اختراع کدهای QR خوراکی!

به گزارش اخبار مشروح، محققان سنگاپوری پرینتر سه بعدی جالبی طراحی نموده اند که می تواند کد QR قابل اسکن و خوراکی بسازد.

اختراع کدهای QR خوراکی!

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران و براساس گزارش زومیت، محققان دانشگاه فناوری و طراحی سنگاپور (SUTD) پیروز به چاپ سه بعدی کد QR خوراکی شده اند. این دستاورد با استفاده از طراحی نوآورانه سیستم روزن رانی (Extrusion) به دست آمده است که به چاپگر سه بعدی مواد غذایی اجازه می دهد به راحتی بین رشته های مختلف جابه جا گردد.

دستگاهی که محققان SUTD ساخته اند، اولین چاپگر سه بعدی مواد غذایی نیست، اما جذابیت این محصول، در استفاده از طیف گسترده تری از انواع فیلامنت خوراکی نهفته است.

فیلامنت به رشته هایی باریکی گفته می گردد که به عنوان ورودی برای چاپگرهای سه بعدی مورد استفاده قرار می گیرند. هرچند این قابلیت بسیار جالب به نظر می رسد، اما مشکل این است که برای استفاده از ترکیب های مختلف فیلامنت، نازل دستگاه باید دائماً بین آن ها تعویض گردد.

طبق اطلاعات وب سایت Science Direct، برای حل مشکل جابه جایی نازل چاپگر سه بعدی محققان SUTD، یک نازل اختصاصی برای جابه جایی بین فیلامنت ها با نیازهای فشار متفاوت طراحی شد. یکی دیگر از مزایای استفاده از یک نازل به جای تعویض مداوم آن، امکان انتقال یکپارچه است و این ویژگی به چاپ دقیق تر طرح ها نیز یاری می نماید.

تیم تحقیقاتی SUTD برای نمایش قابلیت های نازل پیروز شد چند مورد را با مواد مختلف چاپ کند که یکی از آن ها کد QR قابل اسکن و البته خوراکی بود. یافته های مربوط به پژوهش و توسعه این نازل اخیراً در مجله Future Foods منتشر شده است.

دکتر لی درباره موارد استفاده احتمالی فناوری کد QR خوراکی شرح داد که می تواند ابزاری برای یاری به افراد برای برآورده کردن نیازهای غذایی خاص باشد. از طرف دیگر، همان طور که در نمونه QR خوراکی دیدیم، می تواند برای اهداف سرگرم کننده تر یا سایر طرح های تعاملی به کار رود. این فناوری در واقع دریچه ای به روی آزادی های هنری خوشمزه باز می نماید.

227227

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 17 تیر 1403 بروزرسانی: 17 تیر 1403 گردآورنده: spikenews.ir شناسه مطلب: 1768

به "اختراع کدهای QR خوراکی!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اختراع کدهای QR خوراکی!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید