پراید تخت گاز می رود؛ پیش بینی قیمت پراید تا سرانجام سال

به گزارش اخبار مشروح، تهران (پانا) - عدم عرضه نو پراید، پاسخگو نبودن عرضه خودرو های مشابه آن، افزایش قیمت دلار، وجود تقاضای بالا برای خرید این خودرو مقرون به صرفه تر از بقیه خودرو ها و در نهایت اظهارات اخیر وزیر صمت مبنی بر مخالفت با آزادسازی واردات خودرو، پراید را گران تر از قبل نموده است.

پراید تخت گاز می رود؛ پیش بینی قیمت پراید تا سرانجام سال

به گزارش رویداد 24، مدتی است که دیگر خط فراوری پراید متوقف شده و دیگر فراوری نمی گردد. قرار بود در این روز های نبود پراید در خط فراوری، خودرو های جایگزین بتوانند تقاضا برای پراید را پاسخ دهند، اما به نظر می رسد خودروسازان در تحقق این هدف ناکام مانده اند.

آن طور که تا به امروز اعلام شده مقدار تقاضا در بازار خودرو تا سالانه به سه میلیون دستگاه هم می رسد، اما خودروسازان حتی به یک میلیون خودرو فراوریی هم دست نیافته اند. هرچند آن ها اعلام نموده اند که مقدار خودرو های معوق در طرح های پیش فروش را به کمترین حد ممکن طی سال های اخیر رسانده اند، اما طبق آخرین گزارش سازمان بازرسی مقدار خودرو های ناقص در پارکینگ به 140 هزار خودرو می رسد.

ناتوانی خودروسازان در تامین قطعات خودرو هم به بحران فعلی دامن زده است.

در همین حال که بازار به علت بی پاسخ ماندن به تقاضا های موجود تحت فشار است، قیمت دلار هم نوساناتی داشته که به نظر می رسد این نوسانات به بازار خودرو هم سرایت نموده است.

از هفته پیش هم که وزیر صمت رسما از مخالفت خود با واردات خودرو های خارجی سخن گفت تا امروز قیمت پراید دو میلیون تومان افزایش یافته است.

طبق آخرین گزارش ها تا لحظه نگارش این گزارش قیمت پراید 111 به 154 میلیون تومان رسیده که نسبت به هفته گذشته دو میلیون تومان افزایش یافته است.

هفته گذشته وزیر صمت به صراحت از مخالفت با آزادسازی واردات خودرو صحبت نموده بود که تجارت نیوز گزارش داد اگر این اظهارات به معنای لغو احتمالی آزادسازی واردات خودرو باشد شوک تازهی برای بازار خودرو محسوب می گردد و احتمالا قیمت خودرو را متاثر می نماید.

پیش از این پیش بینی می شد پس از آزادسازی واردات خودرو های خارجی و کاهش قیمت این خودرو ها در بازار، این ارزانی به پراید هم سرایت کند، اما هفته گذشته با اظهارات وزیر صمت این سناریو تقریبا رنگ باخت.

بدین ترتیب در صورت تداوم شرایط فعلی یعنی اگر گشایشی در آزادسازی واردات خودرو صورت نگیرد، قیمت دلار همچنان نوسان داشته باشد، خودرو های جایگزین پراید وارد بازار نشوند، احتمالا کاهش قیمت پراید کمی از دور از دسترس باشد. آیا ممکن است بازار پراید طبق انتظار عمل کند یا اینکه با وعده ها و اقدامات تازه این بازار متاثر خواهد شد؟

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 3 آبان 1400 بروزرسانی: 3 آبان 1400 گردآورنده: spikenews.ir شناسه مطلب: 1289

به "پراید تخت گاز می رود؛ پیش بینی قیمت پراید تا سرانجام سال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پراید تخت گاز می رود؛ پیش بینی قیمت پراید تا سرانجام سال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید