اطرافیان خود را با ترس و خبر ناگهانی شوکه نکنید

به گزارش اخبار مشروح، یک متخصص روانپزشکی گفت: موضوع کرونا می تواند در بعضی افراد یک ترس و اضطراب ناگهانی ایجاد و سیستم روانی آن ها را دچار اختلال کند.

اطرافیان خود را با ترس و خبر ناگهانی شوکه نکنید

به گزارش خبرنگاران به نقل خبرنگاران علی ناظری متخصص روانپزشکی و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی ،گفت: ترس ناگهانی زمانی رخ می دهد که یک قضیه بدون هیچ پیش بینی باعث بهم خوردن تعادل ذهنی فرد موردنظر شود و احساس می کند یک خطر یا موقعیت او را تهدید می کند و این موضوع باعث ایجاد ترس و نگرانی در فرد می شود. این افراد یک موقعیت گوش به زنگ بودن را تجربه می کنند تا بتوانند تعادل ذهنی و روانی خود را حفظ کنند. این نمونه ترس ها با توجه به شدت و نوع بیان ،فرد را با یک غافلگیری یا شوک روانی رو به رو می کند.

او در ادامه افزود:بعضی از این افراد سعی می کنند از نظر ذهنی، جسمی و رفتاری به حد تعادل و رفتار مناسب برسند، اما بعضی دیگر به دلیل شدت غافلگیری نیاز به حمایت و کمک دارند تا بتوانند در قبال این شرایط ها، اقدامات لازم را انجام دهند. به بیان دیگر افراد گروه دوم نیاز به یک مدیریت در زمان بحران حاد دارند که باید آموزش های لازم روحی روانی توسط مشاور و اطرافیان فرد مورد نظر صورت بگیرد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی بیان کرد:اگر این منبع تهدید و خطر برای فرد به صورت مداوم باشد، در واقع ناگهانی بودن خود را از دست می دهد، اما تاثیرات مخرب آن می تواند ادامه دار باشد. همچنین ذهن و رفتار فرد به طور کامل درگیر رفع بحران و ترس می شود و تا زمانی که این بحران مدیریت نشود، سلامت روانی فرد به حد تعادل نمی رسد.

ایمنی بدن کودک با نگرانی ضعیف می شود | بچه ها را از کرونا نترسانید

ناظری گفت:همین موضوع کرونا در بعضی افراد می تواند یک ترس و اضطراب ناگهانی ایجاد و سیستم روانی آن ها را دچار اختلال کند؛ در نتیجه برنامه های زندگی این افراد را در کوتاه مدت تحت تاثیر خود قرار دهد. البته در صورت ادامه دار بودن موضوع، واکنش افراد متفاوت است و از حالت شوک و ناگهانی بودن خارج می شود که این حالت مداوم اشکالات و اختلالات خاص خود را در پی خواهد داشت.

متخصص روانپزشکی درباره ترس های ناگهانی در بچه ها عنوان نمود: رو به رو کردن بچه ها با ترس های ناگهانی، رفتار مورد تایید و سازنده ای نیست، البته بچه ها روبرو شدن با ترس های ناگهانی را به عنوان نوعی بازی در حالت متعادل و خفیف استقبال می کنند، اما به این دلیل که مغز آن ها در مرحله فراگیری و یادگیری واقع شده است، انجام این نمونه کارها توصیه نمی شود.

او ادامه داد: همچنین توصیه می شود افراد به خصوص بچه ها را با صدای بلند و حضور یک شخص به صورت غافلگیرانه رو به رو نکنید، زیرا انجام این کارها در ابتدا یک استرس و اضطراب اولیه در فرد ایجاد می کند و سلامت روانی را به خطر می اندازد. بعضی خانواده ها با دیدگاه توانمند شدن کودک در آینده و جامعه، او را با ترس و اضطراب رو به رو می کنند که به هیچ عنوان مورد تایید نیست.

در روزهای اپیدمی ویروس کرونا که افزایش استرس و نگرانی باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن می شود ،باید به توصیه های متخصصان روانپزشکی توجه ویژه و نقش موثری در کاهش استرس خود و دیگر اعضای خانواده داشته باشیم.

همچنین با توجه به شرایط موجود سعی کنیم اطرافیان خود را با ترس و خبرهای ناگهانی رو به رو نکنیم تا در حفظ سلامت روان یکدیگر نقش مثبت داشته باشیم.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 17 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: spikenews.ir شناسه مطلب: 386

به "اطرافیان خود را با ترس و خبر ناگهانی شوکه نکنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اطرافیان خود را با ترس و خبر ناگهانی شوکه نکنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید