجم نمونه 1113 نفر در تمامی استان های کشور انجام شد.

متقاضیان بیمه بیکاری در این فاز، خود شامل دو دسته اصلی بودند: اول، کسانی که همچنان از زمان ثبت درخواست بیمه بیکاری، بیکار مانده اند و دوم، کسانی که پس از ثبت این درخواست، مجددأ مشغول به کار شده اند. فاز دوم این پژوهش پژوهش به فاصله ده روز از فاز اول، با حجم نمونۀ 1056 نفر و مجددا در سطح تمامی استان های کشور و در مهرماه 1396 انجام شد.

هدف اصلی از انجام فاز دوم، یافتن پاسخ دقیق به سؤال میزان بازگشت به کار بیکارشدگان (متقاضیان بیمه بیکاری در دوران شیوع ویروس کرونا) بود.

نتایج این نظرسنجی ها نشان می دهد تنها حدود 27 درصد از بیکارشدگان قرارداد شغلی دائم داشته و قرارداد باقی بیکارشدگان از نوع قرارداد موقت بوده است. همچنین حدود 42 درصد از بیکارشدگان دارای تحصیلات دانشگاهی بوده اند. حدود 68 درصد از بیکارشدگان ِ در این دوره زمانی، سرپرست خانوار بوده اند (لازم به ذکر است در موج اول این نظرسنجی این میزان 63 درصد ارزیابی شده بود.)

مطابق نتایج این پژوهش، 62 درصد از متقاضیان دریافت مقرری بیمۀ بیکاری، در طول ماه های گذشته مجددا مشغول به کار شدند و 38 درصد متقاضیان نیز همچنان بیکار هستند.

نتایج این پژوهش نشان داد که حدود 75 درصد از متقاضیان بیمه بیکاری از سهولت فرآیند ثبت نام در سامانه مشخص شده، رضایت داشته اند.

همچنین بیش از 93 درصد از بیکارشدگان ابراز داشته اند که در ایام بیکاری مجبور شده اند هزینه های زندگی خود و خانواده شان را کاهش دهند. بیش از 76 درصد آنان مجبور به کاهش هزینه های مواد خوراکی خانواده شان در این دوره زمانی شده اند.

مطابق نتایج این پژوهش، مصرف گوشت قرمز حدود 72 درصد از خانواده های افراد بیکارشده، به صورتی کاهش جدی پیدا کرده است و حدود 15 درصد از خانواده های بیکارشدگان، حتی پیش از دوره بیکاری نیز توان خرید گوشت قرمز به صورت ماهانه را نداشته اند.

حدود 76 درصد از خانواده ها، دچار کاهشی محسوس در مصرف مرغ، حدود 71 درصد از خانواده ها کاهش در مصرف برنج، 61 درصد خانواده ها دچار کاهش مصرف در لبنیات و حدود 42 درصد خانواده های بیکارشدگان، کاهش در مصرف تخم مرغ را در این دوره شیوع ویروس کرونا تجربه کرده اند. حدود 70 درصد از خانواده ها، کاهش در مصرف ماهانه میوه را نیز گزارش کرده اند.

به گزارش روابط عمومی موسسه عالی پژوهش تامین اجتماعی جزئیات دیگر این پژوهش متعاقبا منتشر خواهد شد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 4 دی 1399 بروزرسانی: 4 دی 1399 گردآورنده: spikenews.ir شناسه مطلب: 791

به "بازگشت 62 درصد از متقاضیان دریافت مقرری بیمۀ بیکاری به کار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازگشت 62 درصد از متقاضیان دریافت مقرری بیمۀ بیکاری به کار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید