چگونه فضای حافظه گوشی آیفون را خالی کنیم؟

به گزارش اخبار مشروح، کمبود فضای ذخیره سازی آیفون می تواند به شدت روی کاری که انجام می دهید؛ تاثیرگذار باشد و شما را محدود کند. آیفون های جدید می توانند تا 512 گیگابایت فضای ذخیره سازی داشته باشند و حتی شنیده می گردد آیفون 13 تا یک ترابایت فضا دارد ولی احتمالا گوشی آیفون شما فضای بسیار کمتری دارد که خیلی زود پر می گردد.

چگونه فضای حافظه گوشی آیفون را خالی کنیم؟

شما فضایی برای نصب بازی های جدید یا بهترین بازی های ارائه شده ندارید. نمی توانید اپلیکیشن های جدید و مفید را تست کنید و بدتر از آن فضایی برای ثبت عکس و فیلم جدید نخواهید داشت.

خبر خوب این است که آزاد کردن فضای ذخیره سازی اضافی در آیفون چندان سخت نیست و اگر ترفندهای آن را خوب یاد بگیرید؛ مشکل کمبود فضای حافظه آیفون برای همواره حل خواهد شد.

بهتر است ابتدا منتظر بمانید تا فضای ذخیره سازی گوشی آیفون شما تقریبا پر گردد. بعد طبق فهرست پیشنهادی ما سراغ آزادسازی فضاهای اضافی بروید و تصمیم بگیرید می خواهید چه چیزی را حذف کنید.

آنالیز کنید فضا چگونه پر شده است

بعد از اینکه گوشی آیفون را خریداری نموده و آغاز به کار با آن می کنید؛ در ابتدا باید فضای ذخیره سازی زیادی داشته باشید اما به سرعت خواهید دید که فضای موجود شما رو به کاهش است. اولین قدم این است که بفهمیم چه فایل ها و پوشه هایی بیشترین فضا را اشغال کردند.

اپلیکیشن Settings را اجرا نموده و به General > iPhone Storage بروید. شما در این پنجره فهرستی از اپلیکیشن ها که بیشترین فضا را اشغال کردند؛ خواهید دیدکه احتمالا پیرامون موسیقی و عکس و ویدئو هستند. به ویژه، اگر فردی باشید که به ویدئوهای 4K علاقه زیادی دارید.

در خلاصه ذخیره سازی هر اپلیکیشن می توان دو آیتم App Size و Documents and Data دید. این دو اندازه نمایش داده شده به شما می گوید آیا خود اپلیکیشن فضای زیادی گرفته است یا فایل های درون این برنامه حجم زیادی دارند و می توان با پاک سازی آن ها کنترل بیشتری روی اپ داشته باشید.

همچنین، شما بعضی پیشنهادها و توصیه های اپل درباره نحوه حذف پرونده هایی که دیگر احتیاجی به آن ها ندارید را خواهید دید. مثلا، فایل های عظیم ضمیمه پیغام ها و ایمیل ها یا اپلیکیشن های آفلاین استفاده نشده و فیلم های قدیمی را آنالیز کنید و آن هایی که نمی خواهید را حذف کنید.

می توانید با اتصال آیفون به کامپیوتر مک و باز کردن خلاصه شرایط آیفون در Finder، می توانید موسیقی ها و فیلم های خود را با مک همگام سازی کنید تا دیگر احتیاجی نباشد تک به تک همه فایل ها را همگام سازی نموده و بعد حذف کنید. اگر یک پلی لیست یا فیلم را علامت بزنید؛ خواهید دید چه مقدار فضای ذخیره سازی اشغال نموده و است و پاک کردن آن چقدر فضا آزاد می نماید. در نهایت با داشتن این اطلاعات می توانید تصمیم بگیرید کدام فایل ها را همگام سازی نموده یا پاک نکنید.

پاک سازی موسیقی، ویدئو و دیگر مدیاها

بهترین چیزها برای حذف و پاک کردن از آیفون، مواردی هستند که مطمئن اید که بعدا می توانید آن ها را دوباره دانلود کنید. پلی لیست های زیاد موسیقی، کتاب های صوتی، خریدهای اپل تی وی و دیگر فایل های عظیمی که باز هم در دسترس هستند. همه این فایل ها را دوباره می توانید به وسیله همین گوشی آیفون یا کامپیوتر و لپ تاپ دانلود کنید و چیزی از دست نداده اید.

برای اپلیکیشن های خود اپل، با رفتن به جهت Settings > General > iPhone Storage می توانید فایل ها را پاک کنید. یک اپلیکیشن مانند Music را انتخاب تا فهرستی از موسیقی های دانلود شده و اندازه هریک را مشاهده کنید. روی گزینه Edit بزنید و پلی لیست ها و فایل های عظیم را پاک کنید. با دریافت و کشیدن هر فایل و موسیقی به سمت چپ صفحه نمایش گوشی توسط انگشت خود نیز می توانید به سادگی و سریع این فایل ها را پاک کنید.

همان طور که اشاره شد؛ با اتصال گوشی آیفون به مک و همگام سازی فایل ها می توانید به طور دسته جمعی آن ها را پاک و حذف کنید. برای اپلیکیشن های شخص ثالث شما تنها یک گزینه دارید و آن باز کردن تک تک این برنامه ها و حذف دستی پرونده ها و فایل ها است. در اینجا دنبال اپلیکیشن های استریم با فایل های عظیم باشید. ممکن است شما یک فیلم را برای مشاهده آفلاین دانلود نموده باشید ولی یادتان رفته حذف کنید.

اپلیکیشن ها را حذف یا آف لود کنید

به جرات می توان گفت هر کاربری چندین اپلیکیشن نصب شده دارد که دیگر از آن ها استفاده نمی نماید. اکنون، iOS 14 یک داشبورد اپلیکیشن دارد که به سادگی نشان می دهد از کدام اپ ها استفاده نموده و کدام اپ ها برای مدت زیادی است که باز نشدند.

برای حذف کامل یک اپلیکیشن، ساده ترین روش قرار دادن انگشت روی یک فضای خالی صفحه اصلی و فشار دادن روی آن نقطه است. اپلیکیشن ها آغاز به تکان خوردن می نمایند و یک نماد ضربدر روی آن ها ظاهر می گردد. کافی است روی نماد ضربدر هر برنامه بزنید و بعد از فهرست باز شده گزینه Delete App را انتخاب کنید.

بعضی اوقات حذف دائمی یک برنامه خطرناک و جبران ناپذیر است. مثلا، یک بازی را تا مرحله ای پیش رفتید ولی دیگر این روزها نمی رسید آن را ادامه دهید. حذف کامل این بازی باعث می گردد همه داده های ذخیره شده روی آن نیز از بین بروند. در این شرایط، ممکن است شما بخواهید هنوز این برنامه یا بازی را نگه دارید و از داده های قدیمی آن بهره ببرید.

در این مواقع می توانید یک اپلیکیشن را offload کنید. در این روش اپلیکیشن از فضای ذخیره سازی آیفون شما حذف می گردد ولی اسناد و داده ها (Documents & Data) برای استفاده مجدد در زمان نصب دوباره این برنامه، دست نخورده باقی می مانند.

برای آف لود کردن یک اپلیکیشن، به جهت Settings > General > iPhone Storage بروید و روی برنامه مورد نظر ضربه بزنید. گزینه Offload App ظاهر خواهد شد که اجازه می دهد برنامه پاک گردد ولی داده های آن برای آینده باقی بمانند.

همچنین می توانید از اپل بخواهید هر زمان فضای کمی روی گوشی دارید؛ این کار را به طور اتوماتیک انجام دهد. به بخش Storage در اپلیکیشن Settings بروید و روی Show All و بعد Recommendations بزنید و در صورت احتیاج گزینه Offload Unused Apps را انتخاب کنید. حتما نباید فراموش کنید که باید گزینه Enable را در این بخش بزنید تا این قابلیت فعال گردد.

عظیم ترین نکته منفی این ابزار، تصمیم گیری اپل به جای شما برای آف لود نموده یک اپلیکیشن است. این کار ممکن است منجر به از دست رفتن اپلیکیشن های مفید به همراه اپلیکیشن های بی فایده و بی استفاده گردد.

از عکس ها و فیلم های خود پشتیبان گیری و بعد حذف کنید

اگر مدتی است از گوشی آیفون استفاده می کنید؛ احتمالا انبوهی از عکس و فیلم روی گوشی شما ذخیره شدند و بخش قابل توجهی از فضای ذخیره سازی آیفون را اشغال کردند. اگر از سرویس iCloud استفاده می کنید؛ می توانید همه این عکس ها و فیلم ها را حذف کنید؛ در حالی که فضای زیادی از گوشی آزاد گردد.

به جهت Settings > [Your Name] > iCloud > Photos بروید. گزینه را iCloud Photos option را تغییر دهید و بعد Optimize iPhone Storage را انتخاب کنید. با این تنظیم، نسخه های کم حجمی از عکس ها روی گوشی شما نگهداری شده و نسخه های با وضوح بالا روی سرویس ابری اپل ذخیره می شوند.

به این ترتیب، اگر زمانی به یک نسخه با کیفیت از عکس احتیاج داشتید؛ می توانید آن را از روی آی کلاود دانلود کنید. به علاوه، با این روش به جای اینکه مجبور باشید همه عکس های روی گوشی را پاک کنید؛ می توانید نسخه کم حجمی از عکس های قدیمی و خاطره ساز خود داشته باشید و هر زمان دوست داشتید به آن ها نگاه کنید.

البته، این ترفند زمانی جواب می دهد که فضای کافی روی سرویس آی کلاود داشته باشید. در غیر این صورت باید هزینه بیشتری برای خرید فضا بپردازید.

می توانید به سایر گزینه های ذخیره سازی و آرشیو عکس مانند گوگل فتوز هم فکر کنید. می توانید همه عکس های خود را به روی یک سرویس ابری منتقل نموده و بعد آن ها را از روی گوشی آیفون پاک کنید تا فضای زیادی آزاد گردد.

فایل های دیگری برای پشتیبان گیری یا حذف پیدا کنید

اپلیکیشن ها، عکس ها و ویدئوها عظیم ترین اشغال نماینده های فضای ذخیره سازی گوشی شما هستند اما هنوز هم موارد دیگری وجود دارد که باید آنالیز کنید.

احتمالا شما تعداد زیادی Documents در Messages یا ایمیل قدیمی خود ایجاد کردید که در واقع اسپم هستند. اولویت حذف با پرونده ها و فایل هایی است که از آن ها یک نسخه دیگر ذخیره نموده اید. می توانید از اسناد و فایل های ضمیمه خود روی کامپیوتر مک یا سرویس آی کلاود پشتیبان گیری کنید و بعد همه این موارد پاک شوند.

اگر از مرورگر سافاری استفاده می کنید؛ وارد اپلیکیشن Settings شده و بعد Safari را انتخاب کنید. شما می توانید روی گزینه Clear History and Website Data بزنید تا همه اطلاعات ذخیره شده محلی در این مرورگر پاک شوند.

علاوه بر این، اگر روی برگه Advanced بزنید و بعد گزینه Website Data را انتخاب کنید؛ شما می توانید این اطلاعات را به صورت سایت به سایت حذف کنید. اگر مرورگرهای وب دیگری هم استفاده کردید؛ باز هم گزینه های مشابهی برای پاک کردن اطلاعات محلی دارند.

iOS دسترسی چندان زیادی به سیستم فایل نمی دهد. اگر شما مطمئن هستید اطلاعاتی در یک اپلیکیشن ذخیره شده که به آن ها احتیاج دارید؛ می توانید آن اپ را حذف نموده و دوباره نصب کنید.

تنظیم مجدد آیفون

همه ترفندهایی که در بالا گفتیم؛ می توانند گره گشا باشند و بخشی از فضای ذخیره سازی آیفون را خالی نمایند ولی در بعضی مواقع چاره ای جز ریست فکتوری یا بازنشانی تنظیمات کارخانه گوشی نیست. شما می توانید گوشی آیفون را کاملا سفید نموده و بعد فایل ها و پرونده های مورد احتیاجتان را از سرویس آی کلاود یا کامپیوتر مک به روی آن منتقل کنید.

پیش از اینکه آیفون را ریست فکتوری کنید؛ بهتر است ابتدا از همه اطلاعات روی آیفون پشتیبان گیری کنید تا چیز مهمی را از دست ندهید. ریست آیفون این فرصت را به شما می دهد تا فقط اطلاعات، عکس ها، ویدئوها و اپلیکیشن های مورد احتیاج را دوباره برگردانید.

این ترفند باید آخرین راه چاره شما باشد؛ چون هم خطر از دست دادن بعضی اطلاعات مهم فراموش شده وجود دارد و هم به شدت زمان بر است. تا ناچار نشدید سراغ گزینه ریست فکتوری آیفون نروید و از ترفندهای گفته شده در بالا برای خالی کردن فضای گوشی بهره ببرید.

منبع: یک پزشک
انتشار: 17 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1400 گردآورنده: spikenews.ir شناسه مطلب: 1047

به "چگونه فضای حافظه گوشی آیفون را خالی کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه فضای حافظه گوشی آیفون را خالی کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید