چه صفاتی را از پدر و مادر خود به ارث می بریم؟

به گزارش اخبار مشروح، همگی از پدر و مادر خود صفاتی را به ارث برده ایم؛ اما چه صفاتی؟ ما نتتیجه ای از ژنتیک هر دو هستیم و بعضی صفات منحصر به فرد خود را هم داریم. چیزی که قرار است به آن بپردازیم همان ریزش موی مردان است که به مادرانشان ربطی ندارد. مثلا حتی نوع وزن کم کردن شما دقیقا از این موارد است که از پدر یا مادرتان یه ارث برده اید. در این مطلب با خبرنگاران زندگی همراه باشید.

چه صفاتی را از پدر و مادر خود به ارث می بریم؟

صفاتی که با عنوان ژنتیک به ارث می بریم

موهای مجعد قرمز کودک شما از کجا به وجود آمده است، که نسل های متمادی در خانواده شما وجود نداشته است؟ ممکن است این سوالات ساده به نظر برسند اما جواب ها سریع پیچیده هستند. چرا؟ داون آلن، مشاور ژنتیک مجاز و مدیر برنامه تحصیلات تکمیلی مشاوره ژنتیک در مرکز پزشکی دانشگاه وکسنر ایالت اوهایو، می گوید: از آنجا که علم وراثت ژنتیک پیچیده خاص خود را دارد غیرممکن است، دقیقاً بدانیم که هریک از صفات شما از کدام منبع ژنتیک آمده است. بیشتر صفات تحت تأثیر بسیاری از ژنهای مختلف قرار دارند که از والدین را به ارث می برید. علاوه بر این، همچنین اثری که بر محیط شما دارد. فقط به این دلیل که شما یک ژن را برای یک ویژگی خاص دارید، همواره به معنای این نیست که به این نتیجه برسید. پس صفاتی هم وجود دارند که تصور می شوند ارثی هستند؛ اما در واقع چنین نیست.

چگونه صفات از والدین به ما می رسد

پرسیدن این سؤال بسیار جالب است و اگرچه پاسخ مفصلی وجود ندارد، آلن می گوید: چند نکته اساسی وجود دارد که ژنتیک می تواند در خصوص صفاتی که از مادر خود به ارث می بریم و آنهایی که از پدر به ارث می بریم، باشد. اما ابتدا باید بدانیم که چگونه به ارث رسیدن، عمل می نماید. او شرح می دهد: سه راه اصلی وجود دارد: اول به وسیله یک ژن غالب، اگر یک ژن غالب را به ارث ببریم، آن صفت در ما را ایجاد خواهد شد، مثلاً رنگ چشم. اگر هر یک از والدین شما چشم قهوه ای دارند، احتمالاً چشم های قهوه ای خواهید داشت؛ زیرا این یک ویژگی غالب است. دوم این است که به وسیله یک ژن مغلوب انجام می گردد، هر دو والدین برای داشتن آن صفت باید ژن مغلوب داشته باشند. به عنوان مثال، اگر چشم آبی دارید، هر دو والدین شما باید یک ژن را برای چشم های آبی حمل نمایند، حتی اگر رنگ چشم آنها آبی نباشد.

توانایی در کاهش وزن

دو نوع چربی در بدن وجود دارد: چربی قهوه ای یا همان چربی خوب، که باعث افزایش سوخت و ساز بدن می گردد و به ما یاری می نماید وزن ایده آل و بدنی سالم داشته باشیم، و چربی سفید یا همان چربی بد، که اگر زیاد از آن بهره ببرید، می تواند باعث چاقی و بیماری گردد. طبق یک مطالعه منتشر شده در Nature Communications ، هر کس مقادیر مختلفی هر یک از انواع چربی را دارد؛ اما هر چه چربی قهوه ای بدن شما زیادتر باشد میزان سوخت و ساز بدن شما بالاتر می رود. در اینجا نحوه یافتن برنامه مناسب برای کاهش وزن برای شما آورده شده است.

چگونه به راحتی وزن کنیم

در حالی که ممکن است ژنتیک مادر در برطرف چربی قهوه ای به شما یاری کند، می توانی پدر خود را به دلیل داشتن چربی سفید بدنمان مقصر بدانیم ، مطالعه ارتباطات طبیعت نشان داد، محققان گفتند: چربی بدنتان تا حدودی توسط ژن های منتقل شده از پدرتان معین می گردد. بهتر است بدانیم اگر تپلی می شویم بیشتر از ژنتیک، انتخاب سبک زندگیمان نقشی بزرگتر را بازی می نمایند.

توانایی تمرکز بر موضوعات

اگر ژنتیک مادر شما این چنین باشد که میزان سروتونین (همان ماده شیمیایی مغز که مرتبط با خلق و خوی است) پایین تر از حد متعادل ترشح کند، براساس مطالعه ای که در روانپزشکی JAMA منتشر شده است، احتمالا شما در زندگی دچار عدم توانایی تمرکز لازم می شوید و بیش فعالی خواهید داشت. ژن هایی که از مادر به کودک منتقل شده اند، اثر مستقیم بر فراوری سروتونین یا همان توانایی تمرکز می گذارد. دلایل رایج که در تمرکز و چگونگی برطرف آن مشکل دارید را آنالیز کنید.

بلوغ زودرس

بلوغ و تمام نقاط عطف سرگرم نماینده که همراه آن هستند، مانند آکنه، تغییر صداها، یا دوره عادت ماهانه که بسیاری از بچه ها در طی جهت خود برای رسیدن به بزرگسالی می گذرانند. براساس مطالعه ای که در ژنتیک اجرا شده است، ژنتیک والدین هر دو دقیقاً نقش عمده ای را در این تغییرات دارند. اما اگر دچار بلوغ زودرس شدید، قبل از هشت سالگی در دختران و نه سالگی در پسران در مجله پزشکی New England تشخیص دادند که جهش ژنتیک منجر به نوعی بلوغ زودرس می گردد، به این معنی که اگر دچار این جهش باشید قبل از دوستان خود باید با همه موارد مقابله کنید.

خط خنده کنار لبمان

این خط گاهی اوقات میزان درست سن و گاهی بیش از حد معمول را نشان می دهد. این خط با انباشت آسیب در طول زندگی به DNA میتوکندری ژن هایی که فقط از مادر خود دریافت می کنید در صورت شما پیدا می شوند. براساس مطالعه ای که در Nature منتشر شده است، عوامل محیطی مانند قرار دریافت در معرض آفتاب، استعمال سیگار و رژیم غذایی ناسالم می توانند باعث آسیب به mtDNA شوند اما بعضی از این آسیب ها در ژنتیک شما که از مادرتانت به ارث رسیده است بر شما اثر می گذارد. شما پیرتر می شوید و در صفاتی مانند چین و چروک و موهای خاکستری بیشتر ظاهر می گردد.

روحیه ما

مادران می توانند به طرق مختلف بر روحیه ما اثر بگذارند و این تنها با قربون صدقه رفتن شما یا سرو کردن کلم بروکلی سه بار در هفته نیست. ساختار بخشی از مغز معروف به سیستم کورتیکولیمبیک، که تنظیم عواطف را کنترل می نماید و در اختلالات خلقی مانند افسردگی نقش دارد، بیشتر از مادران به پسران و دختران یا از پدران به پسران منتقل می گردد. براساس مطالعه ای که در مجله علوم اعصاب منتشر شده است دختران حداقل تا حدودی روحیه خود را از مادران خود به ارث می برند.

جنس فرزندانمان

بدیهی است ژن های شما و همسرتان جنسیت فرزندان شما را معین می نمایند. اما آیا می دانستید که کدام ژن های جنسیتی از شما عبور می نمایند؟براساس مطالعه ای که در زیست شناسی Evolutionary Biology منتشر شده است، مردی که دارای برادرهای زیادی است، به احتمال زیاد صاحب فرزند پسر می گردد ، در حالی که یک مرد با خواهران زیادی به احتمال زیاد دختردار می گردد.

میزان حافظه

مدتی شناخته شده است که سابقه خانوادگی بیماری آلزایمر خطر ابتلا به این بیماری را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد؛ اما یک مطالعه جدید، که در روانپزشکی بیولوژیکی منتشر شده است، نشان داد که این خطر ژنتیکی در درجه اول از مادر شما ناشی می گردد. بیماری آلزایمر شایع ترین علت زوال عقل در طول زندگی است و تقریباً در آمریکا حدود شش میلیون نفر را تحت تأثیر قرار داده است، بنابراین مهم است بدانیم چه عواملی این خطر را برای ما افزایش می دهد. تاریخچه پزشکی تنها یکی از سؤالاتی است که باید از والدین خود، قبل از اینکه خیلی دیر گردد بپرسید.

باروری

براساس مطالعه ای که در Science منتشر شده است، باروری یک زن ممکن است تحت تأثیر ژنی باشد که از پدرش به ارث برده است. در یک سلول تخم معمولی، بخشی از سلول به نام سانتریول به عنوان بخشی از فرآیند توسعه طبیعی از بین می رود. با این حال، اگر مجرای مرکزی که اغلب به دلیل اختلال ژنتیکی توسط پدرش منتقل شده است از بین نروند پس محققان شرح داده اند که این زن استریل است و توانایی باروری ندارند.

موهایمان

شاید شنیده باشیم که چگونه وقتی مرد موهای خود را از دست می دهد می گویند: یک صفت ارثی از طرف مادر است. با این حال، یک مطالعه منتشر شده در PLoS Genetics، ازآزمایش بر روی بیش از 55000 مرد ثابت نموده است که این یک افسانه است. محققان 287 سیگنال ژنتیکی مستقل را پیدا کردند که مربوط به ریزش موی مردانه بود و در حالی که 40 مورد فقط در کروموزوم X یافت می شدند، به این معنی که در سمت مادری به ارث رسیده اند. جالب اینجاست که به نظر می رسد بعضی از ژن های مرتبط با ریزش مو با افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی در مردان نیز همراه است. در حالی که بعضی از صفات به ارث می رسد، بعضی دیگر از آنها اثر می گیرند.

منبع: ایرنا زندگی
انتشار: 8 دی 1399 بروزرسانی: 8 دی 1399 گردآورنده: spikenews.ir شناسه مطلب: 801

به "چه صفاتی را از پدر و مادر خود به ارث می بریم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چه صفاتی را از پدر و مادر خود به ارث می بریم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید