آسیاب های بادی، یکی از نماد های سنتی و معروف هلند

به گزارش اخبار مشروح، هلند را مترادف با آسیاب های بادی، گل های لاله، رودها و پنیر فروشی هایش می دانند. هر چیزی که انتظار دارید در یک کشور زیبا و سحرانگیز ببینید، هلند همه را یکجا دارد. اما هر تصویری که از این سرزمین جلگه ای در فکر داشته باشید؛ باز هم اولین چیزی که احتمالاً هنگام فکر کردن به هلند در فکرتان نقش می بندد، آسیاب های بادی است. اهمیت این نماد های زندگی بخش به قدری است که در هلند یک روز را (11 مه) به نام روز ملی آسیاب بادی نام گذاری نموده اند و در فستیوال هایی که در مناسبت های مختلف سال برگزار می گردد و یا در روز های ملی، آسیاب های بادی را غرق در تاج های گل، تندیس فرشتگان و تزئینات دیگری مثل پرچم کشور هلند می نمایند.

آسیاب های بادی، یکی از نماد های سنتی و معروف هلند

آسیاب های بادی قرن ها به هلندی ها یاری کردند تا بر مشکل کمبود آب غلبه نمایند، بنابراین اغلب چنین تصور می نمایند که هلندی ها اولین مردمانی بودند که از تکنولوژی آسیاب های بادی استفاده نموده اند. در دوران شکوه و اهمیت آسیاب های بادی، هلند مدعی بود که 10 هزار آسیاب بادی دارد، در حالی که امروز تعداد آنها به 1000 عدد می رسد. بسیاری از آسیاب های بادی برجای مانده از گذشته برای بازدید عمومی باز هستند و برخی از آنها به خانه های روستایی منتقل شدند اما باید توجه داشت که این آسیاب ها، موزه نیستند.

بر خلاف باور عموم، برای تماشا این میراث زیبای هلند مجبور نیستید از آمستردام خارج شوید. مانند تمام چیز های دیگر این آسیاب ها نیز در نزدیکی شما خواهند بود. در حقیقت 8 آسیاب بادی در قلب آمستردام قرار گرفته است اما شما می توانید فقط از دوتای آنها تماشا کنید. آسیاب های بادی به جای مانده از قرن هفدهم در امتداد رودخانه Amstel و به نام های De 1200 Roe، De 1100 Roe و Riekermolen هستند. آسیاب های بادی به جای مانده از قرن اخیر هم DAdmiraal و De Bloem نام دارند که از جای اصلی خود منتقل شده اند.

حتما با خودتان می گویید پس سه آسیاب بادی دیگر چه شد اما نگران نباشید. برترین ها همواره برای آخر نگه داشته می شوند. اگر به شاهکار های معماری علاقمند هستید از آسیاب بادی Gooyer یا Fuenmolen در Fuenenkade 7 تماشا کنید. این آسیاب بادی که در شرق آمستردام واقع شده است اکنون به کارخانه تبدیل شده که شاید دسترسی به آن از بقیه آسیاب ها ساده تر باشد چون می توان از موزه Maritime پیاده به آنجا رفت. اگر به صورت اتفاقی در اولین یکشنبه ماه در آمستردام بودید، این آسیاب را در حال کار خواهید دید. دو آسیاب بادی به جای مانده هم Molen van Stolen که برای جهانگرد ها بسیار مجذوب کننده و محبوب است و de Otter که راز سر به مهر شهر نام گرفته، می باشند. خوشبختانه هنوز می توان از این آسیاب ها تماشا کرد.

آسیاب بادی Molen van Stolen در اطراف شهر آمستردام در خیابان Akersluis واقع شده است. این آسیاب در قرن نوزده میلادی آب را پمپاژ نموده و در استخر داخلی زیر سطح بین زمین های ایجاد شده و سطح آب رودخانه ها نگه می داشت و روزانه (به استثنای تعطیلات عمومی) بین ساعت 10 صبح تا 4 بعد ازظهر، آب را به زمین های پست ساحل می رساند. در این آسیاب یک آسانسور قرار داده شده است، بنابراین بازتماشامایندگان مسن، مادران باردار و بچه ها هم می توانند از بازدید از این آسیاب لذت ببرند. می توانید تاریخچه این آسیاب یا زندگینامه Rembrandt را پیگیری نموده و یا روزی را به بازدید از روستای Stolen که آسیاب در آن قرار گرفته است، اختصاص دهید. آنچه به این آسیاب اهمیتی دوچندان می دهد این است که دولت آن را رسماً دفتر شهرداری معرفی نموده است و شهروندان می توانند در این آسیاب با هم ازدواج نمایند.

آخرین آسیاب بادی فهرست ما De Otter است که حدود سال 1630 میلادی ساخته شد. این آسیاب میراث آمستردام و ابزار حکمرانی سرزمین هلند بر بادهاست. De Otter تقریباً 20 دقیقه پیاده با میدان Dam فاصله دارد و در خیابان Ledenberchstraat 78، در غرب منطقه Jordaan واقع شده است. این آسیاب بر روی یک تیرک چوبی قرار گرفته و از آن برای اره کردن چوب استفاده می شده و قدیمی ترین و تنها آسیاب به جای مانده از نوع خودش می باشد. متأسفانه طرح های نوسازی که قصد تخریب و جایگزینی آن با ادارات آپارتمان های لوکس را دارند، تهدیدی برای این آسیاب محسوب می شوند. البته De Otter از قبل هم با مشکلاتی رو به رو بوده است چون ساختمان های اطراف جلوی مسیر باد را سد نموده و از کارکرد صحیح آسیاب جلوگیری می نمایند. بنابراین اگر می خواهید قبل از آنکه دیگر خیلی دیر گردد، از یک آسیاب بادی قدیمی و سنتی تماشا کنید حتما De Otter را در فهرست خود قرار دهید.

منبع: گردشبان
انتشار: 24 آبان 1402 بروزرسانی: 24 آبان 1402 گردآورنده: spikenews.ir شناسه مطلب: 1753

به "آسیاب های بادی، یکی از نماد های سنتی و معروف هلند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آسیاب های بادی، یکی از نماد های سنتی و معروف هلند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید